عمل جراحی پروتز زانو|حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*

علائم ارتروز زانو
علائم آرتروز زانو | حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱ *
خرداد ۵, ۱۳۹۸
فیزیوتراپی
فیزیوتراپی | حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*
خرداد ۱۲, ۱۳۹۸

عمل جراحی پروتز زانو

عمل جراحی پروتز زانو : زانو بزرگترین مفصل بدن است. زانو درد یکی از دردهای رایجی است که ممکن است درافراد پیر، جوانان، بچه ها و در بارداری اتفاق افتد تعویض مفصل زانو که به آن آرتروپلاستی زانو هم می گویند نوعی جراحی است که در آن سطح مفصلی استخوان های ران و ساق در مفصل زانو را با یک سطح مصنوعی جایگزین می کنند.

عمل جراحی پروتز زانو

پروتز زانو :

زانو یکی از پیچیده ترین مفاصل بدن است وتمام وزن بدن را به زمین منتقل میکند بنابراین بسیار مستعد آسیب و تخریب وآرتریت (مثل آرتروز ) است.تخریب وآرتروز زانو که به دلیل مختلف از جمله وزن زیاد، استفاده نا بجا ،تصادفات و شکستگی ها ، آسیب های ورزشی وبیماریهای تخریب کننده زانو مثل روماتیسم و نقرس و… صورت میگیرد، باعث دردهای شدید و ناتوان کننده در زانو میگردد و میتواند با عث کج شدن زانو و پرانتزی شدن و بد شکل شدن اندام میگردد.

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو شیوه جراحی است که در آن، مفصل مصنوعی که همان پروتز نام دارد، جایگزین مفصل آسیب دیده می شود. زانو، مفصل محوری است که نقش اصلی و اساسی در حرکت قسمت های تحتانی را بر عهده دارد.ساییدگی و پارگی، بیماری یا آسیب‌دیدگی زانو می‌توانند به غضروف اطراف استخوان‌های زانو صدمه رسانده کارکرد درست آنها را مختل کند. اگر علایم التهاب زانو شدید باشند، شاید پزشک به شما پیشنهاد تعویض مفصل زانو بدهد.

جراحی پروتز زانو

تعویض مفصل زانو چگونه است

شامل حذف غضروفها وبافتهای آسیب دیده از انتهای استخوان ران ، بالای استخوان درشت نی و کشکک و جایگزین کردن آنها با زانوی مصنوعی ساخته شده از پلاستیک مخصوص وفلزی بنام پروتز میگردد.

چه کسانی برای عمل جراحی پروتر زانو مناسب اند

معمولاٌ عمل جراحی پروتز زانو بیشتر در بیمارانی صورت میگیرد که دچار آرتروز زانو در سنین بین۶۰ -۸۰سالگی هستند. هرچند بیماران جوان تر که درد و تخریب مفصل آنها شدید است میتوانند در سنین پائین تری از این عمل سود ببرند. تعویض مفصل زانو یکی از اعمال شایع روی زانو در کشورهای پیشرفته ی دنیا میباشد.
جراح معمولاٌ قبل از عمل معاینات بالینی لازم، مشاوره لازم با همکاران متخصص داخلی وبیهوشی انجام داده.گرافیهای لزم از اندام و قفسه ی سینه گرفته و در صورت لزوم تستهای قلبی مثل نوار قلب وسایر تستهای اندام ها را بر حسب شرایط لازم انجام خواهند داد. و معمولاٌ کمی خون رزرو خواهد گردید.

جراحی پروتز زانو

عمل جراحی پروتز زانو  معمولا به افراد زیر ۶۰ سال توصیه نمی‌شود،از شاخص‌ترین مشکلات تعویض مفصل عفونت، شل شدگی پروتز و دررفتگی است اگر زمان عمل بافت مناسب نباشد ممکن است زانو در برود و مشکلات بعدی به همراه دارد.

  البته  برخی از افراد   بیش از سن طبیعی‌ از زانوهای خود استفاده کرده‌اند این افراد باید صبر کنند تا سن شناسنامه‌ای با سن زانوها یکی شود، اگر سن طبیعی فرد ۵۰ سال و کارکرد زانو به ۶۰ سال نزدیک است،بیمار  باید صبر کند تا سن طبیعی آن به ۶۰ برسد و سن طبیعی با کارکرد زانو یکی شود که در غیر این صورت با مسکن و روش‌های ترمیم درد زانو را کاهش می‌دهیم.

چه زمانی تعویض مفصل زانو توصیه می شود

در صورت بروز علائم و نشانه های زیر، جراحی تعویض مفصل زانو توصیه می شود:

۱-درد و سفتی در مفصل، به گونه ای که مانع از انجام کارها و فعالیت های روزانه فرد شود
۲-دردی که حتی به هنگام خواب و استراحت نیز احساس می شود
۳-عدم بهبود درد با روش های غیر جراحی، مصرف دارو و یا فیزیوتراپی
۴-التهاب و تورم زانو
۵-تغییر شکل و فرم زانو

جراحی پروتز زانو

چه کسانی برای عمل جراحی مناسب نیستنند

در۵ مورد خاص بیمار به طور قطع نباید عمل گردد:
۱- وجود عفونت در اطراف زانو
۲- عدم وجود عضلات راست کننده ی زانو که به خوبی فعال باشند
۳- بیماری های عروقی شدید در اندام ها
۴-ضعف شدید عضلات اندام ها بخصوص وقتی موقع ایستادن زانو به عقب برود
۵- قفل بودن کامل وبدون درد زانو(آرتروز) قدیمی که درحال حاضر اندام بخوبی مشکلات بیمار را حل کرده است

دوره نقاهت ببعد از عمل پروتز رانو چقدر طول می‌کشد

به‌طور معمول همه بیماران دوره نقاهت خود را با سرعت طی می‌کنند. متخصص به بیمار خواهد گفت که زمان بازگشت به فعالیت‌های عادی روزانه تان  چه زمانی است. در این جا به بعضی از این دستورالعمل‌ها اشاره می‌کنیم:

۱-کارهای خانه: ۳ تا ۶ هفته،

۲-فعالیت جنسی: ۴ تا ۶ هفته،

۳-کار بیرون از منزل: ۶ تا ۸ هفته،

۴-شنا کردن: ۶ تا ۸ هفته،

۵-رانندگی کردن: ۶ تا ۸ هفته برای زانوی راست. اگر زانوی چپ تعویض شده، بعد از یک هفته هم می‌توانید رانندگی کنید

جراحی پروتز زانو

نکاتی مربوط به جراحی تعویض مفصل زانو :

۱-معمولاٌاین عمل جراحی پروتز زانو حدود ۱٫۵-۲ ساعت طول میکشد(که البته برحسب میزان تخریب زانو وبدشکلی های قبل، انواع خاصی از پروتز شامل: با استم، بدون استم، CR، LPSو… وجود دارد که انتخاب آن بر حسب نوع مشکل زانو توسط پزشک تعیین می گردد و بالطبع زمان عمل نیز در هر کدام متفاوت است.)
۲-در مواردی که بیمار در شرایط مناسبی از نظر سلامتی عمومی باشد می توان هردو زانو را باهم تعویض کرد و طبیعتا ٌمراقبت پس از عمل و درد کمی بیشتراز عمل یک طرفه خواهد بود، لذاآمادگی های لازم قبل از عمل بایستی احراز گردد.

مراقبت بعد از عمل جراحی پروتز زانو

جراحی تعویض مفصل زانو ، در حدود یک ساعت و نیم تا سه ساعت طول می کشد. بعد از مرخص شدن از بیمارستان، بیمار بایستی یک سری اقدامات و مراقبت ها را در نظر داشته باشد و آن ها را رعایت کند.

۱-این جراحی معمولا با درد همراه است:

به همین خاطر، داروهای مسکن، داروهای ضد التهابی و یا بی حس کننده های موضعی برای فرد در نظر گرفته می شود. این نکته را در نظر داشته باشید که مصرف این داروها بایستی با تسکین درد، قطع شوند، زیرا که ممکن است فرد در طولانی مدت به مصرف آن ها اعتیاد پیدا کند.

۲-مصرف داروهای رقیق کننده خون :

جهت پیشگیری از لخته شدن خون در پاها نیز از سوی پزشک برای بیمار در نظر گرفته می شود.

۳-فیزیوتراپی بعد از عمل جراحی پروتز زانو :

جراحی پروتز زانو

بعد از تسکین درد، یکی از مهم ترین اقدامات بعد از جراحی می باشد. این کار، به تقویت قوای عضلانی و بهبود دامنه حرکتی فرد کمک می کند. فیزیوتراپی، ۴۸ ساعت بعد از جراحی توصیه می شود، ممکن است روزهای اول درمان، فرد با درد و ناراحتی روبرو شود، اما این علائم چند روز بعد از درمان بهبود می یابد.

بهتر است فرد راه رفتن را به کمک عصا و یا واکر آغاز کند. راه رفتن حتی برای مسافت های کوتاه، از لخته شدن خون در پا و یا خشک شدن عضلات پیشگیری می کند. و همچنین بهتر است در کنار فیزیوتراپی، فرد تمریناتی را جهت استحکام بیشتر عضلات انجام دهد، به خصوص هفته های اول بعد از جراحی. و باید اشاره کرد که بعد از جراحی، انجام فعالیت و ورزش های سنگین مانند دویدن، ممنوع می باشد. اما در مقابل، فعالیت های سبک مانند شنا کردن توصیه می شود.

۴-مراقبت از زخم ها و بخیه ها،:

از دیگر اقداماتی است که باید از سوی بیمار رعایت شود. زخم بایستی مرتب بررسی و علائمی مانند قرمزی، التهاب و افزایش درد، که نشانه ای از عفونت هستند، در همان مراحل اولیه تشخیص داده شوند.

 

حامد احمدی گل _ متخصص فیزیوتراپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =