جراحی تعویض مفصل زانو| حامد احمدی گل * ۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*

جراحی پروتز زانو
جراحی پروتز زانو |حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*
اسفند ۲۶, ۱۳۹۷
درد مفصل زانو
درد مفاصل زانو | حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*
فروردین ۱۱, ۱۳۹۸

 جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو به این دلیل است که تعویض سطوح مفصل زانو میتواند مشکل درد زانو و تغییر شکل آنرا حل کند و فرد را به فعالیت های روزانه خود برگرداند.مفصل: های زانو یکی از بزرگترین مفصل های بدن است.. این مفصل به دلایل آرتروز استخوان،  استئوآتریت _  آرتریت روماتوئید، آرتروزهای ناشی از ضایعه ، ممکن است تخریب شود و نیاز به تعویض مفصل زانو توسط یک پزشک متخصص باشد.

جراحی تعویض مفصل

آناتومی یا ساختمان زانو

مفصل زانو یکی از پیچیده ترین مفاصل بدن است این مفصل از کنار هم قرار گرفتن سه استخوان تشکیل شده است. قسمت پایینی استخوان ران، قسمت بالایی استخوان ساق و استخوان کشکک.سطح قسمت هایی که این سه استخوان با هم در تماس اند از غضروف پوشیده شده است و لغزندگی این سطح دلیل راحتی حرکت این سه استخوان روی یکدیگر است.

 جراحی مفصل

داخل مفصل زانو مایعی است که روی غضروف ها را لیز می کند و حرکت مفصل را راحت تر می کند.این مایع به مایع مفصلی یا مایع سینوویال معروف است.به طور طبیعی تمام قسمت های زانو به دارای تناسب وتوازن هستند و هرگونه آسیبی میتواند این تناسب را برهم بزند وباعث در د وسستی ماهیچه ها شود ودر آخردر عملکرد آن خلل وارد کند.

 علل جراحی تعوبض مفصل زانو

عمده دلیل جراحی تعویض مفصل زانو بیماری آرتروز است  اگر چه بیماری آرتروز انواع مختلفی دارد ولی بیشترین نوع آرتروز از سه نوع آرتروز استخوان- رماتیسم- آرتروز ناشی ازضایعه میباشد :

۱- آرتروز استخوان :

این نوع آرتروز با زیادشدن سن ودر اثر کار زیاد اتفاق می افتدو در افرادبالای ۵۰ سال و یا پیرتر و ممکن است در سنین جوانی هم رخ دهد.در این نوع آرتروز غضروفهای که استخوان ها رانگه داشته از بین میروند و باعث میشوند که استخوانها _ به هم ساییده شوند وایجاد درد میکند.

اگر مفصل زانو بوسیله بیماری آرتروزو یا توسط ضربه دچار آسیب شود، فعالیت های بسیار ساده مانند پیاده روی وبالارفتن پله برای شما بسیار مشکل خواهد بود .وحتی ممکن است با نشستن یا دراز کشیدن هم درد به سراغ شما بیاید.

جراحی رانو

۲- رماتیسم:

در این نوع بیماری_  نوارسینوال اطراف مفاصل ضخیم ومتورم می شود این تورم باعث ایجاد آسیب در غضروفها و در نهایت ازدست دادن آن ها و درد و سفت شدن آنها میشود. رماتیسم یکی از رایج ترین نوع ارتروزهای ملتهب میباشد.

۴- آرتروزهای ناشی از ضایعه :

این نوع آرتروز یکی از بیماریهای جدی زانو می باشد. شکستگی استخوانهای اطراف زانو و کشیدگی لیگامنت ها با گذشت زمان باعث آسیب غضرو فهای زانو میشود و باعث دردزانومیشود وعملکرد آن را کاهش میدهد.

 نوع بیهوشی جراحی  تعویض مفصل زانو

جراحی مفصل

بعد از بستری در بیمارستان  در ابتدا وضعیت بیمار توسط تیم متخصصین بیهوشی بررسی میشود. عموم ترین بی هوشی ، بی هوشی عمومی است یا بیهوشی ستون مهره ها، اپیدورال یا بیهوشی سیستم اعصاب، در این نوع بیهوشی شما بیدار  هستید،  و از قسمت کمر به پایین شما بیحس است.تیم بیهوشی با ورود شما تشخیص خواهند داد که کدام نوع از بی هوشی مناسب ترین نوع بی هوشی برای شما میباشد.

روند جراحی  تعویض مفصل زانو در اطاق عمل

در مواقعی که به علت آسیب های زانو این مفصل تخریب شده باشد ، دردهای شدیدی در آن ایجاد میشود که ممکن است فرد را حتی از فعالیت های ساده ای مانند بالا رفتن از پله و یا راه رفتن دور کند. درد حتی ممکنست در هنگام نشستن و خوا بیدن هم وجود ،  داشته باشد. اگر استفاده از دارو، تغییر سطح فعالیت های روزمره زندگی و استفاده از عصا هم نتواند کمکی به کاهش مشکلات بیمار بکند معمولاً آخرین اقدام تعویض مفصل زانو است .

جراحی مفصل

با عمل جراحی تعویض مفل زانو می توان مفصل زانو را به طور کلی با یک مفصل مصنوعی جایگزین کرد. در این مقاله سعی بر این است که روند جراحی شامل بیهوشی، بستری شدن، آمادگی برای انجام عمل، معاینه، آزمایشات و سایر برنامه خود مراقبتی و تمرینات پس از عمل ارائه گردد.

در روزهای اول پس از جراحی چه اتفاقاتی می افتد

بیمار نباید در یکی دو روز اول بعد از عمل جراحی از احساس ضعف و حالت های متغیر خود تعجب کند ، زیرا به زودی یک روال معمول را شروع کرده و مفصل جدید باعث می شود که یک زندگی جدید با درد کمتر آغاز کند.( در روزهای اول بعد از عمل جراحی تعویض مفصل زانو همانند هر عمل جراحی دیگری احتمالا پزشک داروهای ضد درد را برای بهبود حال بیمار تجویز می کند)پس از آن باید توجه داشته باشید که احتمال اینکه به مدت ۶ هفته نیاز باشد تا بیمار با واکر به حرکت ادامه دهد ، وجود دارد. همچنین ممکن است این مدت بیشتر نیز شود.

مراقبتهای بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

۱-اغلب افراد پس از تعویض زانو چند شب را در بیمارستان  باید بگذرانند. در این مدت داروهایی به بیمار  داده میشود. که بعد از انتقال به  بخش، بیمار ممکن است تا مدتی حالت گیجی داشته باشد که به تدریج بهتر میشود که جای نگرانی نیست

۲-اگر با بیهوشی عمومی جراحی تعویض مفصل زانو انجام شده باشد بیمار به مدت چند ساعت نباید چیزی بخورد بعد از چند ساعت و با اجازه از پرستار به او چند قاشق آب داده و اگر بیمار احساس ناراحتی نکرد کم کم به وی مایعات بیشتری دهید.

جراحی ارتوپدی

۳-اما اگر  جراحی تعویض مفصل زانو با بی حسی موضعی انجام شده  باید دقت کرد که سر بیمار باید کاملا پایین نباشد و پشت تخت بیمار تا ۲۴ ساعت نباید بالا بیاید در غیر این صورت بیمار سردرد شدیدی می گیرد که احتمالا به مدت چند روز ادامه پیدا می کند.

۴-برای کاهش درد به بیمار داروهای مسکن قوی داده می شود و بیمار  را تشویق می کنند که پا و قوزک پایش را پس از عمل حرکت دهد چون راه رفتن باعث کاهش تورم می شود چون جریان خون را به عضلات پا افزایش می دهد و معمولا از همان روز جراحی تعویض مفصل مچ پا حرکت دادن زانو شروع می شود

عوارض جراحی مفصل زانو

عوارض بعد از جراحی مفصل زانو  عبارتند از :

جراحیی مفصل

از دست دادن خون، عفونت، خونریزی زودرس و نقص در جریان ترمیم زخم، شکستگی های حین عمل، مشکلات بیهوشی و همینطور مشکلات قلبی عروقی، تنفسی، کلیوی، الکترولیت و دیگر مشکلات پزشکی. ترومبوز وریدی عمقی (DVT) خطرعمده ای است بخصوص اگر به آمبولی ریه منجر شود.بنابراین در پیش گرفتن اقدامات احتیاطی مناسب مانندموبیلیزاسیون زود هنگام، استفاده از جوراب های مخصوص بیماری ترومبو آمبولی ، پمپ پا و درمان ضد انعقادی الزامی ست

 فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو

برای تضمین نتیجه مطلوب و تسریع فرایند بهبودی درهمه بیماران، بدنبال تعویض مفصل زانو درمان فیزیوتراپی درمانی حیاتی است. این درمان که باید ترجیحا پیش از جراحی شروع شود می تواند شامل موارد زیر باشد:

جراحی مفصل

۱-ماساژ بافت نرم

۲-استفاده از عصا

۳-الکتروتراپی

۴-استفاده از محافظ کشی،موبیلیزاسیون مفصل

۵-سوزن خشک،آب درمانی،درمان با یخ یا گرما

۶-توصیه به استفاده از داروهای ضد التهاب
۷-توصیه به کاهش وزن در موارد مقتضی ، بازگشت تدریجی به برنامه فعالیت ها

انتظاراتی که میتوان از عمل جراحی تعویض مفصل زانو داشت

نکته بسیار مهم اینست که قبل از عمل جراحی بیمار باید بداند که این عمل چه فوایدی برای او دارد و چه مشکلاتی را نمیتواند حل کند و چه مشکلاتی را میتواند برای وی بوجود آورد.بیش از ۹۰ درصد افراد بعد از تعویض مفصل زانو دردشان بطور محسوسی کاهش پیدا کرده و بهتر میتوانند فعالیت های روزمره را انجام دهند. البته این عمل جراحی هیچوقت نمیتواند زانوی شما را کاملاً مثل یک زانوی سالم کند.

بعد از جراحی می توانید فعالیت هایی هایی مثل راه رفتن،  دوچرخه سواری، رانندگی، بالا رفتن از پله یا سر بالایی را انجام  دهید. فعالیت هایی مثل راه رفتن تند، بالا رفتن از تپه و کوه، اسکی، تنیس، بلند کردن اشیاء با وزن بیش از ۲۵ کیلوگرم برای مفصل مصنوعی زیاد مناسب نیستند و فعالیت هایی مانند دویدن، جهیدن و ورزش های ضربه ای برای مفصل مصنوعی بسیار خطرناک هستند.حتی اگر تمام نکات را برای یک مراقبت خوب از مفصل مصنوعی رعایت کنیم بعد  از  مدتی قسمت پلاستیکی مفصل کم کم سائیده میشود. مسلماً فعالیت های بدنی زیاد و یا وزن زیاد این روند را سرعت میدهد

آیا استفاده از رژیم غذایی خاصی پس از عمل توصیه می شود

عادات غذا خوردن سالم به خصوص استفاده از مواد غذایی دارای ویتامین C بالا و پروتئین در بهبود زخم و تسریع درمان مفید است.داشتن یک رژیم سالم و متعادل برای متناسب نگه داشتن وزن باعث افزایش عمر پروتز می شود. همانند مفاصل طبیعی زانو ، لازم است از فعالیت های دارای شدت و خطر بالا پس از عمل جراحی تعویض مفصل زانو ، اجتناب کرد ، زیرا این فعالیت ها می توانند برای مفصل جدید خطرناک باشند.

استحمام و استفاده از سرویس بهداشتی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

از اقدامات بعد از جراحی تعویض مفصل زانو ، نحوه ی مناسب استحمام و استفاده از سرویس بهداشتی می باشد. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه ی چگونگی استحمام و استفاده از سرویس بهداشتی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو و جلوگیری از افتادن و  آسیب دیدن ، به نکات زیر دقت کنید:

جراحی تعویض مفصل زانو

**نکات مهم در استفاده از سرویس بهداشتی

_تنها از توالت فرنگی استفاده کنید. حتی می توانید یک توالت فرنگی متحرک در کنار رخت خواب خود داشته باشید.
برای نشستن و بلند شدن از روی توالت فرنگی از دستگیره های محکم استفاده کنید. ( از جا حوله ای و جای دستمال توالت برای نشستن یا بلند شدن از روی توالت فرنگی کمک نگیرید.)
_از دمپایی های مناسب استفاده کنید تا احتمال سر خوردن و زمین خوردن را کاهش دهید.
_به منظور راحتی تردد از اتاق خواب تا دستشویی در هنگام شب، سعی کنید مسیر را روشن نگه دارید تا از زمین خوردن یا آسیب دیدن در تاریکی جلوگیری کنید.
_در صورت بی تعادلی یا احساس سرگیجه داشتن ، پزشک خود را مطلع سازید و به او مراجعه نمایید.

نکات مهم در استحمام کردن

**برای شستن موها و بدن خود از صندلی استفاده کنید. به منظور سر نخوردن صندلی در حمام از فرش زیر پایی کمک بگیرید و نهایت دقت را مد نظر قرار دهید تا در حین استحمام زمین نخورید.
**به منظور تسهیل در استحمام از دوش های دستی و شلنگدار استفاده کنید.
**جلسات فیزیوتراپی منظم نقش بسیار شایانی در مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو و کمک به سرعت روند بهبودی دارد. همچنین فیزیوتراپی بعد از جراحی سبب تسهیل در عملکرد و تقویت دامنه ی حرکتی مفصل تعویض شده می شود، که این امر زمینه ساز استفاده ی بهتر و بهبودی سریع تر مفصل جراحی شده می باشد.

حامد احمدی گل – متخصص فیزیوتراپی   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − یک =