درمان زانودردشدید|دکتر حامداحمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*

درمان آرتروز زانو
درمان دردآرتروززانو |حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱ *
می 19, 2019
علائم ارتروز زانو
علائم آرتروز زانو | حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱ *
می 26, 2019
درمان زانو درد شدید

درمان زانودردشدید

درمان زانودردشدید : زانودرد مشکلی است که این روزها به سراغ همه می آید، فرقی ندارد پیر، میانسال یا جوان باشید، احتمال اینکه درچار این مشکل شوید زیاد است. دلیل این موضوع سبک زندگی اشتباه ماست. تغذیه نا مناسب و عدم تجرک مشکلی است که اکثر ما با آن روبرو هستیم و این ۲ مهمترین عامل در ایجاد درد زانو و مفاصل هستند

دزمان زانو درد شدید

دلایل زانو درد

آسیب دیدگیها، معمول ترین علت مشکلات و درد زانو میباشند. آسیب های ناگهانی به زانو می تواند ناشی از ضربه مستقیم به زانو و یا خم کردن، پیچیدن و یا افتادن برروی زانو باشد. درد، کبودی و یا ورم زانو میتواند شدید بوده و همچنین شدیدتر شود. زانو و یا زیر زانو بعد از آسیب ممکن است بیحس، ضعیف، سوزن سوزن شده و یا به رنگ آبی درآید.

دلایلی  که خط زانو درد را افزایش می دهد

تعدادی ازدلایلی  که خطر زانو درد و مشکلات زانو را افزایش می دهد، شامل:

درمان زانو درد شدید

۱-اضافه وزن :

چاقی و یا اضافه وزن ، باعث افزایش فشار برروی مفاصل زانو میشود. همچنین  اضافه وزن خطر  آرتروز  را افزایش میدهد.

۲-مشکلات بیومکانیکی :

اختلالات ساختاری خاص همچون کوتاه بودن یک پا از پای دیگر ، انحراف و یا صافی زانو ها شما را در برابر مشکلات زانو آسیب پذیرتر مینماید.

۳-فقدان انعطاف پذیری و استحکام زانو :

فقدان استحکام و انعطافپذیری زانو از اصلیترین دلایل آسیبهای زانوی می باشد. ماهیچههای ضعیف و یا خشک با کاهش پشتیبانی از زانو و عدم جذب فشار برروی آن باعث آسیبدیدگی آن میشود.

۴-ورزش های خاص :

بعضی از انواع ورزشها باعث فشار بیشتر برروی زانوها میشود. اسکی آلپاین  از جمله این ورزشها  میباشد.

۵-آسیب های قبلی :

در صورتی که قبلا زانوی شما آسیب دیده باشد، احتمال آسیب دیدن دوباره زانوی شما بیشتر میباشد.

 روش درمان زانودردشدید

درمان زانودردشدید بسته به علت آن شامل اقدامات کمک های اولیه، استراحت، استفاده از وسایل کمکی و زانوبند، فیزیوتراپی، دارو های مختلف و در بعضی از موارد جراحی می شود. انتخاب درمان بسته به موقعیت، شدت، نوع مشکل و سن بیمار ، وضعیت سلامتی بیمار و سطح فعالیت فرد است برای درمان های جراحی و دارویی و فیزیوتراپی در منزل نیاز به مراجعه به پزشک متخصص می باشد.

درمان زانو درد شدید

 درمان خانگی زانو دردبرای دردی که تازه شروع شده

۱-استراحت کرده و از فعالیت هایی که درد شما را بیشتر می کند، اجتناب کنید

۲-از کمپرس یخ استفاده نمایید. ابتدا کمپرس یخ را هرساعت و هرمرتبه ( به مدت ۱۵ دقیقه  )برروی زانو بگذارید. بعد از روز اول، کمپرس یخ حداقل چهار بار در روز برروی زانوی تان بگذارید.

۳-تا آنجا که می توانید زانویتان را بالا گذاشته، تا ورم آن کاهش یابد از نوارها و باندهای بستن زانو که در بیشتر داروخانه ها و تجهیزات پزشکی فروشی ها موجود است، استفاده شود استفاده از این موارد هم به کاهش ورم کمک کرده و از زانو نیز حمایت می کند..

۴-برای درد از استامینوفن و برای درد و ورم از ایبوپروفن استفاده شود موقع خواب یک بالش زیر زانو قرار دهید.

چه زمان باید برای درمان زانودردشدید به پزشک مراجعه کرد

زمانیکه بیمار در حال تصمیم گیری برای مراجعه به متخصص است یک قاعده سرانگشتی مناسب برای اکثر آسیب های مزمن زانو وجود دارد. اگر نشانه های  درد بیمار  بعد از یک هفته کار درمانی و استفاده از داروهای ضد التهابی از بین نرفت، فرد  باید بهمتخصص مراجعه کند، مراجعه به درمانگرهای فیزیکی و یا فیزیوتراپی ، و یا یک پزشک ارتوپد ورزشی متخصص (استخوانها و عضلات) برای ارزیابی درد بیشتر مفید است.

تشخیص علت و روند درمان زانودردشدیدتوسط متخصص  هم مراحلی دارد که عبارتند از :

 درمان زانو دزد شدید

۱-اخذ تاریخچه و سابقه خانوادگی

پزشک از بیمار خود در باره خصوصیات درد سوال می کند. اینکه محل درد کجاست. درد زانو چگونه احساس میشود. آیا قبلا چنین دردی وجود داشته است. چه چیزی شدت درد زانو را کم یا زیاد میکندپزشک از وضعیت خود بیمار سوال میکند. اینکه آیافرد بیمار قبلا بیماری خاصی داشته است. آیا زندگی فرد بیمار فعال و پرتحرک است یا شغل نشسته ای دارد. بیمار در حال مصرف چه داروهایی است. پزشک متخصص  در مورد نشانه های  دیگر بیمار سوال میکند. اینکه آیافرد  تب هم دارد، احساس لقی هم در زانو میک ند یا اینکه زانوی ش گاه گاهی متورم هم می شود یا صدا هم می دهد..

۲-معاینه

برای معاینه زانو اکثرا  لازم است شلوار درآورده شود. پس قبل از مراجعه به پزشک  متخصص باید لباس راحتی بپوشید تا بتوانید آنرا براحتی درآورده و دوباره بپوشید.متخصص  زانو را بدقت نگاه میکند. به نقاط مختلف آن دست می گذارد و اطراف آنرا فشار می دهد تا ببیند چه قسمتی از زانو دردناک است. پزشک زانو را خم و راست میکند تا ببیند آیا محدودیت حرکت دارد یا خیر و سپس مانور های خاصی را روی زانو انجام می دهد تا به توسط آن ها کارآیی قسمتهای مختلف زانو مثل منیسکها یا لیگامانها را بررسی کند.

۳-رادیوگرافی

ممکن است پزشک متخصص   از رادیوگرافی ساده برای بررسی بیشتر درد زانو استفاده کند. در رادیوگرافی ساده استخوان های زانو دیده میشوند. با استفاده از آن شکستگی های زانو یا پوکی استخوان یا تغییراتی که بدنبال آرتروز یا روماتیسم در مفصل زانو بوجود میاید دیده میشود.

درمان زانو درد شدید

۴-سی تی اسکن

بندرت ممکن است برای بررسی بیشتر علت درد زانو و وضعیت استخوان های اطراف زانو از سی تی اسکن استفاده شود.

۵-ام آر آی

تصویر سه بعدی از زانو می دهد.
۱- در مقایسه با سی تی اسکن، ام آر آی در تشخیص شکستگی ها ضعیف تر است.
۲- همچنین در مقابل سی تی اسکن، ام آر آی برای ارزیابی تاندون ها برای صدمات عالی است

۶-بررسی مایع مفصل زانو

داخل مفصل زانو مایعی به نام مایع مفصلی وجود دارد که وظیفه آن نرم کردن سطح رویی غضروف برای تسهیل حرکت مفصل و تغذیه غضروف است. در بعضی بیماری های زانو مانند عفونت مفصل یا بعضی از انواع روماتیسم های مفصلی، مایع مفصلی زانو تغییر میکند. در این موارد پزشک معالج با سوزن مقداری از مایع مفصل زانو را خارج کرده و برای بررسی به آزمایشگاه میفرستد.

۷-آزمایشات خون

در تشخیص عفونت های مفصلی و یا روماتیسم مفصلی کمک کننده است.

۸-آرتروسکوپی

آرتروسکوپی ممکن است راه حل شما در درد های مزمن زانو باشداین یک روش جراحی است که در آن دکتر یک تلسکوپ نوری در فیبر مفصل زانو قرار می دهد که به یک دوربین متصل است که تصاویر را در یک نمایشگر ویدئویی نشان می دهد با انجام این کار، جراح ممکن است قادر به دیدن ذرات کوچک در زانو و در منیسک آسیب دیده و یا غضروف شود.

داروهای تزریقی برای درمان زانودردشدید

درمان زانو درد شدید

یکی دیگر از درمان های درد و التهابات زانو تزریق دارو و ترکیبات درمانی به صورت مستقیم در مفصل می باشد. در این راستا داروها و ترکیبات مختلفی کاندیدای تزریق به داخل مفصل هستند که از این جمله می توان به داروهای بی حسی موضعی، داروهای استروییدی، مایع مفصلی از سایر مفاصل، تزریق پلاسمای خود فرد بیمار، هیالورونیک اسید و سایر روان سازهای مفصلی اشاره کرد.

با تزریق اسید هیالورونیک به داخل زانو خاصیت روان کنندگی و لغزندگی مایع سینوویال بیشتر می شود ولی احتمالا مکانیسم های دیگری هم در کار است چون بدن این ماده را چند ساعت تا چند روز پس از تزریق از داخل مفصل جذب کرده و بیرون می کشد ولی تاثیرات آن گاهی تا ماه ها باقی می ماند.

ممکن است تزریق این ماده موجب شود تا خود بدن شروع به تولید بیشتر آن در داخل مفصل کند. تزریق کورتیکواسترویید در مفاصل اگرچه ممکن است سودمند باشد، اما تکرار تزریق استرویید می تواند به آتروفی استروییدی، عوارض پس از تزریق و بروز عفونت بیانجامد.

آیا آب‌درمانی برای زانو مفید است؟

منظور از آب‌درمانی شنا کردن نیست، بلکه ورزش کردن در آب است.به گفته متخصص، حرکت در آب به دلیل غلبه بدن بر مقاومت آب‌، بدن را به ورزش وا می‌دارد. انجام حرکاتی مانند پیاده‌روی، ورزش‌های بی‌هوازی(ایروبیک) و نرمش‌های معمول در آب می‌تواند به عنوان تمرینات آب‌درمانی در نظر گرفته شود. انجام ورزش در آب، به‌شرط این‌که صحیح انجام شود برای بدن بسیار مفید و موثر است. این نوع ورزش باعث تقویت قدرت عضلانی، نیروی استقامتی، انعطاف‌پذیری بیشتر بدن و افزایش تعادل می‌شو د

در چه مواردی به فیزیوتراپی زانو نیاز است؟

درد زانو یک بیماری جدی است و باید برای درمان آن فورا به پزشک متخصص مراجعه نمود تا بنا به تشخیص تخصصی خود، انواع درمان ها، از جمله استفاده از جلسات فیزیوتراپی را تجویز نماید. به طور کلی ممکن است فیزیوتراپی برای افرادی که به دلیل بیماری های گوناگون دچار درد در ناحیه زانو هستند تجویز شود.
درمان زانودردشدید
برای مثال افرادی که دچار شکستگی در ناحیه زانو شده اند، پس از باز کردن گچ پا و افرادی که روی زانوی خود انواع عمل های جراحی مانند تعویض مفصل را انجام داده اند، پس از بهبود زخم ها به فیزیوتراپی نیاز خواهند داشت. زیرا در مدت بهبود زانو، پای افراد به مدت چند هفته توسط گچ یا آتل ثابت می ماند که همین امر موجب تضعیف عضلات و دشواری در راه رفتن می شود. حتی بسیاری از افراد در چنین شرایطی توانایی راه رفتن طولانی تا مرکز فیزیوتراپی را ندارند و از خمات فیزیوتراپی زانو در منزل استفاده می کنند.
فیزیوتراپیست، علاوه بر درمان های تخصصی که موجب تسریع روند بهبودی زانو می شود، شیوه صحیح استفاده از عصا را نیز به بیماران آموزش می دهد تا در طول گذراندن دوره نقاهت، ناخواسته به زانوی پای سالم یا دیگر مفاصل خود صدمه ای وارد نکنند. فیزیوتراپی زانو در منزل و مراکز درمانی، تحت نظر پزشک فیزیوتراپ و به کمک دستگاه های مخصوص صورت می گیرد و آموزش تمرینات ویژه برای کاهش زانو درد و انجام حرکات اصلاحی به بیماران کمک می کند تا جلوی درد یا آسیب بیشتر در این ناحیه را بگیرند.

دستگاه‌های تحریک الکتریکی عصب برای درمان زانودردشدید

تحریک الکتریکی عصب با کردن پیام‌های درد که به سمت مغز ارسال می‌شوند و تغییر درک شما نسبت به درد کار می‌کند. دستگاه تحریک الکتریکی عصب یک دستگاه الکترونیکی کوچک است که پالس‌هایی را از طریق پدهایی که روی پوست قرار داده می‌شوند برای انتهای عصب ارسال می‌کند. این کار باعث ایجاد احساس سوزن سوزنی شدنی می‌شود که ممکن است تسکین‌دهنده و آرامیش بخش باشد.

فیزیوتراپی زانو بعد از گچ گرفتگی

در مواقعی که زانو دچار شکستگی می شود ، محل شکستگی را گچ می گیرند و یا با استفاده آتل می بندند تا به صورت ثابت باقی بماند و هیچ گونه حرکتی نداشته باشد. ثابت ماندن زانو برای مدت طولانی باعث ضعیف شدن عضلات زانو و مفصل زانو می شود که بهترین و مهم ترین اقدام پس از باز کردن گچ گیری ، فیزیوتراپی زانو بعد از گچ است.
درمان زانودردشدید
پس از باز کردن گچ گرفتگی بیمار نیاز مبرم به فیزیوتراپی زانو دارد. جابجایی و راه رفتن پس از باز کردن گچ باید با احتیاط کامل انجام شود تا زانو دچار آسیب دیدگی نشود به همین دلیل بهتر از است به جای خروج از منزل برای انجام فیزیوتراپی ، از فیزیوتراپی زانو در منزل توسط متخصصین کلینیک فیزیوتراپی سعادت آباد بهره مند شوید.

چه افرادی دچار درد زانو می شوند؟

 

اصولا بر اساس سن بیمار که در چه سنی از زانو در شکایت می کند، افراد به دو دسته تقسیم می شوند:

۱- یکی افراد جوانی که معمولا از لحاظ ورزشی و تحرک بدنی فعال هستند و از درد جلوی زانو شکایت می کنند و درد آنها بیشتر موقع نشست و برخاست ایجاد می شود، به خصوص هنگامی که به کوه می روند و از کوه پاین می آیند، و یا از پله بالا و وپاین می روند، و یا هنگام نماز خواندن در نشست و برخاست از درد زانو شکایت می کنند.

 

۲- دسته دوم هم افرادی هستند که در سنین کهنسالی هستند و بیشتر تخریب غضروف مفصل زانو در این افراد است که موجب درد می شود که منجر به آرتروز می گردد.خودتان را با فعالیت زیاد خسته نکنید، بلکه در اولین فرصت به استراحت بپردازید. گوش به زنگ باشید، زیرا بیشتر صدمات بدنی زمانی اتفاق می افتد که انسان خسته است.

حامد احمدی گل _ متخصص فیریوتراپی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + دوازده =