عمل جراحی پروتز زانو |حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*

علائم ارتروز زانو
علائم آرتروز زانو | حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱ *
می 26, 2019
فیزیوتراپی
فیزیوتراپی | حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*
ژوئن 2, 2019
عمل جراحی پروتز زانو

عمل جراحی پروتز زانو

عمل جراحی پروتز زانو : زانو بزرگترین مفصل بدن است. زانو درد یکی از دردهای رایجی است که ممکن است درافراد پیر، جوانان، بچه ها و در بارداری اتفاق افتد تعویض مفصل زانو که به آن آرتروپلاستی زانو هم می گویند نوعی جراحی است که در آن سطح مفصلی استخوان های ران و ساق در مفصل زانو را با یک سطح مصنوعی جایگزین می کنند.

عمل جراحی پروتز زانو

پروتز زانو :

زانو یکی از پیچیده ترین مفاصل بدن است وتمام وزن بدن را به زمین منتقل میکند بنابراین بسیار مستعد آسیب و تخریب وآرتریت (مثل آرتروز ) است.تخریب وآرتروز زانو که به دلیل مختلف از جمله :  وزن زیا ، استفاده نابجا ،تصادفات و شکستگی ها ، آسیبهای ورزشی وبیماریهای تخریب کننده زانو مثل روماتیسم و نقرس و… صورت می گیرد، باعث درد های شدید و ناتوان کننده در زانو می گردد و می تواند با عث کج شدن زانو و پرانتزی شدن و بد شکل شدن اندام میگردد.

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو شیوه جراحی است که در آن، مفصل مصنوعی که همان پروتز نام دارد، جایگزین مفصل آسیب دیده می شود. زانو، مفصل محوری است که نقش اصلی و اساسی در حرکت قسمت های تحتانی را بر عهده دارد.ساییدگی و پارگی، بیماری یا آسیب‌دیدگی زانو می‌توانند به غضروف اطراف استخوان‌های زانو صدمه رسانده کارکرد درست آنها را مختل کند. اگر علایم التهاب زانو شدید باشند، شاید پزشک به شما پیشنهاد تعویض مفصل زانو بدهد.

جراحی پروتز زانو

تعویض مفصل زانو چگونه است

شامل حذف غضروف ها وبافت های آسیب دیده از انتهای استخوان ران ، بالای استخوان درشت نی و کشکک و جایگزین کردن آن ها با زانوی مصنوعی ساخته شده از پلاستیک مخصوص وفلزی بنام پروتز میگردد.

 

 

 

چه کسانی برای عمل جراحی پروتر زانو مناسب اند

معمولاٌ عمل جراحی پروتز زانو بیشتر در بیمارانی صورت میگیرد که دچار آرتروز زانو در سنین بین۶۰ -۸۰سالگی هستند. هرچند بیماران جوان تر که درد و تخریب مفصل آن ها شدید است می توانند در سنین پائین تری از این عمل سود ببرند. تعویض مفصل زانو یکی از اعمال شایع روی زانو در کشورهای پیشرفته ی دنیا می باشد.
جراح معمولاٌ قبل از جراحی معاینات بالینی لازم، مشاوره لازم با همکاران متخصص داخلی وبیهوشی انجام داده.گرافیهای لزم از اندام و قفسه ی سینه گرفته و در صورت لزوم تست های قلبی مثل ک  نوار قلب وسایر تستهای اندام ها را بر حسب شرایط لازم  را انجام خواهند داد. و معمولاٌ کمی خون رزرو خواهد گردید.

جراحی پروتز زانو

عمل جراحی پروتز زانو  معمولا به افراد زیر ۶۰ سال توصیه نمی‌شود،از شاخص‌ترین مشکلات تعویض مفصل عفونت، شل شدگی پروتز و دررفتگی است اگر زمان عمل بافت مناسب نباشد ممکن است زانو در برود و مشکلات بعدی به همراه دارد.

  البته  برخی از افراد   بیش از سن طبیعی‌ از زانوهای خود استفاده کرده‌اند این افراد باید صبر کنند تا سن شناسنامه‌ای با سن زانوها یکی شود، اگر سن طبیعی فرد ۵۰ سال و کارکرد زانو به ۶۰ سال نزدیک است،بیمار  باید صبر کند تا سن طبیعی آن به ۶۰ برسد و سن طبیعی با کارکرد زانو یکی شود که در غیر این صورت با مسکن و روش‌های ترمیم درد زانو را کاهش می‌دهیم.

 

 

 

چه زمانی تعویض مفصل زانو توصیه می شود

در صورت بروز علائم و نشانه های زیر، جراحی تعویض مفصل زانو توصیه می شود:

۱-درد و سفتی در مفصل، به گونه ای که مانع از انجام کارها و فعالیت های روزانه فرد شود
۲-دردی که حتی به هنگام خواب و استراحت نیز احساس می شود
۳-عدم بهبود درد با روش های غیر جراحی، مصرف دارو و یا فیزیوتراپی
۴-التهاب و تورم زانو
۵-تغییر شکل و فرم زانو

جراحی پروتز زانو

چه کسانی برای عمل جراحی مناسب نیستنند

د ر ۵  مورد خاص بیمار به طور قطع نباید جراحی  گردد:
۱- وجود عفونت در اطراف زانو
۲- عدم وجود عضلات راست کننده ی زانو که بخوبی فعال باشند
۳- بیماری های عروقی شدید در اندام ها
۴-ضعف شدید عضلات اندام ها بخصوص وقتی موقع ایستادن زانو به عقب برود
۵- قفل بودن کامل وبدون درد زانو(آرتروز) قدیمی که درحال حاضر اندام بخوبی مشکلات بیمار را حل کرده است

دوره نقاهت ببعد از عمل پروتز رانو چقدر طول می‌کشد

به‌طور معمول همه بیماران دوره نقاهت خود را با سرعت طی می‌کنند. متخصص به بیمار خواهد گفت که زمان بازگشت به فعالیت‌های عادی روزانه تان  چه زمانی است. در این جا به بعضی از این دستورالعمل‌ها اشاره می‌کنیم:

۱-کارهای خانه: ۳ تا ۶ هفته،

۲-فعالیت جنسی: ۴ تا ۶ هفته،

۳-کار بیرون از منزل: ۶ تا ۸ هفته،

۴-شنا کردن: ۶ تا ۸ هفته،

۵-رانندگی کردن: ۶ تا ۸ هفته برای زانوی راست. اگر زانوی چپ تعویض شده، بعد از یک هفته هم می‌توانید رانندگی کنید

جراحی پروتز زانو

نکاتی مربوط به عمل  جراحی تعویض مفصل زانو :

۱-معمولاٌاین عمل جراحی پروتز زانو حدود ۱٫۵-۲ ساعت طول میکشد(که البته برحسب میزان تخریب زانو وبدشکلی های قبل، انواع خاصی از پروتز شامل: با استم، بدون استم، CR، LPSو… وجود دارد .که انتخاب آن بر حسب نوع مشکل زانو توسط پزشک متخصص  تعیین میگردد و بالطبع زمان عمل نیز در هر کدام متفاوت است.

۲-در مواردی که بیمار در شرایط مناسبی از نظر سلامتی عمومی باشد می توان هردو زانو را باهم تعویض کرد و طبیعتا ٌمراقبت پس از عمل و درد کمی بیشتراز عمل یک طرفه خواهد بود، لذا آمادگیهای لازم قبل از عمل بایستی احراز گردد.

مراقبت بعد از عمل جراحی پروتز زانو

جراحی تعویض مفصل زانو ، در حدود یک ساعت و نیم تا سه ساعت طول می کشد. بعد از مرخص شدن از بیمارستان، بیمار بایستی یک سری اقدامات و مراقبت ها را در نظر داشته باشد و آن ها را رعایت کند.

۱-این جراحی معمولا با درد همراه است:

به همین خاطر، داروهای مسکن، داروهای ضد التهابی و یا بی حس کننده های موضعی برای فرد در نظر گرفته می شود. این نکته را در نظر داشته باشید که مصرف این داروها بایستی با تسکین درد، قطع شوند، زیرا که ممکن است فرد در طولانی مدت به مصرف آن ها اعتیاد پیدا کند.

۲-مصرف داروهای رقیق کننده خون :

جهت پیشگیری از لخته شدن خون در پاها نیز از سوی پزشک برای بیمار در نظر گرفته می شود.

 

 

 

۳- فیزیوتراپی در منزل بعد از عمل جراحی پروتز زانو :

 

 

 

جراحی پروتز زانو

بعد از تسکین درد، یکی از مهم ترین اقدامات بعد از جراحی می باشد. این کار، به تقویت قوای عضلانی و بهبود دامنه حرکتی فرد کمک می کند. فیزیوتراپی، ۴۸ ساعت بعد از جراحی توصیه می شود، ممکن است روزهای اول درمان، فرد با درد و ناراحتی روبرو شود، اما این علائم چند روز بعد از درمان بهبود می یابد.

بهتر است فرد راه رفتن را به کمک عصا و یا واکر آغاز کند. راه رفتن حتی برای مسافت های کوتاه، از لخته شدن خون در پا و یا خشک شدن عضلات پیشگیری می کند. و همچنین بهتر است در کنار فیزیوتراپی، فرد تمریناتی را جهت استحکام بیشتر عضلات انجام دهد، به خصوص هفته های اول بعد از جراحی. و باید اشاره کرد که بعد از جراحی، انجام فعالیت و ورزش های سنگین مانند دویدن، ممنوع می باشد. اما در مقابل، فعالیت های سبک مانند شنا کردن توصیه می شود.

۴-مراقبت از زخم ها و بخیه ها،:

از دیگر اقداماتی است که باید از سوی بیمار رعایت شود. زخم بایستی مرتب بررسی و علائمی مانند قرمزی، التهاب و افزایش درد، که نشانه ای از عفونت هستند، در همان مراحل اولیه تشخیص داده شوند.

 

 

 

 

سوالات مهم درباره عمل جراحی پروتز زانو

 

**آیا بعد از جراحی زانو نیاز به عصا و واکر می باشد؟

تا حدود یکماه، یعنی زمانی که قدرت ماهیچه ها بر گردند نیاز به استفاده از واکر و یا عصا می باشد. این وسایل کمکی قبل از جراحی برای بیمار تهیه می شود.

**آیا چاقی برای تعویض مفصل زانو ممنوعیت است ؟

وزن بالا علاوه براینکه باعث تخریب مفصل زانو می شود به همان صورت نیز بر روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد ،
به علاوه افراد چاق اغلب داری بیماری هایی از قبیل فشار خون یا دیابت هم هستند که می تواند خطر آفرین باشد.
شخصی که دارای آرتروز زانو است به علت عدم توانایی راه رفتن و فعالیت نمی تواند به راحتی وزن خود را پایین بیاورد ،
لذا باید کلیه شرایط و انگیزه بیمار برای لاغری بعد از عمل در نظر گرفته شود.
عمل جراحی پروتز زانو

**آیا مشکلات طبی در افراد پیر ممنوعیت برای تعویض مفصل زانو است؟

باید توجه داشت که هیچ عمل جراحی نمی تواند فاقد خطر باشد و این خطرات در سنین بالاتر و نیز مشکلات طبی طبیعتا افزایش می یابد ،در صورتیکه آمادگی های قبل از عمل به صورت صحیح صورت بگیرد و عمل جراحی توسط ارتوپد ماهر انجام گردد حتی در بیماران بالای ۸۰ سال و با سابقه بیماری های قلبی، ریوی و یا دیابت هم قابل انجام وکاملا موفق است.

تعویض مفصل زانو چه محدودیت هایی برای فرد ایجاد خواهد کرد ؟

**با توجه به اینکه اصولا تعویض مفصل زانو در افرادی انجام می شود که به علت تخریب زانو دچار درد بوده اند و شدیدا سطح فعالیتشان کاهش یافته بود ،
**بعد از پایان دوره بازتوانی ، بیماران به سطح بسیار بالاتری از قبل خواهند رسید.( البته این توقع که زانوی یک فرد بالای ۶۰  سال مثل دوران جوانی وی باشد کاملا غیر معقول خواهد بود.)
**اما عموم بیماران بعد از جراحی های موفق به قدری رضایت دارند که خیلی زود برای جراحی روی زانوی دوم خود مراجعه می کنند.
**اصولا بعد از تعویض مفصل زانو افراد باید از فعالیتهایی که زانو بالای ۱۰۰ درجه نیاز به خم شدن دارد پرهیز کنند.
عمل جراحی پروتز زانو

بنابراین لازم است:

**از توالت فرنگی استفاده کنند ،
**بجای نشستن بر روی زمین بر روی صندلی بنشینند ،
**نماز و عبادات خود را به صورت نشسته بر روی صندلی انجام دهند.

نتیجه جراحی تعویض مفصل زانو به چه صورت است ؟

حدودا ۹۵ درصد از بیماران نتیجه موفقیت آمیزی از جراحی زانو می گیرند. درد بیمار به مقدار قابل توجهی کاهش یافته یا به صفر می‌رسد و میزان فعالیت وی افزایش می یابد.

 

سن مناسب برای عمل جراحی پروتز زانو

 

این عمل جراحی در افرادی که زیر ۶۰  انجام می شود و در صورت نیاز و جواب نگرفتن از روش های جایگزین عمل جراحی  بهترین روش برای  این افراد محسوب می شود. اما در افراد بالای ۶۰ سال که به سختی استخون های آن ها درمان می شود عمل جراحی گزینه مناسب تری می باشد

 

هزینه عمل جراحی پروتز زانو  چقدر است؟

در صورتی که به فکر جراحی کامل تعویض زانو هستید، هزینه نکته مهمی است که باید در نظر بگیرید. برای بسیاری از افراد، بیمه آنها هزینه را پوشش می دهد ، اما ممکن است هزینه های اضافی نیز داشته باشید.

هزینه تعویض زانو بستگی به دکتر شما، نوع بیمارستان، سلامت کلی شما و سایر عوامل متفاوت است. . صورتحساب نهایی بیمارستان برای تعویض مفصل زانو به عوامل زیادی از جمله موارد زیر بستگی دارد:

-تعداد روزهایی که در بیمارستان می گذرانید. این بستگی به این دارد که تعویض زانو در کلی ، جزئی یا دو طرفه باشد.

-روش عمل جراحی و نوع ایمپلنت، مانند: استفاده از ابزارهای جراحی سفارشی.

-شرایط شما قبل از عمل. ممکن است شما در بیمارستان یا در طول عمل، مراقبت های بیشتری از حالت نرمال احتیاج داشته باشید.

-زمان صرف شده در اتاق عمل. اگر آسیب زانوها پیچیده باشد، طبیعتا مدت زمان بیشتری برای ترمیم در اتاق عمل نیاز هست و این هزینه بیشتری خواهد داشت.

-مراقبت یا تجهیزات غیرقابل پیش بینی. در صورت بروز مشکل ، ممکن است شما به مراقبت های اضافی احتیاج داشته باشید.

 

فعالیت های پس از تعویض مفصل زانو

اصولا پس از عمل تعویض مفصل زانو، بیماران هیچ محدودیتی در انجام حرکات نخواهند داشت. بیمار یک روز پس از عمل قادر است روی پاهایش راه برود و پس از تعویض مفصل زانو نیاز به هیچگونه گچ گیری یا گرفتن آتل نیست.

بیمار دو روز پس از عمل تعویض مفصل زانو می تواند به تنهایی از توالت فرنگی استفاده کند و اصولا پس از عمل، فعالیت های بسیار بهتر از قبل خواهد شد.

هزینه عمل جراحی پروتز زانو  چقدر است؟

در صورتی که به فکر جراحی کامل تعویض زانو هستید، هزینه نکته مهمی است که باید در نظر بگیرید. برای بسیاری از افراد، بیمه آنها هزینه را پوشش می دهد ، اما ممکن است هزینه های اضافی نیز داشته باشید.

هزینه تعویض زانو بستگی به دکتر شما، نوع بیمارستان، سلامت کلی شما و سایر عوامل متفاوت است. . صورتحساب نهایی بیمارستان برای تعویض مفصل زانو به عوامل زیادی از جمله موارد زیر بستگی دارد:

-تعداد روزهایی که در بیمارستان می گذرانید. این بستگی به این دارد که تعویض زانو در کلی ، جزئی یا دو طرفه باشد.

-روش عمل جراحی و نوع ایمپلنت، مانند: استفاده از ابزارهای جراحی سفارشی.

-شرایط شما قبل از عمل. ممکن است شما در بیمارستان یا در طول عمل، مراقبت های بیشتری از حالت نرمال احتیاج داشته باشید.

-زمان صرف شده در اتاق عمل. اگر آسیب زانوها پیچیده باشد، طبیعتا مدت زمان بیشتری برای ترمیم در اتاق عمل نیاز هست و این هزینه بیشتری خواهد داشت.

-مراقبت یا تجهیزات غیرقابل پیش بینی. در صورت بروز مشکل ، ممکن است شما به مراقبت های اضافی احتیاج داشته باشید.

 

 

فعالیت های پس از تعویض مفصل زانو

اصولا پس از عمل تعویض مفصل زانو، بیماران هیچ محدودیتی در انجام حرکات نخواهند داشت. بیمار یک روز پس از عمل قادر است روی پاهایش راه برود و پس از تعویض مفصل زانو نیاز به هیچگونه گچ گیری یا گرفتن آتل نیست.

بیمار دو روز پس از عمل تعویض مفصل زانو می تواند به تنهایی از توالت فرنگی استفاده کند و اصولا پس از عمل، فعالیت های بسیار بهتر از قبل خواهد شد.

 

انواع پروتز زانو

اگر قصد عمل پروتز زانو  را دارید در ابتدا انواع پروتزها را بر اساس کاربردی که دارند بشناسید. به طور کلی فاکتورهایی که برای عمل پروتز زانو در نظر گرفته می شود بر اساس میزان دفورمیتی، آناتومی زانو، سن و سطح فعالیت و وزن و همینطور وضعیت سلامت عمومی شخص است.انواع پروتز زانو شامل موارد زیر است

-پروتز نیمه زانو: یکی از پروتزهای بسیار پر استفاده در عمل پروتز زانو استفاده از مدل نیمه زانو یا یک طرفه است. این پروتز برای جراحی های UKA و یا آرتروپلاستی یک طرفه استفاده می شود. در واقع برای بیمارانی مناسب است که فقط در یک بخش از زانو دچار مشکل استئوآرتریت هستند.

 

-پروتز اولیه زانو: معمولاً رایج ترین عمل پروتز زانو  مشهور به TKA است که شامل سه بخش اصلی می شود. بخش اول بخش فمورال است که در واقع وابسته به استخوان ران است، بخش دوم تیبیال است که مربوط به استخوان ساق بوده و بخش سوم نیز پاتلار است که مربوط به استخوان کشکک هستند.

پروتز اولیه زانو خود شامل دو زیر مجموعه است که در نوع اول از کامپوننت پلاستیکی یا پلی اتیلن استفاده می شود که به کامپوننت تیبیال که در زیرش قرار دارد وصل می شود و می تواند برای اکثر بیماران گزینه خوبی باشد.

 

آیا نتیجه عمل تعویض مفصل زانو دائمی است؟

عمل جراحی تعویض مفصل زانو نقش مهمی در بهبود وضعیت بیمار خواهد داشت. اما لازم است برای بدست آمدن بهترین نتیجه از عمل و ماندگاری حداکثری پروتز  مجموعه ای از اقدامات زیر انجام شود.

-مراجعه به بهترین دکتر برای تعویض مفصل زانو

  • انجام فیزیوتراپی های لازم پیش از جراحی جهت تقویت عضلات
  • تکنیک جراحی و دانش و تجربه پزشک
  • نوع پروتز و شرکت سازنده ی آن
  • مراقبت های دوره ی نقاهت ( مانند فیزیوتراپی و نرمش )

 

درد پس از عمل به چه شکل است؟

احساس درد پس از انجام عمل تعویض مفصل زانو امری طبیعی است که با گذشت دوره ی نقاهت این احساس نیز از بین خواهد رفت. اما در تعدادی از بیماران تورم، تب، قرمزی محل جراحی به همراه احساس درد، به صورت فزاینده افزایش می آبد و سبب آزردگی بیمار می شود. بنابراین لازم است این مسئله سریعا با پزشک در میان گذاشته شود تا در صورت لزوم اقدامات بعدی انجام پذیرد.

 

 

حامد احمدی گل _ متخصص فیزیوتراپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =