فواید فیزیوتراپی زانو | دکتر حامد احمدی گل ۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱

فیزیوتراپی پا
فیزیوتراپی پا |حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱ *
آوریل 28, 2019
علت درد مفصل لگن
علت درد مفصل لگن| حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*
می 5, 2019

فواید فیزیوتراپی زانو

فواید فیزیوتراپی زانو : زانو یکی از مهم ترین مفاصل بدن است و نقش مهمی در حفظ تعادل و راه رفتن فرد دارد.از آنجایی که مفصل زانو در معرض فشار های زیادی قرار دارد احتمال آسیب دیدگی آن نیز نسبت به سایر مفاصل بیشتر است.

فواید فیریوتراپی زانو

زانو درد یکی رایج ترین مشکلات سیستم اسکلتی_عضلانی است که اغلب افراد در مقطعی از زندگی خود به آن دچار شده اند.آسیب در هر یک از قسمت های زانو مانند مفصل زانو، غضروف زانو و رباط های زانو می تواند سبب بروز درد زانو و محدودیت حرکتی زانو شود.

روش تشخیص زانو درد

متخصص فیزیوتراپی در منزل از روش های تشخیصی مانند آزمایش خون، تصویر برداری با اشعه ایکس، سی تی اسکن یا ام آر ای به همراه معایته فیزیکی برای تشخیص علت دقیق زانو درد و انتخاب مناسب ترین راهکار درمانی استفاده می کند.

 

 

فواید فیزیوتراپی زانو چیست

۱- در فیزیوتراپی یکی از مهم ترین درمان های زانو درد است که در تسکین درد و بهبود عامل زمینه ای موثر است.

۲-فیزیوتراپی به کاهش و از بین بردن درد ، تقویت عضلات ضعیف شده و بهبود توانایی های حرکتی زانو کمک زیادی می کند.
۳-متخصص ماهر  فیزیوتراپی با تجویز تمرینات ورزشی مخصوص زانو وضعیت حرکتی زانو را بهبود می بخشد.
۴-فیزیوتراپیست همچنین از مدالیته های درمانی مانند اولتراسوند و الکتروتراپی برای کمک به بهبود وضعیت زانو استفاده می کند.
۵-انجام تمرینات ورزشی فیزیوتراپی زانو در آب به دلیل کاهش فشار ناشی از وزن در آب می تواند درد بیمار را حین انجام تمرینات به حداقل برساند.

 

فواید فیزیو تراپی زانو

مزایا درمان وفواید فیزیوتراپی زانو

فیزیوتراپی اثرات مثبت زیادی دارد. فیزیوتراپی میتواند عمر مفصل زانو را افزایش دهد تا بیمار سالهای بیشتری بتواند از زانوی سالم بهره مند باشد. همچنین فیزیوتراپی با تقویت عضلات اطراف همچون عضله چهارسر، عضله همسترینگ و دیگر عضلات اطراف آن موجب کاهش فشار از روی زانو میشود که خود در افزایش کارایی و افزایش طول عمر مفصل زانو بسیار اثرگذار است

فیزیوتراپی آسیبهای وارده به زانو را ترمیم میکند. در طی روز با حرکات خم و راست شدن پیوسته مفصل در حین راه رفتن، ایستادن و حتی نشستن آسیبهای خفیف و جزیی به زانو وارد می آید. این آسیبهای ریز که میکروتروما نام دارد پس از گذشت سالها تبدیل به آسیبهای بزرگ جدی تر میشود. فیزیوتراپی به آسانی میتواند ضایعات وارده را درمان کرده و از ریشه دار شدن آنها پیشگیری کند.

امواج بکار رفته در فیزیوتراپی مانند لیزر پرتوان و اولتراسوند از موثرترین مدالیته های درمانی برای مشکلات مفصل زانو هستند. همچنین جریانهای الکتریکی با تحریک اعصاب و عضلات زانو موجب تقویت و مهار دردهای زانو میشوند. این روشها در کلینیک فیزیوتراپی آرامش در سعادت آباد بصورت تخصصی برای درمان زانو انجام میشود.

فیزیوتراپی زانو

فواید فیزیوتراپی  برای زانو درد

عوامل مختلفی ازجمله ‌ضربه، آسیبهای عضلانی همانند کشیدگی و یا پارگی عضلات، ‌کوتاهی عضلات ، آسیب رباطها ،اسیب های غضروف مفصلی و تغییرات آرتروزی می تواند موجب فیزیوتراپی برای  زانو درد شود.یک فیزیوتراپیست مجرب دو مورد مهم را بررسی می‌کند؛ اینکه آیا فرد تورم دارد یا خیر و اینکه میزان درد فرد آسیب دیده به چه میزان است.

فیزیوتراپیست ها با معاینه کامل، علت درد را مشخص می‌کنند و بر اساس آن نوع درمان را تعیین می‌کنند.با توجه به مشکل بیمار، برای کاهش درد می‎توان از دو فرآیند الکتروتراپی و منوال‎تراپی استفاده کرد و برای کاهش تورم استفاده از دستگاههای همانند Compression ، الکتروتراپی و نیز آموزش تمرینات سبک به بیماران صورت می‌گیرد.پس از کاهش یافتن درد،تمرین‎درمانی شامل تمرینات سبک، ‌قدرتی، و یا انجام حرکات کششی روی تخت و فعالیت های باشگاهی انجام می‌شود، درمان‌های دستی برای درمان بیمار و یا فرد آسیب دیده در دستور کار قرار دارد.

روشهای فیزیوتراپی برای درمان درد  زانو

 

فواید فیزیوتراپی زانو

۱-روش اولتراسوند

اگر آسیب دیدگی در حد کشیدگی عضله و یا مشکلاتی باشد که برای دوندگان پیش می‌آید از این روش جهت فیزیوتراپی زانو استفاده می‌شود. به طور کلی این روش از رایج ترین روش ها در درمانی زانوست.موجب افزایش گردش خون و بهبود انعطاف پذیری بافت و کاهش التهاب می‎شود. هر کدام از این روش ها در موارد مختلفی به کار می‌رود، اما دارای اصول و عملکرد یکسانی است.

۲-روش مگنت تراپی

بعضی از اوقات جهت فیزیوتراپی ، درد مفاصل و یا درد زانو با مگنت تراپی درمان می‌شود، درمانی که بدون درد است. در این روش از امواج الکترومغناطیسی استفاده می شود، سیگنالی که به واسطه میدان الکترومغناطیسی ایجاد می‌شود .با استفاده از میدان الکترومغناطیسی در اطراف بدن که کاملا ایمن است موجب ترمیم بافت های بدن می شود.

۳-روش الکتروتراپی

یکی از روش‌های درمان زانو درد و فیزیوتراپی با دستگاه استفاده از الکتروتراپی است، این روش نوعی درمان فیزیکی است، به این معنی که پدهای الکتریکی بر روی پوست قرار می‌گیرد و به این ترتیب اعصاب وفیبرهای عضلانی تحریک می‌شوند.مکانیسم کار این دستگاه‌ها، قطع، تغییر و یا القای پالس الکتریکی است. این عمل توسط تغییر در فرکانس‌های الکتریکی انجام می‌شود.

نتیجه کار این دستگاه‌ها بر روی بیمار، تحریک آزاد سازی اندروفین خواهد بود، اندروفین همان هورمون ضد درد است، گذشته از این، تحریک ماهیچه‌ها، افزایش گردش خون و کاهش التهاب در محل، نیز از نتایج این سیستم درمانی است.

 

نقش فیزیوتراپی برای درد زانو بعد از عمل جراحی و قبل از عمل

در این موارد فیزیوتراپیست با جراح مشورت می کند، نوع عمل جراحی را در نظر می‌گیرد و سطح فیزیوتراپی را بر اساس نوع فعالیت‌های قابل انجام پس از جراحی، معین می‌کند.گاهی ممکن است قبل از عمل، فیزیوتراپی ست با مشاوره جراح، فیزیوتراپیبرای  زانو را شروع کند، این کار به اضافه حرکات اصلاحی سبب می‌شود تا امکان بهبودی سریع‌تر بعد از عمل فراهم گردد. برخی اوقات ، همین امر به ریکاوری بعد از عمل یاری می‌رساند.

 

 

 

 

 

بعد از عمل جراحی، ادامه درمان به فیزیوتراپیست واگذار می‌شود، او با کار توانبخشی، به بیمار کمک می‌کند تا بتواند به بازیابی قدرت از دست رفته بپردازد، وضعیت حرکتی خود را به سطح قبل از عمل ارتقاء بدهد، تا بعد از گذشت دوره نقاهت ، بتواند به فعالیتهای عادی و روزمره بازگردد.

 

 

تاثیر و فواید فیزیوتراپی زانو

بازگشت بیمار به مرحله ای که قادر باشد، فعالیت‌های روزمره و عادی خود را بدون هیچ گونه کمکی پیش ببرد، هدف فیزیوتراپی محسوب می‌شود. اگر فرد زانو درد نداشته باشد، می تواند بسیاری از فعالیت های روزمره را به آسانی انجام دهد، اصولاً تکنیک های فیزیوتراپی زانو به منظور حفظ استقامت ماهیچه ها و بهبود حرکات آن ها طراحی شده و آموزش می‌دهد که تغییر موقعیت از حالتی به حالت دیگر چگونه به شکل صحیح صورت گیرد، همچنین در صورت لزوم، روش استفاده از وسایل کمکی در هنگام راه رفتن را آموزش می‌دهد.

 

 

 

فواید فیزیوتراپی زانوبعد از جراحی چگونه است

پس از تعویض مفصل زانو و یا جراحی های دیگری که بر روی زانو انجام می شود لازم است فیزیوتراپی زانو انجام شود. در شرایط بعد از عمل متخصصان فیزیوتراپی با ارائه آموزش های تخصصی و حرفه ای می توانند بیمار را در درمان سریع تر یاری دهند. علاوه بر انجام فیزیوتراپی زانو بعد از جراحی ، فیزیوتراپیست ها طرز صحیح راه رفتن با چوب زیر بغل و یا واکر ، نحوه صحیح پایین آمدن از صندلی و تخت را به بیمار به صورت کامل آموزش می دهند.
بعد از عمل جراحی زانو تمرین ها و حرکات تقویت و انعطاف پذیری به صورت کامل به بیمار آموزش داده می شود تا در کنار بهره گیری از فیزیوتراپی این حرکات و تمرینات را را در منزل انجام دهد تا روند درمان با سرعت بیشتری پیش برود.با توجه به اینکه بعد از عمل جراحی زانو ، بیمار نمی تواند به خوبی راه برود توصیه می کنیم برای انجام فیزیوتراپی زانو بعد از جراحی به جای مراجعه حضوری به مراکز فیزیوتراپی از خدمات فیزیوتراپی زانو در منزل استفاده نمایید.
دستگاه فیزیوتراپی خودکار برای توان بخشی زانو، شامل :  یک وسیله قابل حمل و بدون وزن برای توان بخشی زانو در خانه است  طراحی جدید آن به عنوان یکی از ابزارهای نوآوری سیستماتیک است که در آن تمرکز کاهش وزن در نظر گرفته شده است.

فیزیوتراپی زانو بعد از عمل با دستگاه چگونه است

چندین طرح زیبا برای طراحی اولیه وجود دارد که در آن طراحی، دستگاه می تواند با هر نوع صندلی مطابقت داشته باشد، کمربندهای باریک آن برای حفظ موقعیت پا، کنترل از راه دور، صفحه کلید مناسب، از ویژگی های این دستگاه ها است.
علاوه بر این، دستگاه به بیمار اجازه می دهد تا سرعت حرکت و زمان انجام تمرین را تنظیم کند. این دستگاه دارای حالت دستی و اتوماتیک برای بلند کردن پایه  است که بر طبق میل بیمار تنطیم می شود.همچنین این دستگاه، دارای حسگر حرکتی برای تشخیص حرکت عضلات و زانو است. این سنسورها باعث می شود که سیگنال را برای غیرفعال کردن موتور و برای حرکات پا به صورت بالعکس حرکت دهد. رابط کاربری گرافیکی نیزبرای نظارت بر بازیابی عملکرد بیمار وجود دارد.

فیزیوتراپی مینیسک زانو چگونه است

فیزیوتراپی زانو مخصوص  بیمارانیست که دچار آسیب در مینیسک زانو و تورم در زانو شده اند و شامل تمرینات تحرک  برا ی افزایش  دامنه حرکت در مفصل زانو   تقویت تمرینات برای ایجاد ثبات و تمرینات عملکردی است که شکاف بین توانبخشی اصلی و بازگشت به وضعیت اولیه  است.در این روش تمرین ها به تدریج سخت تر می شوند.استفاده از زانو بند کشی و داروهای ضد التهاب کمک زیادی به بهبودی می کند.در صورت وجود درد و عدم بهبودی ،برنامه های توانبخشی به این بیماران کمک می کند. پیشرفت تمرینات با نوارهای مقاومت و در نهایت تمرینات پیلومتری خواهد بود.
فواید فیزیوتراپی زانو

فواید فیزیوتراپی زانو بعد از گچ گرفتگی چگونه است

در مواقعی که زانو دچار شکستگی می شود ، محل شکستگی را گچ می گیرند و یا با استفاده آتل می بندند تا به صورت ثابت باقی بماند و هیچ گونه حرکتی نداشته باشد. ثابت ماندن زانو برای مدت طولانی باعث ضعیف شدن عضلات زانو و مفصل زانو می شود که بهترین و مهم ترین اقدام پس از باز کردن گچ گیری ، فیزیوتراپی زانو بعد از گچ است.
پس از باز کردن گچ گرفتگی بیمار نیاز مبرم به فیزیوتراپی زانو دارد. جابجایی و راه رفتن پس از باز کردن گچ باید با احتیاط کامل انجام شود تا زانو دچار آسیب دیدگی نشود به همین دلیل بهتر از است به جای خروج از منزل برای انجام فیزیوتراپی ، از فیزیوتراپی زانو در منزل توسط متخصصین کلینیک فیزیوتراپی  بهره مند شوید.

مواردی که فیزیوتراپیست  در جلسه فیزلوتراپی بررسی می کند

۱. تعادل برای شما سخت باشد

۲. درد زانو داشته باشید

۳. بررسی درد زمانی که پا را به عقب و جلو خم می کند

۴. توانایی ایستادن روی یک پا

۵. ضعف عضلات عقب و جلو که مفصل زانو را حمایت می کنند

برای پیداکردن مشکلات ورزشی ،فیزیوتراپیست ممکن است از شما بخواهد روی یک پا بایستید یا روی تردمیل راه بروید.همچنین ممکن است  به شما توصیه کند از عصا زیر بغل، واکر یا کفش‌های مخصوصی که از افتادن شما در خانه در حین ریکاوری جلوگیری می کند، استفاده کنید.

 

چه مدت طول می کشد تا درد زانوی  بهبود یابد؟

در پاسخ باید گفت که  پزشک شما نیازتان را به تعداد جلسات درمانی مشخص می کند که ممکن است ۶ هفته یا بیشتر و در هر هفته به میزان چندین بار باشد که کاملا وابسته به میزان آسیب زانو و اینکه آیا قبل از مراجعه به فیزیوتراپی عمل جراحی داشته اید یا خیر خواهد داشت.

فیزیوتراپیست و پزشک شما می بایست با یکدیگر طی فرآیند درمان در تماس باشند و شرایط درمان شما را به تا زمان بهبود نهایی پیگیری کنند.

فواید فیزیوتراپی زانوبا دستگاه

فیزیوتراپی زانو گاه به کمک دستگاه انجام می شود. البته برخی لوازم هم وجود دارند که در درمان درد زانو ی بیمار کمک موثری می کنند.

 

این وسایل مانند، لوازم پزشکی فیزیکی شامل الکترودهای الکتروتراپی، الکترودهای یونی، بسته های گرم، بسته های سرد، کمربندهای شانه، کمربندهای مخصوص راه رفتن، واحدهای تحریک عضلانی، واحدهای فشرده سازی، توپ های ورزشی، ژل های الکتروتراپی و لوسیون. دستگاه فیزیوتراپی هم یکی ازموارد کمک رسان به منظور درمان بیمار است.

 

دستگاه فیزیوتراپی خودکار برای توانبخشی زانو، شامل یک وسیله قابل حمل و بدون وزن برای توانبخشی زانو در خانه است. طراحی جدید آن به عنوان یکی از ابزارهای نوآوری سیستماتیک است که در آن تمرکز کاهش وزن در نظر گرفته شده است.

 

دلایل اصلی درد زانو

از جمله دلایلی که موجب زانو درد  می شود به ترتیب شامل؛
آرتروزها، یا حتی جراحی هایی هستند که قبلا داشته اید و چه بسا آرتروز مفاصل باشد. در هرکدام از این موارد توصیه می کنیم از فواید فیزیوتراپی زانو غفلت نکنید و با پزشک خود در این خصوص مشورت کنید.

در بسیاری از موارد جراحت در زانو می تواند هر یک از تاندوها یا رباط های زانو را تحت تاثیر قرار دهد.بدین معنا که هر جراحتی در این بخش می تواند کیسه های که پـُر از مایع هستند و برای جلوگیری از سایش غضروف‌ها مفاصل را احاطه کرده اند همه را تحت تاثیر قرار دهد و در نهایت منجر به درد یا ضعف شدیدی بشود که مراجعه به پزشک تنها راه درمان آن است.

 

همچنین در فیزیوتراپی زانو شما به بافت های آسیب دیده اطراف زانو فرصت بهبود می دهید.

فیزیوتراپی می‌تواند در طول دوران درمان آسیب های کوچکی که به زانوانو مفاصل وارد شده است را تشخیص داده و آنها را درمان کند.

فیزیوتراپی زانو می تواند بسیاری از ضایعات کوچکی که به زانو شما شده است تا حد زیادی رفع کند و منجر به بهبودی این آسیب های کوچک زانوان شما بشود.

امواج به کار رفته در فیزیوتراپی همچون امواج لیزر از جمله موثرترین روش های درمانی به شمار می روند . این جریانهای الکتریکی لیزر که به پا و زانو وارد می شود موجب تقویت و مهار دردهای زانوان شما می شود.

 

هزینه فیزیوتراپی زانو چقدر است؟

به طور دقیق نمی توان گفت که  هزینه درمان و رفع درد با فیزیوتراپی تا چه اندازه است. زیرا عمق درد باعث می شود تا تعداد جلسات مشخص شود. از سوی دیگر همین عامل، تعیین کننده دستگاه هایی که باعث مورد استفاده قرار گیرند. از سوی دیگر امکان دارد که به دلایل متعدد فرد بخواهد تا فیزیوتراپی زانو در منزل را تجربه نماید. همه این موارد می تواند بر قیمت و هزینه های ایجاد شده اثر گذارد.نکته بسیار مهم دیگر در این خصوص، دارا بودن و یا تحت پوشش بیمه است. زیرا بخشی از هزینه های فیزیوتراپی توسط بیمه پرداخت خواهد شد.

 

حامد احمدی گل _ فیزیوتراپیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − نه =