دردهای زانو و درمان |حامد احمدی گل*۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*

درد مفصل زانو
درد مفاصل زانو | حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*
مارس 31, 2019
متخصص فیزیوتراپی
متخصص فیزیوتراپی|حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*
آوریل 14, 2019
درد های زانو و درمان

دردهای زانو و درمان

دردهای زانو و درمان :زانو درد، درد مفصل است و در هر سن و هر دو جنس شايع است.زانو درد  مشکل شایعی بوده که افراد در همه سنین را تحت تاثیر قرار می دهد. درد زانو میتواند ناشی از آسیب دیدگی ها همچون پاره شدن رباط و یا غضرو ف باشد. بیماریها و مشکلات همچون ورم مفاصل ، نقرس و عفونت نیز میتوانند باعث زانو درد شوند.

 

دردهای زانو و درمان

 

خیلی از انواع زانو درد کم و معمولی با درمان خانگی و مراقبت بهبود مییابند. ورزش درمانی و زانو بند نیز میتوانند به بهبود درد زانو کمک کند  در بعضی از موارد ، ممکنست برای درمان زانو درد نیاز به جراحی باشد.

 

 

 

علت اصلی دردهای زانو و درمان

علت اصلي دردهای زانو و درمان : علت  درد زانو میتواند  آسيب ديدگي، تصادف يا آرتريت روماتوئيد است. علت ديگر :  زانو درد کمبود کلسيم در استخوانها و فشار زياد روي زانو است.  از علايم زانو درد می توان به  ورم، درد و عدم انعطاف پذيري آن اشاره کرد که در صورت تداوم دردزانو بايد به حتما فرد به متخصص مراجعه کند.براي رفع زانو درد و درمان آن  بر اثر آسيب ديدگي يا استرس مي توان از مسکن، ژل و کرم استفاده کرد.

 

 

 

 

مکان شدت درد زانو از چیست

مکان و شدت درد زانو بسته به علت آن متفاوت است :

در بعضی از اوقات ورم و خشکی زانو، سرخی و داغ شدن آن، ضعف و ناتوانی زانو، صدای تق تق و یا خرد شدن و ناتوانی در صاف کردن کامل زانو نیز با درد همراه باشد. اگر قادر به تحمل وزن خود برروی زانو نیستید ، دچار ورم مفصل شده‌اید، نمیتوانید کاملا زانویتان  را باز و خم کنید ، بدشکلی واضحی در زانوی خود میبینید ، بجز درد و سرخی و ورم زانو تب هم دارید و یا زانوی تان بی ثبات میباشد، باید به پزشک مراجعه نمایید.

 

 

 

درد های زانو و درمان

علائم دردهای زانو و درمان

محل دردهای زانو و درمان به ساختار درگیر بستگی دارد. عفونت موجب درد زانو و ورم زانو می‌شود، در حالی که پارگی مینیسک زانو یا شکستگی استخوان منجر به بروز علائم در فقط و فقط یک ناحیه مشخص می‌شود.شدت درد در بازه‌ای از درد ملایم و خفیفی تا درد شدید و غیر قابل تحمل متغیر است.

از علائم مهم دردهای زانو و درمان

۱-لنگ زدن به دلیل تحمل درد و ناراحتی

۲-دشواری در راه رفتن به دلیل ناپایداری زانو

۳-حساسیت به لمس کردن زانو

۴-قفل شدن زانو،ناتوانی در صاف کردن کامل زانو

۵-ناتوانی در دراز کردن زانو،ضعف یا ناپایداری،تق تق یا صدا دادن زانو

۶- قرمزی و تورم ، تورم و خشکی ، قرمزی و احساس داغی زانو

 

 

 

درد زانو و درمان

پیشگیری از دردهای زانو و درمان

با آنکه پیشگیری از دردهای زانو و دزمان آن همیشه ممکن نیست، اما توصیه هایی وجو د دارد که می توانند مفید باشند:

۱-  بطور مثال برای دردهای زانو و درمان آن اگر شما چاق هستید باید بدنبال کاهش وزن بوده و درصورتیکه وزن متناسبی دارید، سعی به حفظ تناسب اندام خود نمایید.اگر چاق هستید، وزن کم کنید. هنگام بالا رفتن و پایین رفتن از پله ها ، به ازای هر (نیم کیلو وزن اضافه ، دو نیم کیلو) فشار بر روی زانو وارد می شود.
۲-برای دردهای زانو و درمان آن باید بدانید اگر کف پای شما صاف است، از کف های مخصوص کفش استفاده نمایید.و حتما از مناسب بودن کفش های دوندگیتان اطمینان حاصل نمایید

راه و روش های کمک به دردهای زانو و درمان

اغلب  افراد  باید بدانند که برای درمان زانو درد شدید  اول به علت بوجود آوردنده آن پی ببرند دردهای زانو و دزمان آن  ممکن است شامل استراحت، استفاده از کمپرس یخ و دارو های ضد التهابی_  غیراستروئیدی برای تسکین درد باشد.

اما در صورت موثر نبودن این راهها سایر روش ها شامل مگنت تراپی، شاک ویو تراپی، استفاده از بریس، فیزیوتراپی در منزل ، تزریق و مانند آن می شود.  و در آخر در صورت عدم پاسخ دهی به روش های غیر جراحی، یا حاد بودن شرایط روش های جراحی به کار گرفته می شوند.

 

 

 

درد زانو و درمان

اقدامات اولیه برای دردهای زانو و درمان آن

۱- چند روز استراحت دادن به زانو و خودداری از انجام فعالیت‌های سنگین در درمان آرتروز زانو  بسیار موثر است .

۲- قرار دادن یخ روی زانو برای کاهش درد و تورم و درمان درد زانو . یخ را باید هر ۳ یا ۴ ساعت یک بار به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه برای ۲ تا ۳ روز یا تا زمان از بین رفتن درد روی زانو گذاشت.

۳- بستن زانو. بستن زانو با باند کشی جهت جلوگیری از افزایش ورم یا حمایت کردن از زانو

۴-بالا آوردن زانو با قرار دادن بالش زیر پاشنه هنگام نشستن یا دراز کشیدن برای کاهش تورم

۲-مصرف دارو و مکمل

داروهایی که میتوان برای درمان آرتروز استخوان و درمان درد مفصل زانو مصرف کرد شامل داروهای بدون تجویزی مانند استامینوفن،آسپیرین وایبوپروفن است علاوه برقرص تعدادی ازافراد ازکرم ها،اسپری ها وپمادهای بی حس کننده برای کاهش درد به صورت مستقیم بروی مفصل استفاده. علاوه برداروهای فوق تعدادی ازافراد از مکمل های طبیعی استفاده میکنند البته  قبل ازمصرف این نوع ازمکمل ها حتما با پزشک مشورت کنید

۳-زانوبندها و بریس‌ ها

بستن بریس و زانو بند مخصوص باعث می‌شود تا آسیب دیده‌ترین بخش زانو فشار ناشی از وزن بدن را تحمل نکند و در نتیجه توانایی حرکتی بیمار بهبود یابد و بتواند مسافت بیشتری را با تحمل درد کمتر راه برود. بریس‌های زانو در پایدار کردن زانو مؤثراند و فشار وارده بر روی مفصل زانو را کاهش می‌دهند. در مجموع بستن این زانوبندها در صورت ضعف یا لرزیدن زانو مفید است.

 

 

درد زانو و درمان

۴-تزریق

تزریق کورتیزون باعث کاهش درد به صورت موقت میشود این تزریقات باعث کاهش سریع درد میشود اگرچه باید این تزریق را چند باردریک سال انجام داد چون تزریق بیشتر باعث ضعیف شدن ماهیچه ها میشود به دلیل اینکه کورتیزون ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشد پس این تزریق باید با تجویز پزشک انجام شود . بعدازتزریقات مکرر ممکن است غضروف ازبین بروند. بنابراین این تزریق باید بااحیتاط درمفصل زانو انجام شود

۵-فیزیوتراپی

ممکن است از فیزیوتراپی  به عنوان مثال :  آلتراسوند، تحریک الکتریکی، سرما درمانی، درمان دستی و تمرینات کششی) برای کاهش ، زانو درد و التهاب استفاده شود. فیزیوتراپی درمنزل می تواند باعث تقویت عضلات و کاهش اصطکاک در درون زانو شود و با کمک به آموزش مکانیک درست بدن به بیمار خطر عود بیماری را کاهش دهد.

۶-جراحی

زمانیکه درمان های غیر جراحی باعث کاهش درد نشود ونتیجه بخش نباشد انجام جراحی نیازاست. این جراحی ها شامل موارد زیراست :

۱-آرتروسکوپی

۲-استئوتومی

۳-جایگزینی زانو ((تعویض مفصل زانو ))

مشکلاتی که باعث زانو درد می‌شوند

**ورم کیسه‌های مفصلی :

انبانه، کیسه‌ای سرشار از مایعات است که زیر پوست و روی مفاصل‌تان قرار دارد. کارکرد زیاد، افتادن یا خم کردن مکرر یا زانو زدن می‌تواند باعث التهاب انبانه شده و به درد و تورم منتهی شود. این بیماری را به‌نام ورم کیسه‌های مفصل کشکک می‌شناسند اما از آنجایی که اغلب به‌خاطر زانو‌زدن‌های مکرر رخ می‌دهد آن را «ورم کاسه زانو» هم می‌نامند.

**سندروم ایلیوتیبیال باند :

تکه‌ای از بافت سختی است که از قسمت ران تا بخش خارجی زانوی‌تان ادامه دارد. اگر این قسمت به‌خاطر کارکرد زیاد یا سایر مشکلات دچار التهاب و ورم شود، می‌تواند حالت عفونی پیدا کرده و در بخش خارجی زانو، به درد بینجامد.
دردهای زانو و درمان

**بیماری ازگود اشلاتر :

این بیماری منجر به ایجاد برآمدگی شدید زیر زانو می‌شود، یعنی جایی که تاندون کشکک زانو به قلم پا متصل می‌شود. علت بروز آن بیشتر به‌خاطر کارکرد زیاد یا التهاب در محل اتصال تاندون است که آن را به‌نام زانوی جهندگان هم می‌نامند. این درد خود به خود خوب می‌شود و در دختران و پسران نوجوان بسیار شایع است.

**ورم مفاصل و استخوان‌ها :

این بیماری از علل شایع زانودرد در ورزشکاران و افراد غیرورزشکار بالای ۵۰‌سال است.

**دررفتگی کشکک زانو :

در این بیماری کشکک زانو از محور اصلی خود خارج می‌شود و به زانودرد و تورم می‌انجامد.

**سندرم درد پاتلوفمورال :

این بیماری اغلب ناشی از مشکلاتی مانند عدم تعادل عضلات، سفتی و سختی و ناهم‌تراز بودن ساق پا یا جراحت است. این بیماری بین دختران نوجوان بسیار شایع است.

دردهای زانو و درمان

 

 

 

**التهاب تاندون استخوان کشکک :

این بیماری اغلب به خاطر التهاب تاندون‌هایی رخ می‌دهد که زانوی‌تان را احاطه کرده است. تاندون‌ها، بندهای سفت بافتی هستند که عضلات را به استخوان‌ها مرتبط می‌کنند. کارکرد زیاد آنها می‌تواند منجر به التهاب شود.

**بدن شل :

در برخی مواقع آسیب به زانو می‌تواند باعث شکسته شدن غضروف‌های نرم و آزاد شود. این تکه‌ها می‌تواند در مفصل گیر کرده، مانع از کارکرد درست آن شده و به درد و تورم بینجامد.

جلوگیری  از مشکلات زانو

بعضی از اقدام هایی که برای درمان مشکلات زانو استفاده می شوند، می توانند نخست برای پیشگیری از این مشکلات استفاده شوند. برای مثال، حفظ فعالیت جسمی و حفظ وزن سالم –یا در صورت اضافه وزن داشتن، کم کردن وزن- می توانند درد زانو را بهبود دهند و خطر ابتلا به آرتروز زانو را کاهش دهند.انجام ورزش برای تقویت عضلات پا و انجام اقدامات احتیاطی مناسب برای مقابله با صدمات ورزشی میتوانند هم اکنون و هم در آینده از این مشکلات پیشگیری کنند.
دردهای زانو و درمان

نکات زیر برای بیماران می تواند مفید باشند:

**افراط نکنید. اگر هنگام ورزش به درد زانو دچار شدید، ورزش را متوقف کرده و سرد کنید.
**قبل از ورزش گرم کنید و حرکات کششی انجام دهید. بعد از ورزش سرد کنید.
**از کفش های طبی مناسب استفاده کنید.
**از دویدن روی سطوح سخت مانند آسفالت و سیمان تا حد امکان پرهیز کنید.
**از پیچاندن زانویتان خودداری کنید.
**در صورتی که زانوی شما آسیب دید ورزش را متوقف کرده و به دنبال درمان باشید.
**از وسایل محافظتی ورزشی استفاده کنید.

علت‌های مختلف زانو درد با توجه به علائم آن

اغلب افراد در دوره‌ای از زندگی خود دچار مشکل زانو درد می‌شوند. ورزش، تمرین کردن و دیگر فعالیت‌ها می‌توانند باعث کشیدگی عضلات، التهاب تاندون‌ها و یا آسیب‌های جدی‌تر به رباط‌ها و غضروف‌ها شود.

برای برخی از افراد درد زانو ممکت است آنقدر شدید باشد که در فعالیت‌های روزانه‌ی آن‌ها اختلال ایجاد کند. برخی دیگر نیز به علت ابتلا به زانودرد مزمن نمی توانند سبک زندگی فعال و پرتحرکی که دوست دارند را داشته باشند. در هر دو مورد ممکن است، مشکل یا بیماری در زانوی شما وجود داشته باشد که در واقع نباید آن را نادیده بگیرید.

علائم اولیه زانو درد

  • شنیدن صدایی از درون مفصل زانو، در هنگام بروز آسیب‌دیدگی
  • تورم زانو ظرف شش ساعت پس از آسیب‌دیدگی
  • درد، خصوصا زمانی که روی پای آسیب‌دیده وزن می‌اندازید.

افرادی که آسیب‌دیدگی آن‌ها خفیف است، ممکن است تنها احساس کنند که زانوی آنها بی‌ثبات شده است و در مواردی زاحساس اصطلاحا خالی کردن زانو را دارند.

ورزش‌های زانو

تمرین‌ها و ورزش‌های درمان فیزیکی شامل حرکات فعال و غیر فعال برای بافت‌های نرم احاطه کننده زانو و نیز ورزش‌هایی که برای تقویت عضلات چهارسر انجام می‌شود، می‌تواند درد زانو را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد و حمایت بیشتری برای مفصل زانو تأمین نماید. نکته بسیار مهم در مورد این ورزش‌ها آن است که هر حرکت ورزشی باید حتماً توسط یک پزشک متخصص باتجربه تجویز شده باشد و تحت نظارت او انجام شود.

 

 

کارهایی که برای التیام درد زانو باید انجام داد؟

برنامه‌ی درمانی درد زانو به نوع آسیب بستگی دارد. اگر آسیب خفیف تا متوسط باشد معمولاً به خودی خود رفع می‌شود، برای اینکه روند بهبودی سرعت پیدا کند، شما می‌توانید:

  • به زانوی خود استراحت داده و چند روز حرکات سنگین انجام ندهید.
  • بر روی زانوی آسیب دیده یخ بگذارید. سرما درد و تورم را کاهش می‌دهد. هر سه تا ۴ ساعت به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بر زانوی آسیب دیده یخ بگذارید. این کار را دو یا سه روز تا زمانی که درد برطرف شود، ادامه دهید.
  • زانو بند ببندید. از پانسمان‌های دارای قدرت کشسانی و زانو بندهای مخصوص دور مفصل زانو استفاده کنید. این کار علاوه بر پشتیبانی از زانو از تورم هم جلوگیری می‌کند.
  • برای کاهش تورم، زمانی که دراز می‌کشید یا می‌نشینید یک بالشت کوچک زیر زانوی خود قرار دهید. این کار زانو را بالاتر از حد طبیعی نگه خواهد داشت.

 

برخی افراد مبتلا به درد زانو به کمک بیش‌تری نیاز دارند. برای مثال اگر به التهاب کیسه مفصلی دچار هستید، پزشک احتمالاً مایع اضافی موجود در کیسه‌ی مفصل زانو را خارج خواهد کرد. اگر به التهاب مفاصل مبتلا باشید، پزشک برای کاهش التهاب داروهای کورتیکواستروئیدی به محل تزریق خواهد کرد.

 

 

توصیه درمانی برای زانو درد

۱) چهار زانو و دو زانو اصلا ننشینید

۲)تاجای ممکن از سرویس بهداشتی فرنگی استفاده کنید

۳) تا جای ممکن روی زمین ننشینید و از صندلی های بلند برای راحت تر بلند شدن استفاده کنید .

۴) بهتر است روی صندلی نماز بخوانید .

۵) تا جایی که امکان دارد از پله بالا و پایین نروید . حتی سطوح دارای شیب زیاد و کم هم برای پیاده روی مناسب نیست .

۶) اگر به اجبار باید از پله استفاده کنید اول اینکه هر پله را تکی پایین بیایید و یا بالا بروید . بهتر است به پهلو سعی کنید پایین بیاید و به صورت  مستقیم پایین نیاید ، در هنگام بالا رفتن از دو عصا و یا باتوم کوهنوردی استفاده کنید . همچنین زانو بند اتل دار که محکم هم بسته نشود ممکن است در بالا و پایین رفتن از پله به شما کمک کند .

۷) در هنگام خواب  اگر به پهلو می خوابید یک بالش بین دو زانو خود بگذارید  و اگر به صورت طاق باز می خوابید از بالش زیر زانو استفاده کنید .

 

 

تشخیص زانو درد

در طول معاینه فیزیکی، پزشک ممکن است فعالیت های زیر را انجام دهد:

-بررسی ورم، درد، حساسیت، و کبودی واضح در زانو

-بررسی میزان حرکت ناحیه پایین پا در جهت های مختلف

-فشار دادن یا کشیدن مفصل به منظور ارزیابی وضعیت ساختارهای زانو

در بعضی موارد، پزشک ممکن است از عکس برداری رادیولوژی، اسکن ام آر آی، سی تی اسکن  برای تشخیص مشکل بیمار استفاده کند. اگر پزشک نسبت به ایجاد عفونت در ناحیه مفصل مشکوک باشد، ممکن است از آزمایش خون  برای تشخیص مشکل استفاده کند. یک مقدار کم از مایع درون مفصل زانو با سوزن خارج شده و برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می شود.

عواملی که موجب زانو درد می شود

مواردی که خطر بروز بیماری آرتروز را افزایش می دهند شامل موارد زیر است

-اضافه وزن: این عامل باعث ایجاد وزن اضافی روی مفصل زانو حتی با انجام فعالیت های معمولی مانند پیاده روی و بالا و پایین رفتن از پله می شود اضافه وزن هم چنین خطر ابتلا به بیماری آرتروز را با از بین رفتن غضروف ها افزایش میدهد. اکثر افرادی که اضافه وزن دارند زانو درد را هنگام بالا رفتن از پله تجربه کرده اند.

 

-انجام ورزش های خاص: انجام ورزش های خاص باعث ایجاد فشار زیادی روی مفصل زانو می شود مثلا ورزش اسکی روی یخ (با پوشیدن کفش های اسکی محکم و سخت)، بسکتبال، ضربه های مکرری که هنگام دویدن انجام می شود همه موارد فوق باعث ایجاد خطر آسیب دیدگی و زانو درد می شود.

-آسیب دیدگی های قبلی: آسیب دیدگی های قبلی زانو می تواند خطر بروز آسیب  مجدد زانو را افزایش دهد.

 

 

 

 

حامد احمدی گل -فیزیوتراپیست 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هفده =