قیمت مفصل مصنوعی زانو |حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*

فیزیوتراپی لگن
فیزیوتراپی لگن | حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*
تیر ۹, ۱۳۹۸
قیمت پروتز لگن
قیمت پروتز لگن | حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*
تیر ۱۶, ۱۳۹۸

قیمت مفصل مصنوعی زانو

قیمت مفصل مصنوعی زانو : تعویض مفصل زانو که به آن آرتروپلاستی زانوهم میگویند نوعی جراحی است که با استفاده از آن سطح مفصلی استخوان های ران و ساق در مفصل زانو را با یک سطح مصنوعی جایگزین میکنند. در تعویض مفصل زانو اول از همه سن بیمار در نظر گرفته می‌شود؛ باید به گونه ای باشد که فرد تمام معیارهای تعویض را داشته باشد و آرتروز به حدی پیشرفت کرده باشد که با دارو جواب ندهد.

قیمت مفصل مصنوعی زانو

تعویض مفصل زانو برای چه افرادی مناسب است

شایع ترین تشخیص علت زانو درد پیش از تعویض مفصل زانو آرتروز است. از عوارض آرتروز زانو می‌توان به درد یا ناراحتی در زانو اشاره کرد بصورتی که نمی توانید فعالیت های روزمره خود را انجام دهید. در صورتی که چنین باشد، مشکل در خم کردن، چمباتمه زدن، زانو زدن و راه رفتن نشانه این است که تعویض زانو ارزش صحبت کردن با یک جراح در مورد آن را دارد.
اغلب بیمارانی که جراحی تعویض مفصل زانو را انجام می دهند بین ۶۰ تا ۸۰ سال سن دارند،اما در بعضی از موارد، بیماران جوان تری که مبتلا به مشکلات زانویی از قبیل آسیب دیدگی ها نیز به تعویض کامل مفصل زانو نیاز دارند. بسته به میزان مشکلات زانو، پزشک قبل از تصمیم برای عمل زانو روش های درمانی محافظه کارانه را پیشنهاد می کند. روش های درمانی محافظه کارانه شامل دارو، تزریق ، زانو بند و فیزیوتراپی می شوند. در صورتی که هیچ کدام از این روش های درمانی نتوانند به شما در از سرگیری برخی از عملکردهای زانو کمک کنند، جراحی تعویض مفصل زانو بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

قیمت مفصل مصنوعی زانو

چه بیماری هایی منجر به تعویض مفصل زانو میشوند

علت اصلی انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو درد و خشکی این مفصل است. شایعترین بیماری هایی که موجب درد و خشکی مفصل زانو شده و بدنبال ابتلا به آنها بیمار نیاز به انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو پیدا میکند عبارتند از

آرتروز یا استئوآرتریت :

آرتروز معمولاً در سنین بالاتر از ۵۰ سالگی بروز میکند. در این بیماری غضروف مفصل کم کم از بین میرود. در نتیجه استخوان های بدون غضروف روی یکدیگر سائیده میشوند که نتیجه آن درد و محدودیت حرکت است

آرتریت روماتوئید :

در آرتریت روماتویید لایه سینوویال که سطح داخلی کپسول مفصلی را پوشانده و مسئول ترش مایع سینوویال است رشد کرده و ملتهب میشود و مایع زیادی ترشح میکند. این التهاب بتدریج موجب آسیب و صدمه به غضروف مفصلی شده که نتیجه آن درد و محدودیت حرکتی است

ضربات زانو :

گاهی اوقات ضربات شدید به زانو میتوانند به علت بد جوش خوردن محل شکستگی یا آسیب شدید به لیگامان های زانو موجب خراب شدن آن شوند. این ضایعات میتوانند بتدریج به غضروف مفصل صدمه زده و موجب درد و محدودیت حرکت گردند
برای انجام جراحی تعویض مفصل زانو پزشک جراح با برش هایی که در سطح پایینی استخوان ران و سطح بالایی استخوان تیبیا (درشت نی) میدهد باقیمانده غضروف مفصلی و مقدار کمی از استخوان را از این نواحی برمیدارد سپس قطعات فلزی را بجای آنها قرار داده و آنها را با ماده خاصی به نام سیمان استخوانی به بستر استخوان محکم میکند. سپس یک قطعه پلاستیکی از جنس پلی اتیلن محکم را در بین این دو قطعه فلزی قرار میدهد.بدین ترتیب استخوان های ران و درشت نی میتوانند به راحتی و بدون درد بر روی هم حرکت کنند. جراح در حین تعویض مفصل زانو برش های استخوانی را به نحوی انجام میدهد که تغییر شکل و انحراف زانو هم تصحیح شود.

قیمت مفصل مصنوعی زانو

فیلم جراحی تعویض مفصل زانو و فیزیوتراپی آن

با دیدن فیلم جراحی تعویض مفصل زانو با روند جراحی و  همچنین کارهایی که میشود در راستای کمک به بهبود آن انجام شود آشنا شد  بسیار فیزیوتراپی کمک زیادی به بیمار می کند زیرا بیمار بعد از عمل نمی داند که انجام چه کارهایی برای او مناسب یا نامناسب است و این فیزیوتراپ است که او را راهنمایی می کند.فیزیوتراپی دستگاههایی دارد نظیر اولتراسوند، لیزر و ماشین سی پی ام که این ماشین زیر زانوی مریض قرار می گیرد و بدون آنکه بیمار فعالیتی کند، زانو با درجاتی که پزشک به آن می دهد زانو را خم و راست می کند. بنابراین بیمار متوجه خواهد شد که فیزیوتراپی تا چه میزان کمک کننده است.

برآورد قیمت مفصل مصنوعی زانو و هزینه جراحی آن

قیمت پروتز های پرمصرف و متعارف اولیه با ملحقات سیمان و تامین ست و وسایل و… بسته به برند و کشور سازنده و مرغوبیت آن مشخص میشود که با تغيير نرخ ارزها فعلا دائما در حال نوسان است  که با این شرایط با نرخ تقریبا مشابه سال قبل است و نوسانات بعدی قابل پیش بینی نیست.
هزینه هاى عمل جراحى يك زانو البته بجز قيمت پروتز با نرخ دولتى مصوب براى بیمارستان خصوصى با احتساب ۳ تا ۴ روز بستری ، براى كل هزينه هاى تخت بسترى و اطاق عمل و وسايل مصرفى و دارو و حق الزحمه پزشک و بیهوشی و …بسته به درجه بیمارستان و مدت ضرورت بستری و نوع اطاق عمومی یا خصوصی یا icu و هزینه های متفرقه و … همه این موارد را باید در نظر گرفت
قیمت مفصل مصنوعی زانو

فیلم تعویض مفصل زانو  و معایب عمل تعویض زانو

متقاضیان جراحی تعویض زانو قبل از اقدام به عمل جراحی می توانند با دیدن فیلم تعویض مفصل زانو بیماران از عوارض  و معایب این جراحی آگاهی کامل پیدا کنند مثل :عدم راه رفتن بیمار خود مشکلاتی نظیر اضافه وزن را برای بیمار به همراه دارد مفصلی که پزشک کار می گذارد تنها ۱۱۰ کیلو وزن را تحمل می کند به همین منظور ما از بیماران می خواهیم که وزن خود را پایین نگه دارند تا مفصل پس نزند و یا درنرود.در واقع معایب عمل همین دررفتگی، پس زدن و یا عفونت است و در این زمان پزشک باید مفصل عفونت کرده را درآورده و متخصص عفونی به بیمار آنتی بیوتیک مربوطه را تجویز می کند تا عفونت رفع شود

چرا عمل تعویض مفصل زانو برخی بیماران موفقیت آمیز نیست

۱-عمل تعویض مفصل عمل بزرگی است و به همین علت تمهیداتی برای آن لازم است. مریضی که مدتها راه نرفته است در زمان عمل نیازمند داروی ضد انعقاد است.
۲-داروهایی مانند قرص وارفارین و آسپرین از جمله داروهایی هستند که به رقیق ماندن خون بیمار کمک می کند تا بعد از عمل خون بیمار لخته نشود.
۳-یکی از شایع ترین علل مرگ و میر بعد از عمل تعویض مفصل زانو تشکیل لخته است که اگر به سمت قلب یا مغز برود باعث سکته قلبی یا مغزی می شود و اگر به ریه برود باعث آمبولی ریه و مرگ می شود. البته در هر عمل دیگری ممکن است این اتفاقات رخ بدهد.

حامد احمدی گل _ متخصص فیزیوتراپی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =