درمان دردآرتروززانو |حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱ *

علت درد پشت زانو
علت درد پشت زانو | دکتر حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*
می 15, 2019
درمان زانو درد شدید
درمان زانودردشدید|دکتر حامداحمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*
می 22, 2019
درمان آرتروز زانو

درمان درد آرتروز زانو

درمان درد آرتروز زانو : ساییدگی زانو یک بیماری مفصلی است که غضروف دور مفاصل را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در انتهای استخوان‌ها، غضروف وجود دارد که بافت لغزنده‌ای است که به استخوان‌ها کمک می‌کند، که در مفصل روی هم بلغزند. غضروف باعث میشود که مفاصل بخوبی کار کنند.

 

علاوه بر این، غضروف به عنوان ضربه گیر در حرکات عمل می‌کند.اگر به آرتروز مبتلا شوید، لایه بالایی غضروف دور مفاصل شما تجزیه و فرسوده می‌شود. با فرسایش غضروف، استخوان‌ها به همدیگر سائیده می‌شود و سایش استخوان به استخوان علت درد زانو است، ورم و کاهش دامنه حرکتی مفصل آن می‌شود.

 

 

 

 

درمان آرتروززانو

درمان دردآرتروززانو با روش های بدون جراحی

۱-تزریق ژل زانو

مایع مفصلی حاوی اسید هیالورونیک است که باعث میشود این مایع سفت و چسبناک شود. در بیماری( آرتروز زانو، )تولید اسید هیالورونیک کاهش پیدا میکند و غلظت آن در مایع مفصلی کاهش می یاد. این مساله منجر  بوجود آمدن مایع رقیقتری میشود که توانایی کمتری در روان سازی مفصل و جذب ضربه دارد.

این روش درمانی شامل;  سه تزریق در طول۳ هفته است. یک مایعمشابه مایع مفصلی به مفصل زانوی فرد بیمار  تزریق می‌شود تا آن را روان سازی کند و از آن محافظت کند. در موارد  ابتلا به  آرتروز زانو، مایع مفصلی ژل مانند، رقیق‌ می‌شود. تسکین زانو درد برای ۶ تا۹ ماه تداوم مییابد . در صورت بازگشت نشانه  آرتروز زانو ، تزریقات را میتوان تکرار کرد. میزان موفقیت این روش در درمان دردآرتروززانو موارد خفیف‌تر بسیار بالا است و حتی در شدیدترین موارد، میزان موفقیت بیش از پنجاه درصد است.

 

 

 

درمان درد ارتروز زانو

۲-تزریق اوزون

روش درمان زانو درد ناشی از آرتروز زانو با استفاده از تزریق اوزون برای انواع مشکلات زانو مفید و موثر میباشد. در موارد ابتلا به آسیبدیدگیهای زانو از جمله آرتروز زانو، روش اوزون درمانی باعث بهبود جریان خون در بافت آسیب دیده میشود  و بدین ترتیب با فراهم کرد مواد مغذی در بافت ها ، باعث تسریع در بهبودی می شود.

 

در این روش ترکیبی از ازون  پروکائین و ویتامین بی ۱ ۲ و مواد دیگر به بافت آسیب دیده زانو تزریق میشود، و باعث از بین رفتن درد و و رم زانو میشود و رسوبات فیبری را تحریک می کند، تا باعث شود سلول ها با استفاده از این رسوبات، بافت آسیب دیده را ترمیم کنند. تزریق اوزون  باید هر (۱ الی  ۲ )هفته یک بار تکرار شود بیماران پس از یک الی دو جلسه درمانی به بهبودی و نتایج دلخواه  می شود.

 

 

۳-زانوبند طبی

زانو بند ها برای کمک به ثابت نگه داشتن پا و کاهش فشار وارده بر مفصل تجویز میشوند. در صورتیکه زانو ضعیف و لق به نظر برسد، زانو بند طبی بسیار مفید میباشد. زانوبندها باعث رفع فشار از بخشی از زانو که تحت تاثیر آرتروز قرار گرفته می‌شود که به کاهش قابل توجه درد کمک می‌کند. زانو بند ها هم بصورت مجزا و هم با ترکیب با روشهای دیگر درمان آرتروز زانو برای بدست آوردن بهترین نتایج مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

۳-فیزیوتراپی،وحرکات ورزشی برای درمان درد آرتروز زانو

فیزیوتراپی نقشی مهمی  در درمان آرتروز  زانو بدون انجام عمل  جراحی دارد. فیزیوتراپی در منزل  و توانبخشی برای تسکین درد و بهبود دامنه حرکتیبهبود عملکرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس از یک یا دو جلسه فیزیوتراپی و کاردرمانی در منزل، اثرات مثبت آن را مشاهده خواهیددید .

فیزیوتراپیستهای ما نحوه محافظت از زانو ی مبتلا به آرتروز را به بیماران آموزشهای لازم را  میدهند. متخصصین  برای بهبود دامنه حرکتی زانو از ورزشهای استقامتی استفاده میکنیم. فیزیوتراپیست ما همچنین ورزش‌های استقامتی لگن و زانو را آموزش می‌دهند تا به ثابت نگه داشتن زانو کمک کنند و باعث محافظت بیشتر مفصل در برابر ضربه و فشار ‌شوند.

ورزش زانو،  برای بهبود آرتروز زانو بسیار مفید است زیرا عضلات قوی پا از زانو پشتیبانی میکنند و ضربه را قبل از رسیدن به زانو جذب میکنند. تقویت عضلات چهار سر ران باعث افزایش گردش خون در مفصل زانو می‌شود، ورزش آرتروز زانو تغییرات بیوشیمیایی مفیدی را در مایع مفصلی زانو تحریک می کند و ویژگی‌های روان سازی آن را بهبود می‌بخشد. ورزش های تخصصی همچینن دامنه حرکتی مفصل زانو را بهبود میبخشد. با این حال، در بیماران مبتلا به آرتروز زانو که زانوهای هم ترازی ندارند، گاهی اوقات استحکام بیش از حد عضلات چهار سر ران باعث وخامت شرایط می‌شود.

 

 

 

آرترور رانو

 

۴-لیزردرمانی

در روش لیزردرمانی از نور مادون قرمز در نواحی آسیب دیده یا زخم استفاده می‌شود تا بافت نرم ترمیم شود و همچنین درد مزمن و حاد تسکین پیدا کند.وقتی نورهایی با طول موج‌های مشخص به زانو ارسال می‌شوند، تغییرات فیزیولوژیک در سلول‌ها رخ می‌دهد. لیزر درمانی آرتروز زانو به تولید دوباره سلول و کاهش التهاب کمک میکند و از این کمک میکند تا بدن بیمار  خود را درمان کند.

آرتروز زانو یک بیماری پیشروند میباشد، که هر چه درمان آن به تعویق افتد، درمان آرتروز زانو مشکل تر میشود. بیماران  میتواند با استفاده از روشهای درمان بدون جراحی آرتروز زانو، باعث جلوگیری از پیشرفت بیماری شود تا لزوم جراحی نیز از بین  برود.

درمان با جراحی

در حالتی که هیچکدام از روش های غیرجراحی برای کنترل درد بیمار موثر نباشد، پزشک درمان با جراحی را به بیمار پیشنهاد میکند.

۱-درمان دردآرتروززانو با جراحی آرتروسکوپی

جراحی آرتروسکوپی به یک روش جراحی غیرتهاجمی گفته میشود  که در آن یک دوربین متصل به نمایشگر تصویری از راه برش کوچکی وارد بدن فرد بیمار میشود. آرتروسکوپی:  یک عمل کوچک و جزیی است که معمولا به صورت سرپایی انجام میشود.غضروف ناهموار آسیب دیده تراشیده، خارها استخوانی برداشته و قطعات جداشده از غضروف بیرون آورده می شوند.

 

درمان درد آرتروز زانو

۲-درمان دردآرتروززانو با تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض زانو یاهمان  آرتروپلاستی یک عمل جراحی  دشوار و آخرین راهکار درمانی برای موردهای بسیار شدید و وخیم آرتروز زانو در زمانیست که تمامی دیگر روشها در تسکین درد موثر نبوده باشند. تعویض مفصل زانو بی عیب و نقص نیست و طول عمر محدود ۱۰ تا ۲۰ ساله دارد. فرد بیمار پس از انجام این جراحی  می تواند فعالیت های روزمره و ورزش های هوازی کم برخورد را بدون بروز درد انجام دهد، با اینحال، استفاده مفرط فرسایش بخش های زانو را تسریع میکند.

۳- جراحی پیوند غضروف

v و تنها برای ناهنجاری های کوچک غضروف مفصلی و نه برای آسیب منتشر رایج در آرتروز زانو قابل انجام است. پیو ند غضروف با برداشتن قطعههای کوچکی از غضروف ناحیه ای از زانو انجام میشود که کمترین میزان وزن را تحمل می کند. سپس این غضروف خارج از بدن رشد داده میشود و دوباره برای ترمیم آسیبهای جزیی درون بدن قرار میگیرد.

 از دیگر روشهای درمان بدون جراحی

منظور از درمان قطعی در آرتروز زانو کاهش درد به منظور بازگشت بیمار به فعالیتهای عادی روزانه میباشد.

**داروداروهای مسکن و ضدالتهاب:

معمولا مسکن‌های بدون‌نسخه مانند استامینوفن، ایبوپروفن و ناپروکسن سدیم تجویز می‌شود. البته نباید بدون مشورت با پزشک داروهای بدون‌نسخه را برای بیش از ده روز مصرف کنید. مصرف این داروها برای مدت طولانی می‌تواند خطر بروز عوارض جانبی آنها را افزایش دهد. اگر داروهای بدون‌نسخه نتوانند موجب تسکین دردتان شوند، ممکن است پزشک داروهای ضدالتهاب یا داروهای دیگری را برای تسکین دردتان تجویز کند.

 

**تزریق

مایع مفصلی دارای اسید هیالورونیک است که باعث غلظت و چسبندگی اش می شود. تولید،  اسید هیا لورونیک در اثر ابتلا به آرتروز کاهش می یابد و غلظت آن در مایع مفصلی کم می شود. با رقیقتر شدن مایع، قابلیت روان کنندگی حرکتی مفصل و ضربهگیری آن نیز رو به کاستی میگذارد.
در درمان ویسکو ساپلمنتیشن سه تزریق طی سه هفته انجام میشود. مایعی مشابه به مایع مفصلی طبیعی درون مفصل زانو، برای حفاظت و روان کردن حرکت آن تزریق میشود. (مایع مفصلی ژل مانند طبیعی (مایع سینوویال) در موارد ابتلا به آرتروز زانو رقیق تر می شود.) تسکین درد زانو معمولا ۶ تا ۹ ماه زمان می برد؛ در صورت بروز مجدد نشانه ها  می توان تزریقها  ، را تکرار کرد. میزان اثربخشی این روش در موارد خفیف تر بسیار بالا است و حتی در موارد بسیار شدید نیز بیش از ۵۰ درصد تزریق ها با موفقیت همراه است.

**سرد کردن :

سرما با تنگ کردن رگهای خونی درد و التهاب زانو را کاهش میدهد. یخ پیچیده شده در پارچه را هر ۳ یا ۴ ساعت یک بار به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بر روی مفصل ملتهب قرار دهید. سرد کردن مرطوب ، قراردادن حوله ای مرطوب بین پوست و کمپرس یخ ،  در مقایسه با سرد کردن خشک از نفوذ و سرعت بیشتری برخوردار است. در صورت ابتلا به مشکلات گردش خون یا آسیب های عصبی، از روش درمان سرد یا گرم کردن استفاده نکنید، مگر آن که پزشک  متخصص بی خطر بودن آن را تایید کند.

**آب درمانی

در روش آب درمانی از آب برای اهداف درمانی استفاده می‌شود. با توجه به هدف مورد نظر از روش‌ها و دماهای مختلف استفاده می‌شود.آب گرم درد و گرفتگی ناشی از آرتروز و آسیب دیدگی‌های زانو را کاهش می‌دهد. البته در مراحل حاد آسیب دیدگی باید به جای کمپرس گرم از کمپرس سرد برای کاهش التهاب استفاده کنید. گرمای مرطوب در مقایسه با گرمای خشک سریع‌تر و در عمق بیشتری از بافت نفوذ می‌کند. برای دردهای کنار زانو می توانید از کمپرس آب یخ و گرم به صورت متناوب استفاده کنید .
به استفاده از آب ، در حالت مایع، یخ یا بخار، برای اهداف  درمانی آب درمانی است  این روش شامل نرمش کردن در استخر، غوطه ور شدن در چرخش آب،  سونا و کمپرسهای سرد و گرم میشود. غوطه ور شدن یا حتی نرمش کردن در آب گرم برای افراد  مبتلا به آرتروز زانو بسیار کارآمد هستند.

**باندپیچی

بستن زانو، به رغم مشخص نبودن دلیل ، ،منجر به کاهش قابل ملاحظه  درد  زانوی ناشی از آرتروز میشود.متهصص فیزیوتراپی روشهای باندپیچی مختلف و مناسب را به بیمار آموزش می دهد. پوست  بیمار گاهی اوقات در اثر باندپیچی تحریک شده  و میسوزد.

**کمپرس سرد و گرم

گرم کردن :
گرما با افزایش جریان خون، درد و سفتی را کاهش میدهد. همچنین گرما عامل بازدارنده آرامش بخش درد زانو هاست.باید  توجه کنید که مستقیما مفصل ملتهب را گرم نکنید البته معمولا در مراحل اولیه آرتروز زانو اثری از التهاب نیست. هر بار به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه از کمپرس گرم استفاده کنید، و بین هر دو بار گرم کردن دست کم یک ساعت وقفه ایجاد کنید تا از رسیدن حرارت بیش از اندازه به بافتها جلوگیری کنید. هم گرم کردن خشک و هم گرم کردن مرطوب ، هر دو، مفید فایده اند، اما گرم کردن مرطوب سریعتر و عمیقتر به بافت ها نفوذ میکند. برای گرم کردن مرطوب ، میتوانید از یک حوله خیس خورده در آب گرم استفاده کنید، هر چند این حوله به سرعت خنک میشود.
 روش دیگر  آن گرم کردن مرطوب قرار دادن حوله ای مرطوب بین زانو و بطری آب گرم است. البته میتوانید پوششهای گرم کننده مرطوب را خریداری کنید . گرم کردن و مالش زانو را به هیچ عنوان همزمان انجام ندهید، چون ممکنست منجر به  سوختگی  شود.
درمان درد آرتروز زانو

 درمان با الکترومگنتیک چیست

درمان با میدان پالسی الکترومغناطیس یا PEMF تراپی نیروی ریزجریانی با فرکانس معین را با استفاده از میدان‌های الکترومغناطیس پالسی، برای تسکین علائم آرتروز زانو تولید می‌کند. چون هیچ الکترودی به پوست متصل نمی‌شود، PEMF  را می‌توان درمان راحت‌تری محسوب کرد. اگرچه سال‌ها است که از مگنت تراپی برای درمان بیماری‌های التهابی مفصلی استفاده می‌شود، اما PEMF روش موثرتری است که در آن درمان با میدان الکترومغناطیس پالسی برای مقابله با آرتروز زانو به کار برده می‌شود.

عوامل خطر آرتروز زانو

عوامل خطر برای استئوآرتریت عبارتند از:

 • افزایش سن
 • چاقی
 • آسیب مفاصل قبلی
 • استفاده بیش از حد از مفصل
 • ماهیچه های ران ضعیف
 • عوامل ژنتیکی

یک فرد احتمال دارد در صورتی که شرایط خاصی از جمله التهاب, آکرومگالی, و آرتریت روماتوئید داشته باشد, خود را توسعه دهد.

مراحل بهبودی آرتروز زانو

پس از هر نوع عمل جراحی برای آرتریت زانوها، یک دوره بهبودی وجود دارد. زمان ریکاوری و توان بخشی بستگی به نوع عمل جراحی انجام شده دارد. پزشک جراح ممکن است فیزیوتراپی را برای کمک به شما در برقراری مجدد قدرت در زانو و بازیابی دامنه حرکتی توصیه کند. بسته به روش بیمار ممکن است نیاز به پوشیدن یک زانوبند زانو یا استفاده از عصا برای مدتی داشته باشد. در بیشتر موارد، جراحی درد را تسکین می دهد و انجام راحت تر فعالیت های روزانه را ممکن می سازد.

 

دلایل درد زانو

بیشتر مشکلات زانو در اثر آسیب دیدگی و جراحت در یک یا چند ساختار زانو به وجود می آید. بسیاری از مشاغل، فعالیتها و ورزشها، افزایش سن یا بیماریهایی مانند پوکی استخوان یا آرتروز احتمال مشکلات زانو را افزایش می دهند.

-آرتروز روماتیسمی این بیماری در هر مفصلی در بدن ممکن است تأثیر بگذارد و باعث درد شدید و ناتوانی و تورم مفاصل میشود.

-کشیدگی، پارگی و یا جراحات دیگر رباطها و زردپی هایی که کشکک زانو را پشتیبانی می کنند.

-پارگی بالشتک مفصل زانو

-پارگی رباطها

-شکستگی کشکک زانو

-شکستگی زانو غالباً در اثر زمین خوردن یا تصادفات اتفاق میافتد

در صورتی که علایم زیر را دارید باید به پزشک مراجعه کنید

 

 • درد زانو که بیش از سه تا شش هفته طول کشیده است
 • دشوار شدن راه رفتن به علت عدم تعادل زانو
 • لنگ لنگان راه رفتن به علت ناراحتی
 • دشوار شدن بالارفتن از پله ها و یا راه رفتن
 • قفل شدن زانو (عدم توانایی خم کردن زانو)
 • قرمزی و تورم مفصل زانو
 • عدم توانایی باز کردن زانو

انجام فیزیوتراپی چگونه به درمان  آرتروز زانو کمک می کند

۱- کاهش درد و التهاب زانو

۲- عادی کردن دامنه حرکت مفصل زانو

۳- تقویت عضلات زانو و بطور خاص عضله چهار سر ران و زرد پی

۴- تقویت عضلات پایین تنه شامل ماهیچه ساق پا، ران و عضلات لگنی

۵- بهبود وضعیت قرارگیری استخوان کشکک و عملکرد آن

۶- عادی کردن طول عضله

۷- بهبود تحریک پذیری، چالاکی و وضعیت تعادل

 

شایع ترین و اصلی ترین نشانه ها و علایم آرتروز زانو چیست

 • درد به  خصوص در هنگام حرکت دادن زانو ، زانو درد در پایان روز بدتر است و با استراحت کردن بهتر می شود
 • خشکی و بی حرکتی زانو ( خصوصا بعد از استراحت دادن زانو ، خشکی زانو پس از استراحت زانو ، بعد از دقایقی با حرکت دادن زانو بهتر می شود )
 • صدا دادن زانو ( احساس شنیدن صدای تق تق یا صدای قیژ قیژ از درون زانو )
 • بزرگ شدن مفصل زانو بر اثر زائده های استخوانی ایجاد شده است
 • ورم زانو ( که بر اثر تجمع مایع مفصلی اضافی ایجاد می شود )

 

حامد احمدی گل – متخصص فیزیوتراپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 8 =