فیزیوتراپی زانو در منزل | حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*

فیزیوتراپی درمنزل در غرب تهران
فیزیوتراپی در منزل درغرب تهران ۸۳۳۲۸۲۱–۰۹۱۲
ژانویه 27, 2019
آب درمانی زانو
آب درمانی زانو|حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*
فوریه 24, 2019
فیزیوتراپی زانو در منزل

فیزیوتراپی زانو در منزل

فیزیوتراپی زانو در منزل باعث تقویت عضله چهار سر ران می گردد و بیمار می تواند حرکات مفصل را بعد از کاهش درد شروع نماید.برای پی بردن به پارگی منیسک و رباط ها معاینات زیادی صورت می گیرد، اما تشخیص نهایی و قطعی با عکس رنگی (آرتروگرافی) و MRI انجام می شود.از MRI برای تشخیص پارگی رباط ها استفاده میکنیم ولی آرتروگرافی برای پارگی منیسک ها بسیار کمک بخش میباشد.

فیزیوتراپی زانو در منزل

رباط های آسیب دیده و منیسک ها باید ترمیم شوند. نقش منیسک در زانو بسیاراهمیت دارد. در گذشته جراحی باز را برای درمان پارگی ها انجام میدادند و بطور کامل منیسک را بر می داشتند ولی امروزه جراح ها حق چنین کاری ندارند.

۳-۲ سوراخ ۵-۴ میلیمتری با استفاده از آرتروسکوپی در اطراف زانو ایجاد می شود و داخل زانو با یک دوربین کاملا مورد بررسی قرار می گیرد و به راحتی پارگی ترمیم میشود.

افراد میان سالی که کاملا منیسک آنها له شده و از بین رفته و زانو درد شدیدی هم دارند، تا ۸۰ درصد درد با برداشتن منیسک کاهش پیدا میکند ولی تا جایی که ممکن میباشد سعی داریم بافت را ترمیم کنیم.

آسیب های منیسک زانو

در بیمارهایی که در میانسالی به وجود می آید (۶۰-۵۵سال و بالاتر) با توجه به نقش منیسک، قسمت پاره شده برداشته میشود. استثنایی دیگر وجود دارد و آن ورزشکارهای حرفه ای هستند که بعد از ترمیم منیسک ضروری است که ۶ ماه بیمار استراحت کنند اما برای این ورزشکاران که باید هرچه زود تر به تمرین برگردند جراح به ناچار قسمت پاره شده را برمی دارد.عضله ها در بدن مانند کمک فنرها در ماشین عمل میکنند و از ایجاد فشار بر روی اسکلت استخوانی و مفاصل بدن جلوگیری می کنند.

مزایای فیزیوتراپی زانو در منزل

  • تقویت چهار سر ران و عضله های پشت ران
  • کاهش وزن
  • هماهنگی درتقویت عضله ها
  • تغذیه مناسب
  • تحرک مناسب
  • انجام دادن ورزش های درست

فیزیوتراپی زانو درمنزل با نظارت متخصصین در مراکز توانبخشی انجام می شود.

فیزیوتراپی زانو در منزل

انواع رباط های زانو

۴ نوع رباط اصلی در زانو داریم :

دو رباط خارجی و داخلی و رباط های ضربدری که بصورت قدامی و خلفی هستند. در مجموع رباط ها به کمک منیسک ها، عضله ها و تاندون باعث مقاومت مفصل زانو میشوند.

آسیب های منیسک زانو و فیزیوتراپی زانو در منزل

۲ نوع آسیب منیسک زانو داریم ، یکی در جوان های زیر ۳۵ سال و بر اثر تصادف ها و صدمه ها و آسیب های ورزشی اتفاق می افتد و میزان پارگی به شدت آسیب دیدگی بستگی دارد.

نوع دیگر در افراد میان سال از ۵۰-۴۵ سالگی به بعد دیده میشود و به شدت آرتروز زانو بستگی دارد.

گاهی خوردگی تدریجی مفاصل باعث میشود پارگی منیسک زانو و رباط ها رخ بدهد و زانو درد ایجاد میکند.

علائم پارگی در منیسک زانو

 پارگی های خفیف شاید با زانو درد چندانی همراه نباشد ولی پارگی در منیسک با احساس گرفتگی وقفل شدن یا صدای مانند تق تق همراه است یعنی زانو قفل میشود و با صدایی قفل شدگی برطرف میگردد.

اگر پارگی منیسک از نوع پارگی منیسک داخلی باشد قسمت های میانی و داخلی زانو و اگر از نوع منیسک خارجی زانو باشد در قسمت های میانی و خارجی زانو به هنگام راه رفتن ،نشستن ،ایستادن و چرخیدن زانو درد شدیدی ایجاد می شود.

زانو به هنگام راه رفتن در پارگی رباط بسیار ناپایدار است. از این حالت به خالی شدن تعبیر میشود و فرد حس میکند هر لحظه تعادل خود را از دست بدهد و زمین بخورد.

فیزیوتراپی زانو در منزل

گاهی فقط ضربه به زانو وارد میشود و پارگی رخ نمیدهد. التهاب پرده داخل زانو باعث زانو درد موقتی و ورم میشود اما با معاینه دکتر و درمان های دوره ای به طور کامل زانو درد و علائم آن فروکش میکند.در مورد افراد مسن (میانسالان)،بلند شدن سریع و نشستن دو زانو روی زمین مممکن است باعث پارگی منیسک شود.

پارگی منیسک و علائم بالینی

در پارگی منیسک،علائم بالینی و پرسش از افراد بیمار در هنگام فیزیوتراپی در منزل در تشخیص کمک میکند.

تعداد بسیاری از بیماران از درد و قفل شدن زانو شاکی هستند. گاهی نیز زانو متورم میباشد که توصیه می شود فیزیوتراپی زانو در منزل انجام شود.

عضله ی چهار سر ران معمولا به دلیل پارگی و زانو درد لاغر و ضعیف میگردد. چه پارگی باشد یا نباشد ازهمان بدو ورود فرد بیمار به کلینیک، تقویت عضله های چهار سر ران که حساس به درد است شروع میشود تا مرحله های تشخیص قطعی طی گردد.

شما ممکن است احساس کنید که جابجایی اجسام و راه رفتن کمی برای شما مشکل شده است اما اغلب فیزیوتراپی زانو در منزل، با پیشنهاد پزشک شما باعث می شود که قدرت خود را به دست آورده و در مسیر بهبودی قرار گیرید.

در صورتی که عمل جراحی زانو انجام داده اید، پزشک شما احتمالا حداقل تا چند هفته، فیزیوتراپی زانو در منزل را به شما توصیه می کند تا به بهبودی شما کمک شود. درمانگر فیزیکی، راههایی را برای بازسازی قدرت و حرکت در پا و زانو پیش روی شما قرار می دهد.

در فیزیوتراپی زانو درمنزل معمولا از روش های زیر استفاده می گردد:

  • تمرینات کششی
  • استفاده از یخ و حرارت
  • ماساژ سونوگرافی
  • تحریک الکتریکی عضلانی

زمانی که از فیزیوتراپی زانو درمنزل می کنید، تا حدود زیادی به روند بهبودی نزدیک می شوید و در بسیاری موارد هم نیازی به عمل جراحی نیست.

فیزیوتراپی زانو در منزل

بعد از اتمام فیزیوتراپی درمنزل می توانید مجددا کارهای روزمره سابق خود را انجام دهید. در اولین جلسه فیزیوتراپی زانو منزل، فیزیوتراپ عملکرد زانوی شما را بررسی کرده و همچنین  توازن، درد در زانو و درد در هنگام عقب و جلو بردن زانو را بررسی می کند.

فیزیوتراپی زانو در منزل بعد از عمل

ثبات وزنی که بعد ازجراحی زانو درمنزل بوجود می آید، به کار پزشک و روش او بستگی دارد. پزشک شما ممکن است پس از عمل جراحی، به شما توصیه کند تا پیاده روی کرده وبه بهبودی خود کمک کنید.

راههای مختلفی برای بازسازی زانو پس از جراحی وجود دارد، به طوری که دستورالعمل هایی که بعد از عمل جراحی انجام می دهید، بستگی به نظر پزشک شما و نحوه عمل جراحی در کلینیک درد دارد.

بعضی از پزشکان زانوی شما را پس از جراحی در دستگاهی قرار می دهند که از طریق آن می توانید به آرامی زانوی خود را خم کنید.

این حرکت مداوم غیر فعال یا CPM نامیده می شود. این کار، اغلب به همراه یک نوع درمان سرد استفاده می شود که ممکن است شامل جریان آب سردی باشد که  از طریق شلنگ ها و پدال ها در اطراف زانوی برای درمان زانو درد  شما جریان می یابد.

انواع آسیب دیدیگی زانو

فیزیوتراپی زانو در منزل

۱-ضرب دیدگی زانو :

یکی از شایع ترین آسیب های ورزشی می باشد.اما ممکن است در تصادفات و یا در اثر زمین خوردن نیز رخ دهد. تشخیص و درمان ضرب ديدگي زانو بر اساس نوع و شدت آسیب متفاوت می باشد.بیمارممکن است علائمی همانند تورم ، درد ،کبودی ، محدودیت حرکتی ،ناتوانی در تحمل وزن و کبودی را تجربه کند. استفاده از کمپرس سرما، بالا نگاه داشتن عضو، استراحت و استفاده از داروهای ضد التهاب می تواند درد و تورم بیمار را کاهش دهد.

پس از درمان های اولیه، بیمار برای ادامه درمان باید به فیزیوتراپی مراجعه کند . کاهش درد و التهاب، بهبود دامنه حرکتی، تقویت عضلات و بهبود انعطاف پذیری بافت نرم از اهداف فیزیوتراپی در درمان ضرب دیدگی زانو می باشد. درصورتی که آسیب خیلی شدید باشد درمان جراحی برای ترمیم بافت آسیب دیده ضروری است.

۲-رگ به رگ شدن و کشش

رگ به رگ شدن و کشش آسیب های وارده به رباط می باشند ACL رباطی است که اغلب مجروح می شود.این آسیب معمولاً در ورزش هایی مانند فوتبال و بسکتبال که در آن زانو ممکن است یک پیچش ناگهانی، یک تغییر سریع در جهت و یا با یک فرود نادرست در پرش اتفاق می افتد.اغلب با یک ضربه محکم و ناگهانی تورم ایجاد شده و سبب حساسیت به لمس در امتداد خط مفاصل و درد با راه رفتن می شود.

۳-ضرب دیدگی مفصل زانو

مفصل زانو ناحیه ای بسیار مهم در بدن است. این مفصل یکی از مراکز اصلی انتقال وزن بدن به زمین بوده و نقش کلیدی را در راه رفتن و ایستادن و تغییر وضعیت برعهده دارد.گاهی اوقات به علت ورزش نامناسب،حرکتهای ناگهانی،تصادفات،زمین خوردگی و پرش و فرود های نامناسب، زانو دچار ضرب دیدگی میشود.این حالت وضعیت حادی را در زانو بوجود می آورد که بیمار دچار درد، التهاب و بعضی اوقات کبودی در ناحیه میشود.اقدام اولیه در ضرب دیدگی، بی حرکت کردن اندام و کاهش وزن روی زانوی آسیب است

.در این مرحله میتوان از بریسها و زانوبندهای مناسب استفاده نمود با توجه به وسعت آسیب و علایم ایجاد شده مانند درد و التهاب استفاده از یخ و بانداژ فشاری در جهت کاهش این علایم توصیه می شود.در صورتیکه ضرب دیدگی آسیب جدی در زانو بوجود آورده باشد،این اسیب مزمن شده و باعث درد مداوم زانو میگردد.

۴-استفاده بیش از حد از زانو

شایع ترین آسیب استفاده بیش از حد از زانو و یا سندرم درد پاتلوفمورال است زانوی دوندگان یک بیماری دردناک است که در دوندگان و دوچرخه سواران شایع است.درد در پشت یا اطراف کپسول زانو تجربه می شود و می تواند به ران یا ساق پا سفر کند دردی است که با فعالیت بدتر و با استراحت برطرف می شود.

فیزیوتراپی زانو بعد از گچ گرفتگی چگونه است

در مواقعی که زانو دچار شکستگی می شود ، محل شکستگی را گچ می گیرند و یا با استفاده آتل می بندند تا به صورت ثابت باقی بماند و هیچ گونه حرکتی نداشته باشد. ثابت ماندن زانو برای مدت طولانی باعث ضعیف شدن عضلات زانو و مفصل زانو می شود که بهترین و مهم ترین اقدام پس از باز کردن گچ گیری ، فیزیوتراپی زانو بعد از گچ است.
پس از باز کردن گچ گرفتگی بیمار نیاز مبرم به فیزیوتراپی زانو دارد. جابجایی و راه رفتن پس از باز کردن گچ باید با احتیاط کامل انجام شود تا زانو دچار آسیب دیدگی نشود به همین دلیل بهتر از است به جای خروج از منزل برای انجام فیزیوتراپی ، از فیزیوتراپی زانو در منزل توسط متخصصین فیزیوتراپی بهره مند شوید.
فیزیوتراپی زانو در منزل

آموزش فیزیوتراپی زانو در منزل

در درمان‎های خانگی استفاده از لوازم ساده خانگی مانند کمپرس یخ و گرما پیشنهاد می شود. چنانچه زانوی فرد آسیب دیده دارای التهاب و تورم مفصل باشد، میتوان برای ایجاد بهبودی در فرد از کمپرس یخ بهره مند شد. استفاده از توپهای سبک و وزنه های ساده برای تمرین دادن عضلات مختلف زانو در درمان آسیب دیدگی بسیار حائز اهمیت است.
برای کاهش درد، بهبود دامنه حرکتی مفصل آسیب دیده و یا جراحی شده و همچنین بهبود عمل قدرت عضلات حمایت کننده مفصل، می توان از آموزش های فیزیوتراپیست های مجرب بهره مند شد و نوع انجام دادن صحیح حرکات را فراگرفت. یادگیری نحوه استفاده از لوازم ارتوپدی مورد نیاز مانند: زانوبند، عصا و یا کفی یکی از مهمترین جنبه های درمان فیزیوتراپی زانو درد در منزل است.

فیزیوتراپی زانو با دستگاه

فیزیوتراپی زانو گاه به کمک دستگاه انجام میشود. البته یعضی لوازم هم وجود دارند که در درمان درد زانو ی بیمار کمک موثری میکنند .این وسایل مانند، لوازم پزشکی فیزیکی شامل : الکترودهای الکتروتراپی، الکترودهای یونی، بسته های گرم، بسته های سرد ، کمربندهای شانه ، کمربند های مخصوص راه رفتن ، واحدهای تحریک عضلانی ، واحدهای فشرده سازی، توپهای ورزشی ، ژلهای الکتروتراپی و لوسیون .  دستگاه فیزیوتراپی هم یکی ازموارد کمک رسان به منظور درمان بیمار است.دستگاه فیزیوتراپی خودکار برای توانبخشی زانو، شامل یک وسیله قابل حمل و بدون وزن برای توانبخشی زانو در خانه است. طراحی جدید آن به عنوان یکی از ابزارهای نوآوری سیستماتیک است که در آن تمرکز کاهش وزن در نظر گرفته شده است.

فواید فیزیوتراپی زانو در منرل

**فیزیوتراپی با تقویت عضلات پا ها ، از فشار وارد آمده به زانو میکاهد و بدین ترتیب موجب کاهش درد آن میشود.هم چنین فیزیوتراپی میتواند بسیاری از زانو های آسیب دیده را درمان نماید.
**یکی دیگر از فواید باور نکردنی درمان زانو درد با فیزیوتراپی زانو آن است که عمر مفصل زانو های آسیب دیده افزایش مییابد و بیمار قادر است مدت بیشتری بدون نیاز به  جراحی یا احساس درد شدید، راه برود
**با فیزیوتراپی زانو  از احتمال عود مجدد بیماری و درد زانو کاسته خواهد شد.
**فیزیوتراپی زانو مشکلات حرکتی را بطور کامل یا تا حد بسیار زیادی رفع میکند
**فیزیوتراپی در درمان بیماریهای مادرزادی زانو نیز تاثیر بسزایی دارد

فیزیوتراپی تعویض مفصل زانو

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو مهم ترین اقدام درمانی در جهت راه اندازی ، کاهش درد ، افزایش شانس موفقیت جراحی  ، افزایش قدرت ، رفع ادم ، بهبود توانایی حرکتی ، جلوگیری از خشک شدن زانو و افزایش تعادل فرد  بیمار است. در آغاز متخصص   فیزیوتراپی دامنه حرکتی زانو را  به دقت بررسی می کند و توانایی  فرد بیمار در صاف کردن و خم کردن زانو میسنجد.
دامنه حرکت زانو مولفه بسیار مهمیست که پس از جراحی اهمیت فراوانی در روند فیزیوتراپی بیمار دارد. متخصص فیزیوتراپی تلاش می کند با اتخاذ شیوههایی در طی جلسات این دامنه حرکتی را افزایش داده و انعطافپذیری لازم را به زانوی بیمار بازگرداند.
بررسی قدرت عضلات اطراف مولفه مهم بعدی است که متخصص  فیزیوتراپی  آن را ارزیابی می کند. قدرت عضلات بلافاصله پس از جراحی کاهش پیدا می کند که باید با برنامه ریزی صحیح آنرا به حد طبیعی رساند . وجود تورم، التهاب، کبودی و درد زانو نیز بررسی می شوند. پس از ارزیابی کامل بیمار برای دستیابی به اهداف یاد شده فیزیوتراپیسات  از درمان های اختصاصی استفاده خواهد کرد

نقش الکتروتراپی در درمان درد زانو

الکتروتراپی نقش مهمی در کاهش درد و ورم و افزایش قدرت بیمار دارد. با استفاده از جریان های مناسب قدرت از دست رفته بیمار بازیابی شده و زانو درد بیمار درمان می شود. این جریان های الکتریکی موجب انقباض در عضلات اطراف مفصل شده و آنها را تقویت میکند. همچنین جریان تنس درد بیمار را تسکین داده تا بیمار با راحتی بتواند حرکات ورزشی لازم را انجام ده

 فیزیوتراپی زانو در منزل با درمان های دستی

موبیلیزاسیون زانو برای حفظ حرکت مناسب کشکک و جلوگیری از خشکی و سفتی حرکت آن بسیار الزامی  است. یکی از عوارضی که بدنبال جراحیها ایجاد می شود چسبندگی و خشکی بافتهای اطراف است که مهم ترین آن خشکی کشکک است . در کنار حرکات ورزشی ، درمان های دستی به خوبی از چسبندگی و سفت شدن آن ها جلوگیری می کند.
هرچه ترمیم سریع تر ایجاد شود بیمار زودتر به فعالیت برمی گردد. بازگشت سریعتر بیمار به زندگی عادی  از عوارض بسیاری مثل خشک شدن مفصل ، ضعیف شدن و آتروفی عضلات جلوگیری می کند. برای ترمیم هر چه سریع تر می توان از موج قدرتمند لیزر پرتوان استفاده کرد که علاوه بر کاهش درد و ورم به افزایش حرکات مفصلی بیمار و تسریع بازسازی بافتی کمک زیادی می کند.

امواج لیزر

همچنین در روزهای نخستین پس از جراحی التهاب مفصل را از بین می برد، اثرات ضد التهابی لیزر در کنار تحریک سیستم لنف موجب راه اندازی فوق العاده سریع بیمار می شود. شکی نیست که هر چه پروسه توان بخشی بیمار پس از جراحی سریع تر طی شود به مراتب عوارضی همچون فرسودگی ، تخریب مفصل جدید کاهش می یابد.

در چه مواردی به فیزیوتراپی زانو نیاز است؟

 

درد زانو یک بیماری جدی است و باید برای درمان آن فورا به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنید تا بنا به تشخیص تخصصی خود، انواع درمان های لازم از جمله استفاده از جلسات فیزیوتراپی را تجویز نماید. به طور کلی ممکن است فیزیوتراپی برای افرادی که به دلیل بیماری های گوناگون دچار درد در ناحیه زانو هستند تجویز شود.

 

نکات مهم در مورد فیزیوتراپی زانو

-در صورت آسیب رسیدن به زانو یا احساس درد در این ناحیه، تا حد امکان از خم و راست کردن زانو و قرار دادن وزن روی پای آسیب دیده اجتناب کنید. برای کاهش موقتی درد از کمپرس یخ استفاده کنید و در اسرع وقت برای درمان تخصصی به پزشک مراجعه نمایید.

-علاوه بر جلسات فیزیوتراپی که با حضور پزشک انجام می شود، باید در طول روز نیز چندین مرتبه تمرینات زانو را انجام دهید تا درمان تاثیر گذار باشد. در غیر این صورت ممکن است نتیجه مطلوبی حاصل نشود.

-در انجام تمرینات فیزیوتراپی زانو عجله نکنید و حرکات را با صبوری و به درستی انجام دهید. در غیر این صورت ممکن است به زانوی خود آسیب بیشتری وارد کنید.

 

هزینه فیزیوتراپی زانو در منزل

هزینه درمان هر فرد با توجه به نوع بیماری و میزان آسیب دیدگی زانو متفاوت است. اما جالب است بدانید که در بسیاری از موارد هزینه فیزیوتراپی در منزل و در کلینیک فیزیوتراپی، تفاوت قابل توجهی با یکدیگر ندارند. در حقیقت هزینه ای که افراد برای استفاده از آژانس و شرکت در جلسات فیزیوتراپی پرداخت می کنند، با هزینه حضور پزشک در منزل برابری می کند. با این تفاوت که انجام فیزیوتراپی در منزل دارای مزایای بیشتری است

 

هزینه فیزیوتراپی زانو در منزل توسط سه نهاد وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی کل کشور و انجمن علمی و صنفی فیزیوتراپی ایران تعیین می گردد و کلیه پزشکان فیزیوتراپ با پایبندی به قانون تصویب شده، براساس مسافت، دستگاه های مورد استفاده و… هزینه مراجعه حضوری برای درمان افراد را اعلام می نمایند.

برای انجام فیزیوتراپی در منزل، پزشکان توصیه می کنند که محیط خانه کاملاً آرام و بدون سرو صدا باشد، چرا که برای انجام این کار هم پزشک و هم بیمار نیاز به تمرکز دارند و در فرایند فیزیوتراپی نباید هیچگونه وقفه ای ایجاد شود.

تعداد زیادی از بیماران وجود دارند که علاقه چندانی به انجام تمرینات در حضور سایر افراد ندارند و با انجام آن احساس خجالت می کند و به همین دلیل تمرینات را به درستی انجام نمی دهند، از این رو توصیه می شود که در مدت زمان انجام فیزیوتراپی تا حد امکان از ورود افراد دیگر جلوگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 6 =