درمان زانودردشدید|دکترحامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*

درمان آرتروز زانو
درمان دردآرتروززانو |حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱
اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۸
علائم ارتروز زانو
علائم آرتروز زانو | حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱ *
خرداد ۵, ۱۳۹۸

درمان زانودردشدید

درمان زانودردشدید : زانودرد مشکلی است که این روزها به سراغ همه می آید، فرقی ندارد پیر، میانسال یا جوان باشید، احتمال اینکه درچار این مشکل شوید زیاد است. دلیل این موضوع سبک زندگی اشتباه ماست. تغذیه نا مناسب و عدم تجرک مشکلی است که اکثر ما با آن روبرو هستیم و این ۲ مهمترین عامل در ایجاد درد زانو و مفاصل هستند

دزمان زانو درد شدید

دلایل زانو درد

آسیب دیدگی ها، معمول ترین علت مشکلات و درد زانو می باشند. آسیب های ناگهانی به زانو می تواند ناشی از ضربه مستقیم به زانو و یا خم کردن، پیچیدن و یا افتادن برروی زانو باشد. درد، کبودی و یا ورم زانو می تواند شدید بوده و همچنین بیشتر و بیشتر شود. زانو و یا زیر زانو بعد از آسیب ممکن است بی حس، ضعیف، سرد، سوزن سوزن شده و یا به رنگ آبی درآید.

عواملی که خط زانو درد را افزایش می دهد

تعدادی از عواملی که خطر زانو درد و مشکلات زانو را افزایش می دهد، شامل:

درمان زانو درد شدید

۱-اضافه وزن :

چاقی و یا اضافه وزن، باعث افزایش فشار برروی مفاصل زانو می شود. همچنین اضافه وزن خطر آرتروز را افزایش می دهد.

۲-مشکلات بیومکانیکی :

اختلالات ساختاری خاص همچون کوتاه بودن یک پا از پای دیگر، انحراف و یا صافی زانو ها شما را در برابر مشکلات زانو آسیب پذیرتر می نماید.

۳-فقدان انعطاف پذیری و استحکام زانو :

فقدان استحکام و انعطاف پذیری زانو از اصلی ترین دلایل آسیب های زانوی می باشد. ماهیچه های ضعیف و یا خشک با کاهش پشتیبانی از زانو و عدم جذب فشار برروی آن باعث آسیب دیدگی آن می شود.

۴-ورزش های خاص :

بعضی از انواع ورزش ها باعث فشار بیشتر برروی زانوها می شود. اسکی آلپاین و بسکتبال از جمله این ورزش ها می باشد.

۵-آسیب های قبلی :

در صورتیکه قبلا زانوی شما آسیب دیده باشد، احتمال آسیب دیدن دوباره زانویتان بیشتر می باشد.

 روش درمان زانودردشدید

درمان زانودردشدید بسته به علت آن شامل اقدامات کمک های اولیه، استراحت، استفاده از وسایل کمکی و زانوبند، فیزیوتراپی، دارو های مختلف و در بعضی از موارد جراحی می شود. انتخاب درمان بسته به موقعیت، شدت، نوع مشکل و سن بیمار ، وضعیت سلامتی بیمار و سطح فعالیت فرد است برای درمان های جراحی و دارویی و فیزیوتراپی نیاز به مراجعه به پزشک متخصص می باشد.

درمان زانو درد شدید

 درمان خانگی زانو دردبرای دردی که تازه شروع شده

۱-استراحت کرده و از فعالیت هایی که درد شما را بیشتر می کند، اجتناب کنید
۲-از کمپرس یخ استفاده نمایید. ابتدا کمپرس یخ را هرساعت و هربار به مدت ۱۵ دقیقه برروی زانو بگذارید. بعد از روز اول، کمپرس یخ حداقل چهار بار در روز برروی زانویتان بگذارید.
۳-تا آنجا که می توانید زانویتان را بالا گذاشته، تا ورم آن کاهش یابد از نوارها و باندهای بستن زانو که در بیشتر داروخانه ها و تجهیزات پزشکی فروشی ها موجود است، استفاده شود استفاده از این موارد هم به کاهش ورم کمک کرده و از زانو نیز حمایت می کند..
۴-برای درد از استامینوفن و برای درد و ورم از ایبوپروفن استفاده شود موقع خواب یک بالش زیر زانو قرار دهید.

چه زمان باید برای درمان زانودردشدید به پزشک مراجعه کرد

زمانیکه بیمار در حال تصمیم گیری برای مراجعه به متخصص است یک قاعده سرانگشتی مناسب برای اکثر آسیب های مزمن زانو وجود دارد. اگر نشانه های  درد بیمار  بعد از یک هفته کار درمانی و استفاده از داروهای ضد التهابی از بین نرفت، فرد  باید بهمتخصص مراجعه کند، مراجعه به درمانگرهای فیزیکی و یا فیزیوتراپی ، و یا یک پزشک ارتوپد ورزشی متخصص (استخوانها و عضلات) برای ارزیابی درد بیشتر مفید است.

تشخیص علت و روند درمان زانودردشدیدتوسط متخصص  هم مراحلی دارد که عبارتند از :

 درمان زانو دزد شدید

۱-اخذ تاریخچه و سابقه خانوادگی

پزشک از بیمار خود در باره خصوصیات درد سوال میکند. اینکه محل درد کجاست. درد زانو چگونه احساس میشود. آیا قبلا چنین دردی وجود داشته است. چه چیزی شدت درد زانو را کم یا زیاد میکندپزشک از وضعیت خود بیمار سوال میکند. اینکه آیا بیمار قبلا بیماری خاصی داشته است. آیا زندگی بیمار فعال و پرتحرک است یا شغل نشسته ای دارد. بیمار در حال مصرف چه داروهایی است. پزشک در مورد علائم دیگر بیمار سوال میکند. اینکه آیا بیمار تب هم دارد، احساس لقی هم در زانو میکند یا اینکه زانویش گاهگاهی متورم هم میشود یا صدا هم میدهد..

۲-معاینه

برای معاینه زانو معمولا لازم است شلوار درآورده شود. پس قبل از مراجعه به پزشک باید لباس راحتی بپوشید تا بتوانید آنرا به راحتی درآورده و دوباره بپوشید.پزشک زانو را بدقت نگاه میکند. به نقاط مختلف آن دست میگذارد و اطراف آنرا فشار میدهد تا ببیند چه قسمتی از زانو دردناک است. پزشک زانو را خم و راست میکند تا ببیند آیا محدودیت حرکت دارد یا خیر و سپس مانور های خاصی را روی زانو انجام می دهد تا به توسط آنها کارآیی قسمت های مختلف زانو مثل منیسک ها یا لیگامان ها را بررسی کند.

۳-رادیوگرافی

ممکن است پزشک معالج از رادیوگرافی ساده برای بررسی بیشتر درد زانو استفاده کند. در رادیوگرافی ساده استخوان های زانو دیده میشوند. با استفاده از آن شکستگی های زانو یا پوکی استخوان یا تغییراتی که بدنبال آرتروز یا روماتیسم در مفصل زانو بوجود میاید دیده میشود.

درمان زانو درد شدید

۴-سی تی اسکن

بندرت ممکن است برای بررسی بیشتر علت درد زانو و وضعیت استخوان های اطراف زانو از سی تی اسکن استفاده شود.

۵-ام آر آی

تصویر سه بعدی از زانو می دهد.
۱- در مقایسه با سی تی اسکن، ام آر آی در تشخیص شکستگی ها ضعیف تر است.
۲- همچنین در مقابل سی تی اسکن، ام آر آی برای ارزیابی تاندون ها برای صدمات عالی است

۶-بررسی مایع مفصل زانو

داخل مفصل زانو مایعی به نام مایع مفصلی وجود دارد که وظیفه آن نرم کردن سطح رویی غضروف برای تسهیل حرکت مفصل و تغذیه غضروف است. در بعضی بیماری های زانو مانند عفونت مفصل یا بعضی از انواع روماتیسم های مفصلی، مایع مفصلی زانو تغییر میکند. در این موارد پزشک معالج با سوزن مقداری از مایع مفصل زانو را خارج کرده و برای بررسی به آزمایشگاه میفرستد.

۷-آزمایشات خون

در تشخیص عفونت های مفصلی و یا روماتیسم مفصلی کمک کننده است.

۸-آرتروسکوپی

آرتروسکوپی ممکن است راه حل شما در درد های مزمن زانو باشداین یک روش جراحی است که در آن دکتر یک تلسکوپ نوری در فیبر مفصل زانو قرار می دهد که به یک دوربین متصل است که تصاویر را در یک نمایشگر ویدئویی نشان می دهد با انجام این کار، جراح ممکن است قادر به دیدن ذرات کوچک در زانو و در منیسک آسیب دیده و یا غضروف شود.

داروهای تزریقی برای درمان زانودردشدید

درمان زانو درد شدید

یکی دیگر از درمان های درد و التهابات زانو تزریق دارو و ترکیبات درمانی به صورت مستقیم در مفصل می باشد. در این راستا داروها و ترکیبات مختلفی کاندیدای تزریق به داخل مفصل هستند که از این جمله می توان به داروهای بی حسی موضعی، داروهای استروییدی، مایع مفصلی از سایر مفاصل، تزریق پلاسمای خود فرد بیمار، هیالورونیک اسید و سایر روان سازهای مفصلی اشاره کرد.

با تزریق اسید هیالورونیک به داخل زانو خاصیت روان کنندگی و لغزندگی مایع سینوویال بیشتر می شود ولی احتمالا مکانیسم های دیگری هم در کار است چون بدن این ماده را چند ساعت تا چند روز پس از تزریق از داخل مفصل جذب کرده و بیرون می کشد ولی تاثیرات آن گاهی تا ماه ها باقی می ماند.

ممکن است تزریق این ماده موجب شود تا خود بدن شروع به تولید بیشتر آن در داخل مفصل کند. تزریق کورتیکواسترویید در مفاصل اگرچه ممکن است سودمند باشد، اما تکرار تزریق استرویید می تواند به آتروفی استروییدی، عوارض پس از تزریق و بروز عفونت بیانجامد.

حامد احمدی گل _ متخصص فیریوتراپی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =