علت درد پشت زانو | دکتر حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*

حرکات آب درمانی برای زانو
حرکات آب درمانی برای زانو |دکتر حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*
اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۸
درمان آرتروز زانو
درمان دردآرتروززانو |حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱
اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۸

علت درد پشت زانو

علت درد پشت زانو : درد پشت زانو یکی از شایع ترین انواع دردهاست که به تدریج و در طول زمان به وجود می آید و گاهی اوقات می تواند نشانه یک بیماری باشد ساختار زانو شامل استخوان ها ، تاندون ها، ماهیچه ها، غضروف، و رباط ها می گردد. چنانچه این نواحی به دلیل جراحت مستقیم یا با گذشت زمان آسیب ببینند، فرد دچار درد پشت زانو می گردد.

علت درد پشت زانو

بعضی از آسیب‌های زانو با استراحت و مراقبت بهبود می‌یابند، ولی بعضی از این آسیب‌ها به جراحی یا اقدامات پزشکی دیگری نیاز دارند. گاهی نیز درد زانو نشانهٔ بیماری مزمنی مانند آرتروز است که در طول زمان و به‌تدریج به زانو آسیب می‌رساند

علائم و نشانه ها

علاوه بر درد در پشت زانو، که جزو علائم بارز درد پشت زانوست علائم و نشانه های دیگری همچون :

۱- تورم پشت زانو
۲- برآمدگی پشت زانو
۳- آب (مایع) اطراف زانو
۴- صدا دادن زانو
۵- احساس قفل شدگی در زانو توجه داشته باشید که حتما این علایم را با پزشک معالج خود در میان بگذارید.

علت  درد پشت زانو چیست

علت درد پشت زانو

۱- تاندونیت همسترینگ

اگر در زمان شروع پیاده‌روی در ناحیه پشت زانو احساس ورم و درد دارید و در زمانی که ورزش نمی‌کنید درد و ورم تخفیف می‌یابد، دچار تاندونیت یا التهاب همسترینگ هستید. اگر از زمانی که شروع به حرکت برای دویدن می‌کنید احساس درد و ورم در ناحیه پشت زانو شروع می‌شود و همچنین در هنگام کشش عضلات پا در زمان دویدن، درد و ورم بیشتر تشدید می‌شود این‌ها از علائم تاندونیت همسترینگ هستند.

راه درمان

محل آسیب باید توسط  متخصص فیزیوتراپی معاینه شود.  تاحرکات اصلاحی برای تخفیف درد عضلات تجویز شود. بانداژ کردن محل باعث تخفیف درد و برای محدود کردن حرکات محل آسیب‌دیده توصیه می‌شود.

۲-پارگی رباط صلیبی

کشش و پیچ خوردن ناگهانی زانو باعث پاره شدن رباط صلیبی می‌شود. رباط صلیبی باعث ثابت بودن پا می‌شود اما براثر افزایش سن فرسوده می‌گردد. آسیب کوچک در این ناحیه باعث ورم کردن پشت زانو است که دو الی سه هفته‌ ترمیم می‌یابد. آسیب بیشتر باعث پارگی بیشتر رباط شده و مدت‌ زمان ترمیم آن طولانی‌تر می‌گردد. در موارد بسیار شدید موجب عدم توانایی در راه رفتن، سست شدن و قفل شدن ناگهانی زانو هنگام فعالیت می‌شود.

راه درمان مناسب

برای تشخیص میزان آسیب به رباط، MRI گزینه مناسب بوده اما در موارد خفیف استراحت و سرد کردن محل نیز باعث رفع مشکل می‌شود. همچنین برای بیمار  فیزیوتراپی توسط پزشک معالج  تجویز شده و از طریق برخی حرکات خاص باعث بهبود آسیب می‌شود.  اما بعد گذراندن دوره درمان در صورتی‌ که ورم و درد پشت زانو از طریق موارد گفته‌ شده بهبود نیافت ،  جراحی رباط صلیبی تنها گزینه براب پزشک خواهد بود. هرچند عمل  ممکن است برای مدتی بیمار را از راه رفتن محروم کند اما پس از گذشت دوره نقاهت تاثیرات مهم آن را خواهید دید

علت درد پشت زانو
۳- کیست بیکر

کیست بیکر موجب احساس ورم و درد در ناحیه پشت زانو در هنگام کشش و خم کردن زانو  در فرد شود. کیست بیکر به کیستهایی که در ناحیه خلف زانو تشکیل میشود اطلاق میشود.کیست بیکر می تواند در اثر آرتروز زانو یا خود بخودی به وجود بیاید. اصطکاک غضروف‌ها نیز باعث به وجود آمدن درد در ناحیه پشت زانو یا بیکر کریست می‌شود. دوندگان وافرادی که می‌دوند بیشتر در معرض چنین آسیبی قرارمیگیرند

 راه‌حل مناسب درمان

حرکات مکرر پا برای خم و راست شدن موجب تجمع مایع و تشکیل کیست در ناحیه پشت زانو می‌شود که گزینه مناسبی برای درمان استراحت است. همچنین تزریق آمپول و تخلیه آب جمع شده یکی از روش های درمان است. درصورتیکه ورم و برآمدگی پشت زانو دوباره به وجود آید باعث می‌شود بیکر کریست مجدد فرد را گرفتار خود کند. در مواردی که کیست بیکر بزرگ باشد و درد زیادی داشته باشد یا باعث اختلال حرکت مفصل شده باشد درمان جراحی و خارج کردن کیست انجام می شود.

۴-آرتروز :

ساییدگی طبیعی مفصل زانو( آرتروز) ویا تورم در مفصل زانو ( آرتروز روماتوئید ) می تواند به درد پشت زانو منجر شود. ممکن است صبح ها که زانو در خشک ترین حالت خود قرار دارد، شدیدتر شود.

۵- پارگی منیسک زانو ( پارگی هلال زانو) :

منیسک ها بخشهایی از غضروف زانو هستند که حرکت مفصل زانو را نرم می کنند. چنانچه بخش پشتی منیسک پاره شود، به درد پشت زانو یا در در سراسر زانو به ویژه قسمت پشتی زانو می انجامد.

۶-سایر علل :

آسیب مستقیم به زانو می تواند به درد زانو بیانجامد. تشخیص اینکه آیا مشکل زانو پیچ خوردگی است (کشیدگی رباط ) یا پارگی رباط زانو به عهده ی پزشک شماست.

علت درد پشت زانو
خون لختگی پشت زانو

نکته مهم این است که درد و تورم پشت زانو می تواند با لخته شدن خون مرتبط باشد. خون لختگی پشت زانو به ویژه در کسانیکه به دلیل گذراندن دوره ی نقاهت جراحی به مدت طولانی بستری شده اند یا افرادی که آسیب شدید در ناحیه ی زانو داشته اند، شایع است. همچنین سن و وزن از عوامل تاثیر گذار در خون لختگی پشت زانو هستند. چنانچه از درد پشت زانو رنج می برید و خون لختگی پشت زانو دارید، به سریعا به  پزشک  متخصص مراجعه کرده تا وضعیت شما رابررسی و مشخص کند.

زمان  مناسب مراجعه‌ به متخصص

درد ناشی از صدمه‌ی جزئی یا آرتروز را می‌توان در خانه درمان کرد. ولی در صورت مشاهدهٔ موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

۱-پای آسیب‌دیده قرمز شده است
۲-پای شما به‌شدت ورم کرده باشد
۳- بیمار درد بسیار زیادی دارد
۴-فرد دچار تب شده‌ است
۵- فرد سابقهٔ لخته شدن خون دارد

متخصص می‌تواند علت ریشه‌ای درد زانو را پیدا کرده و به بیمارکمک کند تا از این درد رهایی پیدا کنیدو در صورت مشاهدهٔ موارد زیر به مراقبت‌های فوری پزشکی نیاز خواهید داشت :

۱-درد شدید
۲-تورم یا احساس گرمای ناگهانی در پا
۳-مشکل در تنفس
۴-ناتوانی پا در تحمل وزن شما؛
۵-ایجاد تغییر ظاهری در مفصل زانو

 روش های تشخیص علت درد پشت زانو

متخصص  با استفاده از یک یا چند روش ارزیابی زیر به علت درد پشت زانو بیمار  پی خواهد برد :

۱- سابقه پزشکی
۲- پرسش در مورد فعالیت های اخیر شما
۳-ام آر آی
۴- اشعه ایکس
۵-سونو گرافی
۶- آزمایش خون

علت  درد پشت زانو

 روش های درمان

سه روش درمان که به کاهش تورم و ناراحتی کمک می کنند عبارتند از :

استراحت، یخ، و فشرده سازی مفصل . روشهای درمانی بر اساس شرایط و مورد درد پشت زانو متفاوتند. ورزش درمانی و تمرینات ورزشی کنترل شده در درمان آسیب های رباط و آرتروز ضروری هستند. انواع متفاوتی از آسیب شامل پارگی رباط وجود دارد که نیاز به جراحی دارند.

فیزیوتراپی

درمان درد ناحیه پشت زانو بوسیله فیزیوتراپی بوسیله بیمه پوشش داده میشود وحداقل به یک هفته درمان نیازدارد تمرینات فیزیوتراپی به شکل ساده است و باعث تحرک مفصل به صورت کاملا سالم درمدت زمان کم می شود اکثر تمرینات بدون هیچ گونه دردی هستند اما تعدادی ازحرکات که باعث کشش لیگامنت ها می شود می تواند در مفصل ایجاد دردکند. اگردچار درد شدید،نترسید و موضوع را با پزشک درمیان بگذارید پزشکان می توانند برنامه جامعی را برای ایجاد توانایی درفرد طراحی کنند.

 

دکتر حامد احمدی گل _ متخصص فیزیوتراپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + یازده =