قیمت پروتز لگن

قیمت مفصل مصنوعی زانو
قیمت مفصل مصنوعی زانو
تیر ۱۲, ۱۳۹۸
هزینه فیزیوتراپی کمر
هزینه فیزیوتراپی کمر
تیر ۱۹, ۱۳۹۸

قیمت پروتز لگن

قیمت پروتز لگن: مفصل مصنوعی لگن نوعی پروتز است که معمولا از دو یا چند قطعه تشکیل شده است. یک پایه که در استخوان فمور قرار می‌گیرد، یک قسمت توپی شکل که روی پایه نصب می‌شود و یک بخش فنجانی شکل که در استابولوم قرار گرفته و سطحی صاف برای قسمت توپی شکل ایجادمیکند

قیمت پروتز لگن

روش‌های مختلفی برای سیمان گذاری در محل اتصال مفصل مصنوعی لگن به استخوان وجود دارد. در برخی موارد برای اتصال مفصل مصنوعی لگن از سیمان گذاری استفاده نمی‌شود. در چنین مواردی باید سطح مفصل مصنوعی لگن مشابه بافت باشد. به این ترتیب امکان رشد سلول‌های استخوانی فراهم می‌شود.موفقیت جایگذاری مفصل مصنوعی لگن به اتصال مقاوم آن به استخوان، توزیع مساوی وزن روی همه بخش‌های آن و اصطکاک پایین میان اجزای آن بستگی دارد.

تعویض  مفصل برای چه کسانی توصیه می شود ؟

این کار باید زمانی انجام شود که بیمار و پزشک دیگر امیدی به بهبودی مفصل خود فرد نداشته باشند  وقتی پزشک تصمیم به تعویض می‌گیرد یعنی دیگر با دارو و توصیه‌ها این مفصل کارایی نخواهد داشت و یا اینکه فرم مفصل خیلی تغییر کرده و یا خیلی دردناک شده باشد به طوری که مفصل کارآیی روزمره همیشگی را نداشته باشد.
و گاهی چند دوره درمان دارویی صورت گرفته و بی فایده بوده و نتیجه‌ای نداشته در این صورت هم تعویض مفصل انجام میشود.مفصل های زانو و لگن مفاسدی هستند که زودتر از سایر مفاصل بشر در صدد تعویض آنها برآمد.ولی امروزه حتی مفصل شست پا هم قابل تعویض است و در دنیا انجام می‌شود ولی در ایران به دلیل هزینه‌های بسیار بالا مفاصل انگشتان دست و پا و مچ پا خیلی فراگیر نیست اما امروزه تعویض مفاصل در مورد همه مفاصل بدن تعریف شده است و در تمام دنیا استفاده می‌شود اما از نظر کارایی و طول عمر بیشترین امتیاز مربوط به جراحی زانو و جراحی لگن است.
 قیمت پروتز لگن

 تاثیر بیماری های زمینه ای در قیمت پروتز لگن

عامل دیگری که بر هزینه یک جراحی تعویض مفصل لگن و ران تاثیر میگذارد وضعیت جسمی بیماری است که میخواهد جراحی کند.بیمار غیر از مشکلی که در مفصل ران دارد ممکن است بیماری های دیگری را هم از قبل داشته باشد. مشکلات قلبی یا دیابت یا خیلی بیماری های دیگر. وجود این بیماری ها میتواند هزینه درمان را افزایش دهد.
بطور مثال اگر بیماری که تحت عمل جراحی تعویض مفصل لگن و ران قرار میگیرد مشکلات شدید قلبی دارد بعد از جراحی ممکن است نیاز به بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه یا آی سی یو داشته باشدبستری شدن در این بخش بسیار هزینه بر است و حتی یکی دو شب بستری شدن در آی سی یو میتواند هزینه کل درمان را به نحو محسوسی تحت تاثیر قرار دهد.

ملاحظات در  خرید  و قیمت پروتز لگن

تعداد جراحی های کلی آرتروپلاستی اولیه و اصلاح آن باتوجه به درگیر شدن افراد جوان ترها رو به افزایش است. بنابراین بیمارستان ها باید موارد زیر را در هنگام خرید پروتر ها در نظر داشته باشند:
۱-تکنیک های تثبیت کنندگی سیمانی در برابر بدون سیمان و طراحی قطعات مرتبط
۲-تخفیف دادن پروتر ها توسط تامین کننده
۳-همخوانی سطح فعالیت بیمار با نوع پروتز کاشته شده
۴-مقرون به صرفه بودن استاندارد سازی انواع پروتر های مورد استفاده برای نشانه های خاص و خرید تمام ایمپلنت ها از یک تامین کننده

۵-توجه به خروجی مطالعات اثربخشی طرح های خاص، انواع بیمارها و پارامترهای دیگر

قیمت پروتز لگن

موارد کاربرد  جراحی تعویض مفصل لگن :

۱- آرتروز مفصل ران، آرتریت پس از سانحه، آرتریت روماتوئید یا دیسپلازی مادرزادی مفصل ران.
۲- نکروز آواسکولار سر استخوان ران.
۳- شکستگی تروماتیک حاد سر استخوان ران یا گردن آن

مفصل مصنوعی لگن و هزینه درمان

عامل دیگر که بر هزینه درمان تاثیر دارد نوع مفصل مصنوعی یا پروتز لگن استفاده شده برای بیمار است. انواع متفاوتی از پروتز مفصل لگن وجود دارد که قطعا قیمت آنها با هم متفاوت است.این وظیفه متخصص جراح ارتوپد لگن است که با توجه به فاکتورهای مختلفی نوع پروتز را تعیین کند.
سن بیمار، بیماری های زمینه ای که ممکن است در او وجود داشته باشد، شکل مفصل تخریب شده، نوعی بیماری که موجب تخریب مفصل لگن شده، وضعیت استخوان های لگن و بسیاری عوامل دیگر در تصمیم پزشک برای انتخاب نوع پروتز مفصل ران دخالت میکنند.
قطعا در جراحی های تعویض مفصل پیچیده تر مفاصل مصنوعی خاصی بکار میرود که گرانتر هستند و هزینه بیشتری دارند.
کارخانه سازنده مفصل مصنوعی و نوع و کیفیت مواد بکار رفته در آن هم بر قیمت تمام شده پروتز تاثیر میگذارد. پس عامل دیگر بر هزینه های درمانی یک جراحی تعویض مفصل لگن و ران نوع پروتز استفاده شده در حین جراحی است.
قیمت پروتز لگن

مفصل مصنوعی لگن چقدر عمر می‌کند؟

معمولا تعویض مفصل لگن تا پایان عمر دوام دارد. اگر مفصل مصنوعی لگن ۱۵ تا ۲۰ سال پس از تعویض مفصل لگن دوام داشته باشد، بسیار عالی است. در مطالعات، تقریبا در ۹۰ درصد موارد مفصل مصنوعی لگن این دوام را داشته است. البته با توجه به تنوع در نحوه زندگی و حوادث احتمالی نمی‌توان بقای آن را تضمین کرد.عوامل مختلفی مانند تصادف، شکستگی و عفونت روی دوام مفصل مصنوعی لگن تاثیر می‌گذارند.

در ادامه به مواردی اشاره کرده‌ایم که روی دوام مفصل مصنوعی لگن تاثیر بسزایی دارند:

۱-مهارت جراح در ایمپلنت کردن اجزای مختلف مفصل لگن
۲-عملکرد فنی ایمپلنت‌های مختلف
۳-مراقبت از خود و حفظ سلامتی بدن
۴-آگاهی از محدودیت‌های حرکتی پس از تعویض مفصل لگن و رعایت دقیق آن‌ها
۵-وزن بدن و سطح فعالیت‌های روزانه
۶-پرهیز از ورزش‌های سنگین و شدید
حتی پس از بهبودی کامل بعد از عمل باید برخی موارد را رعایت کنید. فعالیت‌های روزانه شما نباید شامل ورزش‌هایی با فعالیت شدید مانند بسکتبال، راکت بال، ژیمناستیک یا فعالیت‌هایی که فشار زیادی به مفصل لگن وارد می‌کنند، باشد. پیاده‌روی، گلف، شنا و دوچرخه سواری ورزش‌های مناسب و بی‌خطر برای شما هستند.
قیمت پروتز لگن

بیمه و هرینه درمان و قیمت پروتز لگن

نکته دیگر که بر هزینه های درمان جراحی تعویض مفصل لگن و ران موثر است اینست که مخارج درمان به عهده خود بیمار است یا یک اداره بیمه گر از وی حمایت میکند.در صورتیکه بیمه بتواند قسمت زیادی از هزینه های درمانی را تقبل کند مخارج بیمار میتواند به نحو محسوسی کم شود.
این البته ارتباط با نوع بیمه و پلان آن و پارامتر های دیگر دارد. متاسفانه بعضی از سازمان های بیمه گر هم از جبران بسیاری از مخارج بیمار سر باز میزنند که این میتواند بر هزینه درمانی جراحی تعویض مفصل لگن و ران تاثیر داشته باشد.
پس به طور خلاصه سرویسی که در آن جراحی انجام میشود، نوع مفصل مصنوعی، وجود بیماری های همراه و وجود سازمان های بیمه گر مهمترین عواملی هستند که بر مخارج یک عمل جراحی تعویض مفصل لگن و ران تاثیر می گذارند.
قطعا هزینه ریالی و عددی جراحی در طول زمان بسیار متغیر است و در این مقاله نمیتوان به اعداد اشاره ای کرد.برای فهمیدن میزان تقریبی ریالی مخارج باید به پزشک جراح خود مراجعه کنید تا وی بتواند بعد از برآورد کردن تمامی متغیرهای گفته شده عددی را به شما اعلام کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 3 =