فیزیوتراپی در منزل | فیزیوتراپی در منزل تهران | احمدی گل ۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱

tasnim logo
بهبود حال بیماران کرونا با فیزیوتراپی تنفسی
می 4, 2020
فیزیوتراپی سکته مغزی
فیزیوتراپی سکته مغزی | فیزیوتراپی سکته مغزی منزل | حامد احمدی گل ۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱
آوریل 4, 2021
فیزیوتراپی در منزل

فیزیوتراپی در منزل

 

زمانی که آسیب دیدگی یا بیماری باعث نقص فردی او برای حرکت کردن بشود از فیزیوتراپی استفاده می کنند. فیزیوتراپیست کسی که در این زمینه کاملا دوره دیده است و درک واقعی از چگونگی کارکرد بدن دارد که سعی می کند با پیروی از اصول مکانیزم حرکتی بدن، به بازیابی قدرت عضلانی بیمار کمک می کند. برای بیمارانی که به هر دلیلی نمی توانند از منزل خود بیرون بیایند، فیزیوتراپی در منزل گزینه مناسبی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. اما قبل از آن بهتر است با فیزیوتراپی بیشتر آشنا شوید.

فیزیوتراپی چیست و کارکرد آن چگونه است؟

معنوی لغوی فیزیوتراپی، یعنی درمان جسمانی یا فیزیکی. فیزیوتراپی از تخصص های مراقبی با هدف مراقبت از بیمارانی است که دچار محدودیت های حرکتی شده اند. این روش درمانی از اصول مکانیزم حرکتی بدن و تکنیک های مختلف برای کمک به بیمار برای بازیابی توانایی حرکتی استفاده می کند و دامنه کلی از تمام تخصص ها را شامل می شود. اگر بیمار از لحاظ حرکتی دچار اختلال بشود، با توجه به شرایط اش، راهکارهایی در فیزیوتراپی وجود دارد که می تواند به کمک آن ها کارکرد حرکتی خود را بهبود ببخشد.

 

فیزیوتراپی در منزل تهران

 

چه مشکلاتی به فیزیوتراپی نیاز دارند؟

اگر بیماری به تازگی عمل جراحی انجام داده است فیزوتراپی می تواند به او کمک کند تا به وضعیت عادی خود برگردد و توانایی حرکت خود را به دست بیاورد که می توان به جراحی ترمیم رباط، جراحی استخوان یا جراحی آرتروسکوپی مفاصل بدن از قبیل زانو، ران یا شانه یا اشاره کرد.
هم چنین صدمات ناشی از ورزش، فلج یا آسیب دیدگی ستون فقرات، سکته مغزی، ام اس، پارکینسون، سندروم تونل کارپال، قطع عضو، کمر درد، زانو درد نیز شامل انجام درمان با فیزیوتراپی می شوند.

راهکارهای درمانی اصلی در فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست برای کاهش درد و کنترل وضعیت حرکتی بیمار از یک سری از روش ها استفاده می کنند که در ادامه به این تکنیک های فیزیوتراپی خواهیم پرداخت.

• ورزش های تعادلی

ورزش یا همان فشار جسمانی وارد شده به بدن، به دو دسته فعال و غیر فعال تقسیم می شود. در حالت فعال که خود فرد انجام می دهد مثل دویدن یا پیاده روی اما ورزش غیر فعال به حالتی گفته می شود که فشار از طرف شخص دیگری اعمال شود که فیزیوتراپی یکی از این ورزش هاست. بعد از سکته مغزی با آسیب های مغزی و نخاعی فیزیوتراپیست به فرد کمک می کند تا تعادل و هماهنگی بدن خود را دوباره به دست بیاورد.

 

• امواج فراصوت

در این روش با یک وسیله مخصوص امواج را به لایه های زیرین بدن می تاباند تا با نفوذ این امواج و حرارت ناشی از آن مشکلات بیمار را درمان کنند. مانند: کشیدگی یا اختلالات عضلانی. فیزیوتراپیست با حرکات آرام و پیوسته این دستگاه آغشته به ژل مخصوص را به صورت دیواره وار روی نقاط آسیب دیده حرکت می دهد تا ژل جذب عمیق ترین لایه پوست و ماهیچه ها شود.

• تحریک الکتریکی عصب و عضله

تنس TENS به منقبض کردن عضلات و کاهش درد ناشی از بافت های آسیب دیده کمک می کند و کاری می کند تا عضلات دوباره کارایی گذشته خود را بازیابند.

• درمان با استفاده از کشش بدن

حرکات کششی برای بیمارانی که در قسمت پایین کمرشان درد احساس می کند به کار می رود که باعث می شود تا وضعیت حرکتی ستون فقرات بیمار بهبود بیابد. دستگاهی در این روش فیزیوتراپی وجود دارد که به صورت یک جلیقه طراحی شده است و برای محافظت از دنده ها به کار می رود. این جلیقه با کمک تسمه هایی در جای خود محکم بسته می شوند و برای بدن، کشش لازم را ایجاد می کند و فشار ناشی از روی عصب ستون فقرات بیمار را کم می کند و در نتیجه، به روند وضعیت حرکتی بیمار سرعت می بخشد.

• متحرک‌ سازی مفاصل

در این روش درمانی فیزیوتراپیست مفاصل بدن را در جهات مختلف به حرکت در می آورد. این حرکت یا میزان فشاری که فیزیوتراپیست وارد می کند، درد را کاهش می دهد و بهبودی وضعیت حرکتی بیمار کمک می کند.

• ماساژ

فیزیوتراپیست با توجه به وضعیت بیمار، نقاط حساس یا بافت های عمیق آسیب دیده را ماساژ می دهد که این روش برای کاهش درد ،کاهش گرفتگی عضلات و افزایش جریان خون به کار می رود.

• کمپرس آب گرم

فیزیوتراپیست از کمپرس آب گرم بر روی نقاط آسیب دیده استفاده می کند. کمپرس یا کیسه آب گرم باید بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی محل مورد نظر بماند. در این روش، حرارت اعمال شده باعث می شود تا خون به قسمت های آسیب دیده برسد که این کار گرفتگی عضلانی و درد را کمتر می کند.

• کمپرس آب سرد

استفاده از کمپرس سرد یا یخ باعث کاهش درد و التهاب ناشی از مناطق آسیب دیده می شود که معمولا در اوایل دوران آسیب دیدگی بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی نقاط آسیب ‌دیده از آن استفاده می کنند.

• یونتوفورزیس

این نوعی محرک الکتریکی برای بهبود بافت های ملتهب و نقاط آسیب دیده است در واقع یونتوفورزیس نوعی دارورسانی از طریق پوست است که فیزیوتراپیست برای افرادی که برای التهاب عضلات خود دگزامتازون مصرف می کنند، از این روش استفاده می کند تا به واسطه این محرک الکتریکی اثرگذاری دارو افزایش یابد.

• لیزر درمانی

در این روش از امواج غیریونیزه با طول موج مشخص را به بافت های آسیب دیده بیمار می تابانند که معمولا بین یک تا سه دقیقه زمان می برد. در این روش فوتون های نور انرژی مورد نیاز را به بافت های آسیب دیده می رساند که برای بهبود زخم، التهاب و کاهش دردهای شدید به کار می رود.

• استفاده از نواردرمانی کششی

این نوارها از جنس پارچه انعطاف پذیر هستند که وقتی روی اندام بدن قرار بگیرند، باعث کش آمدن عضلات می شوند. برای منقبض کردن عضلات، کنترل کبودی و کاهش درد از این روش استفاده می کنند.

• آب درمانی

جکوزی طوری طراحی شده است که خون رسانی به نقاط آسیب دیده را افزایش می دهد. در نتیجه، باعث کاهش درد و بهبود گرفتگی عضلات می شود.

فیزیوتراپی بعد از شیمی درمانی

علاوه بر مواردی که ذکر شد، فیزیوتراپی برای توان بخشی و کاهش عوارض بیماری چون انواع سرطان نیز به کار می رود. افرادی که تحت معالجه سرطان به روش شیمی درمانی هستند می توانند با انجام حرکات ورزشی خاص و درمانی، شانس زنده ماندن خود را بالا ببرند. اگر بیمار به جراحی نیاز داشته باشد قبل از عمل می تواند فیزیوتراپی انجام بدهد. فیزیوتراپی به بیمار کمک می کند تا ضعف های خود را پیدا کند و آن ها بهبود بخشد و هم چنین به پروسه درمان سرطان بیمار کمک شایانی می کند.

طول دوران بهبودی

طول دوره درمان یا فیزیوتراپی بسته به نوع بیماری و صدمات وارده متغیر است و ممکن است تا دو سال هم به طول بیانجامد؛ اما متوسط دوره بهبودی از شش ماه تا یک سال است. اگر بیمار از برنامه توان بخشی خود به خوبی پیروی کند، به روند بهبودی خود سرعت خواهد بخشید.

مکان های مناسب برای انجام فیزیوتراپی

مکان های مختلفی وجود دارند که می تواند این خدمات را در اختیار افراد بیمار با محدودیت های حرکتی قرار دهند؛ مانند: بیمارستان ها، کلینیک های درمان سرپایی و فیزیوتراپی در منزل
فیزیوتراپی در منزل چه کارکردی دارد؟
درصورتی که فرد به دلیل صدمات وارده نتواند از منزل خارج بشود از فیزیوتراپی در منزل استفاده می کند. گاهی بیمار در حفظ تعادل خود مشکل دارد و می افتد یا به حدی درد دارد که بیرون آمدن از منزل و مراجعه به بیمارستان برایش سخت است؛ به همین دلیل این فیزیوتراپی در منزل می تواند به این افراد برای بازیابی قدرت و بهبود حرکت کمک کند
نکته دیگر از در خصوص فیزوتراپی در منزل این است که فیزوتراپی فقط به ناتوانایی های حرکتی محدود نمی شود، بلکه بعضی از آسیب ها و بیماری هایی هستند که به جز فیزیوتراپی در بیمارستان یا کلینیک می توان در منزل نیز آن ها را بهبود بخشید.

مزایای فیزیوتراپی در منزل تهران

فیزیوتراپی در منزل تهران درک بهتری از وضعیت بیمار و هم چنین روند درمان این بیماران به خانواده هایشان می دهد. این امکان را به خانواده های افراد بیمار می دهد که یاد بگیریند چگونه می توانند از این بیماران مراقبت کنند و به طور کلی حضور خانواده ها به پروسه درمان و روند بهبودی این بیماران سرعت می بخشد. اصلی ترین نکته مزایای فیزویوتراپی در منزل مقرون به صرفه بودن آن به شمار می رود.

 

نکات لازم برای انجام فیزیوتراپی در منزل تهران

نکاتی وجود دارد که بیمار قبل از انجام فیزیوتراپی در منزل تهران باید به آن ها توجه کند تا به روند بهبودی و درمان خود سرعت ببخشد.
۱٫ لباس راحت و آزاد بپوشد که مانع از انجام حرکات ورزشی نشود
۲٫ محلی را برای این کار انتخاب کند که تهویه مناسب و نور کافی برخوردار باشد. همچنین فضای بزرگ و جاداری باشد تا فیزیوتراپیست بتواند تجهیزات ورزشی خود را برای جلسات درمانی در آن جا قرار بدهد.
۳٫ اطلاعات کلی راجب آسیب دیدگی، درد یا بیماری خود به فیزیوتراپیست ارائه دهدو
۴٫ تمریناتی که فیزیوتراپیست به او می دهد را به خوبی انجام دهد و از توصیه های درمانی او پیروی کند.

سخن آخر
فیزیوتراپی چه در یک بیمارستان یا کلینیک صورت بگیرد و چه به شکل فیزیوتراپی در منزل باشد، به وضعیت حرکتی بیمار کمک شایانی می کند. فیزیوتراپیستی انتخاب کنید که دانش و مهارت و تجربه کافی در این زمینه را داشته باشد و بتواند به بازیابی قدرت و عملکرد قبل از بیماری تان کمک کند.

 

 

دکتر حامد احمدی گل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + هشت =