درد مفاصل زانو | حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*

جراحی مفصل زانو
جراحی تعویض مفصل زانو| حامد احمدی گل * ۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*
مارس 27, 2019
درد های زانو و درمان
دردهای زانو و درمان |حامد احمدی گل*۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*
آوریل 10, 2019
درد مفصل زانو

درد مفاصل زانو

درد مفاصل زانو  در واقع می‌تواند نشانه‌ی مشکلات یا آسیب‌های مختلفی باشد که برای زانو ایجاد می‌شوند. اغلب موارد افرادی که به درد مفاصل زانو دچار می‌شوند، از ورزشکاران هستند. بطور کلی این درد زمانی بروز می‌کند که کشکک زانو بر اثر آسیبدیدگی یا التهاب ، حساس و دردناک می‌شود.

درد مفاصل زانو

درد جلوی زانو ( زانوی دوندگان) به این خاطر ایجاد می‌شود که هنگام کشش یا خم کردن زانو، کشکک زانو به درستی روی مفصل حرکت نمی‌کند. البته حتی در صورتیکه شما ورزشکار نباشید نیز ممکن است به درد جلوی زانو (یا درد پشت _کشکک زانو ) دچار شوید.

 

 

 

دلیل  درد مفاصل زانو ناگهانی و شدید

زانوها بزرگ ترین مفاصل در بدن هستند که باید هر روز از آن استفاده کنید. به همین خاطر سوء استفاده زیادی از آنها میشود. زانو درد یا درد زانو در میان افراد مختلفی رایج است و حدود ۱.۸ میلیون نفر هر سال به خاطر این شرایط به پمتخصص مراجعه می کنند. زانو درد ممکن است افراد را در همه سنین تحت تاثیر خود قرار دهد که البته برای اینکه بتوانید روش درمانی موثری برای شرایط خود پیدا کنید باید علت زانودرد خود را کشف نمایید

درد مفاصل زانو

بهترین راه جلوگیری از دردمفاصل زانو چیست

۱- زانو درد بسته به سن افراد علل مختلفی دارد. به طور کلی زانودردها به دو دسته تقسیم می شوند که شامل :زانو درد اولیه و زانو درد ثانویه می شود.

۲-زانو درد ثانویه علل ثانویه دارند، مثلا فردی که دچار شکستگی زانو شده است.

۳-زانو درد در یکسری افراد هم زانودرد علت اولیه دارد، مانند افرادی که التهاب مفصل (آرتریت) زانو شده اند و غضروف مفصل زانوی آنها تخریب شده است.

منشا درد مفاصل زانو کجاست

-حس درد به وسیله اعصاب منتقل می شود. اعصابی که حس درد زانو را منتقل می کنند به اعصابی که حس درد ناحیه لگن و مچ پا را منتقل می کنند، نزدیک است، پس درد مفصل زانو ممکن است در لگن یا در مچ پا حس شود یا برعکس ممکن است منشا درد در ناحیه لگن یا مچ پا باشد ولی به صورت درد زانو حس شود. دردهای مفصل زانو را می توان به دو دسته دردهای حاد و دردهای مزمن تقسیم بندی کرد.

 درد مفاصل زانو

درد مفاصل زانو در بزرگسالان

درد مفاصل زانو یکی از مشکلات شایع در دوران بزرگسالی محسوب میشود . این درد به عنوان یک درد مزمن شناخته می‌شود. در بین افراد جوان، بیشتر کسانی به این درد مبتلاهستند  که تحرک جسمانی بالایی دارند افرادی که اضافه وزن دارند،

افرادی که در ورزش خود حرکات جهشی زیاد انجام می‌دهند، دوندگان، دوچرخه‌سواران و بازیکنان فوتبال از جمله افرادی  هستند که اغلب دچار درد مفاصل زانو  می‌شوند. درد جلوی زانو در که در سنین بالاتر بروز می‌کند، اغلب به علت اختلال یا آسیب‌دیدگی در زانو نیست بلکه بیشتر به خاطر وارد شدن فشار بیش از حد به زانو است

درد مفاصل زانو

علائمی که خبر از درد مفاصل  زانو  می دهند

۱-دشواری در راه رفتن به دلیل ناپایداری زانو

۲-قرمزی و احساس داغی زانو

۳-لنگ زدن به دلیل تحمل درد و ناراحتی

۴-قفل شدن زانو (ناتوانی در خم کردن زانو)

۵-ناتوانی در دراز کردن زانو

۶-تورم و خشکی،تق تق یا صدا دادن زانو ،حساسیت به لمس کردن زانو را میشود نام برد

نقش آرتروز در دردمفاصل زانو

آرتروز هم می‌تواند موجب بروز درد شود، چرا که ابتلا به آرتروز باعث جمع شدن مایع اضافی در مفصل زانو می‌شود و متورم شدن زانو نیز قطعا موجب تشدید زانو درد می‌شود. یکی دیگر از علل احتمالی درد جلوی زانو، آسیب‌های غضروفی زانو است چرا که این آسیب‌ها موجب بروز التهاب در زانو می‌شوند

عدم وجود تعادل در عضلات ران نیز موجب درد جلوی زانو می‌شود، به همین خاطر افرادی که فعالیت فیزیکی زیادی دارند باید اهمیت حرکت کردن صحیح را به خوبی درک کنند. عدم استفاده صحیح از تجهیزات ورزشی یا انجام دادن غلط حرکات ورزشی می‌تواد موجب درد جلوی زانو شود. درصورتی که یکی از درمان های درد زانو انجام تمرینات ورزشی می باشد.

پیشگیری از بروز درد مفاصل زانو

از آنجایی که درد مفاصل زانو  در ناحیه کشکک احساس می‌شود و اغلب نیز در بین ورزشکاران شایع است، به آن پتلافمورال یا تاندنیت پتلا (پتلا به معنای استخوان کشکک) و همچنین زانوی جهندگان و زانوی دوندگان نیز گفته می‌شود. این وضعیت بسیار دردناک بوده و نیاز به درمان‌ها و مراقبت‌های خاصی دارد، پس قطعا پیشگیری از بروز  درد مفاصل زانوی دوندگان راه بسیار بهتری از درمان آن است. بنابراین اطلاع از روش‌های پیشگیری از دردمفاصل زانو خصوصا برای ورزشکاران بسیار اهمیت دارد.

درد مفاصل زانو

افراد باید کفش‌هایی بپوشند که کاملا برای نوع فعالیتی که می‌کنید مناسب است. به عنوان مثال در صورتی که می‌خواهید بدوید باید کفش‌های مخصوص دو و در صورتی که می‌خواهید کوهپیمایی کنید، کفش‌های مخصوص کوهنوردی بپوشید.
حتما قبل از شروع تمرینات ورزشی به خوبی بدنتان را گرم کنید، کشش دادن عضلات، قبل از تمرین، از بروز گرفتگی عضلات پیشگیری می‌کند.
شما باید حدود خودتان را در تمرین‌کردن بدانید و از انجام فعالیت‌هایی که به زانوی شما صدمه می‌زند  جدا خودداری کنید

 

 تاثیرفیزیوتراپی در درد مفاصل زانو

در مفاصل زانو

انجام فیزیوتراپی در منزل  می‌تواند به کنترل تورم و تسکین زانو درد کمک کند. همچنین بیماران میتوانند از فیزیوتراپی برای تقویت عضلات و کشش عضلاتی که دچار گرفتگی شده‌اند استفاده کنند. در صورتی که عضلات شما به اندازه کافی قوی و منعطف باشند، معمولا درد مفاصل زانو  نیز برطرف می‌شود.

گزینه‌های جراحی برای درمان درد مفاصل زانو

 

درد مفاصل زانو

در صورتی که تمامی ‌روش‌های درمانی دیگر در درمان زانو درد موفقیت‌آمیز نباشد،برای درمان زانو درد انجام انواع روش های جراحی نیز روش مناسبی خواهد بود. البته قبل از تصمیم به انجام جراحی لازم است که بیمار با متخصص مشورت کند و  متخصص وضعیت او را  به دقت بررسی و مشکل اصلی بیمار را ریشه یابی کند درد مفاصل زانو می‌تواند بر اثر مشکلات مختلفی ایجاد شود و این درد پشت کشکک زانو، به تنهایی، منبع اصلی درد نیست.

 تاثیر دارو در درمان درد مفاص زانو

برای تسکین درد جلوی زانو می‌توان از داروهای مختلفی استفاده کرد. داروهای ضدالتهاب و داروهای مسکن معمولا در تسکین درد جلوی زانو موثر هستند

آنچه را که باید برای درد زانو انجام دهید

۱- استفاده از یخ و کمپرس برای درد زانو :

درد مفاصل زانو

این درمان برای درد زانو ناشی از آرتروز یا سایر آسیبهای جزئی مفید است. این تکنیک  یک روش مراقبت از خود ساده است  که به کاهش تورم ، درد و سرعت روند بهبود کمک میکند. اولین قدم اینست که زانوی خود را بپوشانید که به جلوگیری از کبود شدن بیشتر کمک میکند.
**گام دوم :  استفاده از یخ برای کاهش درد و تورم است.
**مرحله سوم : کمپرس است که به معنی بسته شدن منطقه آسیب دیده با باند پزشکی الاستیک میباشد.

 ۲-تمرینات مفصل زانو را انتخاب کنید تمرینات سبک مانند پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری را انتخاب کنید:

این تمرینها برای ایجاد قدرت در اطراف مفصل زانو آسیب دیده، آنها را هماهنگ کرده و به آنها کمک می کند تا به درستی اجرا  شوند  اما قبل از شروع این تمرینات با دکتر فیزیوتراپی  خود مشورت کنید.

۳- بریس زانو :

زانو‌ی‌تان را بالا نگه دارید. میتوانید زانو‌های‌تان را با گذاشتن بالش در زیر آنها بالا نگه دارید، یا بالشی را بین دو زانویتان  قرار د هید. قراردادن زانو در سطحی بلند تر از بدن باعث میشود نیروی جاذبه زمین، مایعات جمع شده در بافت صدمه دیده را کاهش داده  در نتیجه ورم نیز کمتر شده و خستگی را از ما دور می سازد

۴-تمرین‌های حرکتی برای خم کردن زانو

روی صندلی بلندی بنشینید طوری که پایتان در حالت خمیده در زاویه ۹۰ درجه ، قرار گیرد سپس یکی در میان مفصل زانو ی تان  را راست کنید و تا شماره ۳ نگه دارید. این حرکت را ۳مرتبه  هر بار ۱۰  مرتبه انجام دهید.

**نشست و برخاست :

صاف باستید و پشت خود را تا حد امکان راست نگه دارید به آرامی بنشینید تا اینکه زانوی شما به زاویه‌ای کمی بیشتر از ۹۰ درجه تبدیل شود سپس دوباره به آرامی بایستید. این حرکت را با نشستن و برخاستن از روی صندلی نیز می‌توانید انجام دهید با توجه به اینکه از دستان خود نباید استفاده کنید.

**دوچرخه ثابت :

زین دوچرخه را طوری تنظیم کنید کهنگامی که پدال در وضعیت پایین و کف پا بر روی آن قرار دارد زانو تقریبا راست باشد مقاومت را در( حد متوسط)  تنظیم کنید،  و ده دقیقه با سرعت ثابت پدال بزنید ابتدا میزان مقاومت و سپس زمان تمرین را  افزایش  دهید.

۵- استفاده از داروها :

اگر شما به زخم معده ، بیماریهای  کلیه و بیماریهای خونی مبتلا نیستید ، داروهای ضد التهابی در این مورد به شما کمکهای  فراوانی میکند. از داروهای مسکن معمول مانند :
استامینوفن یا ایبوپروفن برای کمک به تسکین درد و ورم استفاده کنید.
**روی زانوی‌ دردناک تان فشار نیاورید و از انداختن وزن روی آن جدا پرهیز کنید.

۵-علائم جدیدی از درد زانو را نادیده نگیرید

اگر احساس می کنید که درد زانو شما وحشتناک است که باعث می شود خواب شما دشوار شود، می تواند به این معنا باشد که آرتروز شما پیشرفت می کند.علائم مانند تورم یا زانو قفل شده را متوجه خواهید شد ؛ مهم است که در مورد علائم جدید با پزشک متخصص خود مشورت کنید و درمان مناسب دریافت کنید.

توصیه درمانی برای زانو درد

۱) چهار زانو و دو زانو اصلا ننشینید

۲) از سرویس بهداشتی فرنگی استفاده کنید

۳) به هیچ عنوان روی زمین ننشینید و از صندلی های بلند برای راحت تر بلند شدن استفاده کنید .

۴) روی صندلی نماز بخوانید .

۵) تا جایی که ممکن است از پله بالا و پایین نروید . حتی سطوح دارای شیب زیاد و کم هم برای پیاده روی مناسب نیست .

۶) اگر به اجبار باید از پله استفاده کنید اول اینکه هر پله را تکی پایین بیایید و یا بالا بروید . به پهلو سعی کنید پاین بیاید (نه مستقیم ) ، در هنگام بالا رفتن از دو عصا و یا باتوم کوهنوردی استفاده کنید . همچنین زانو بند اتل دار که محکم هم بسته نشود ممکن است در بالا و پاین رفتن از پله به شما کمک کند .

۷) برای دو ورزش اصلی زانو که در قسمت فوقانی همین سایت تو ضیح داده شد وقت بگذارید (حداقل روزی ۳ بار ) . تقویت قسمت داخلی عضله چهار سر برای شما معجزه می کند .

۸) در هنگام خواب  اگر به پهلو می خوابید یک بالش بین دو زانو خود بگذارید  و اگر به صورت طاق باز می خوابید از بالش زیر زانو استفاده کنید .

 

 

راه های جلوگیری از زانو درد

حفظ وزن متعادل بدن برای جلوگیری از درد زانو زیرا چاقی سبب بیماری آرتروز, بیماری مفصل می شود که برای جلوگیری از درد زانو لاغری بهترین ورزش است.

استفاده از کفش تخت همان گونه که می دانیدکفش پاشنه بلند باعث مشکلات پاشنه پا می شود ما به شما توصیه میکنیم که کفش تخت بپوشید از درد زانو جلوگیری میشود.

انجام حرکات ورزشی منظم بسیار کمک کننده است ورزش به زانو قدرت میدهد و از درد جلوگیری میشود ؛ تمرینات زانو با کمک مربی ورزش انجام دهید تا در آینده اززانو درد پیشگیری کنید.

خودداری از عدم تحرک مداوم پاها  ،یک باور اشتباه درباره درد زانو که بعلت ورزش کردن بیش از حد است. اگر شما در محل کار برای مدت طولانی نشسته اید این بی تحرکی باعث میشود که عضلات خشک شوند و باعث ایجاد درد زانو میشود.

 

 

عوامل که موجب بروز زانو درد می شود

عوامل مختلف و مهمی هستند که می‌توانند موجب افزایش احتمال بروز زانودرد شوند، از جمله:

-داشتن اضافه وزن: تحت فشار قرار دادن زانو با وارد کردن نیروی وزن اضافه، موجب می‌شود که احتمال بور زانودرد بسیار بیشتر شود.

-مشکلات مکانیکی: ابتلا به برخی مشکلات مکانیکی مانند کوتاه بودن یکی از پاها، یا انحراف ستون فقرات (اسکولیوز) و موارد مشابه دیگر نیز موجب وارد شدن فشار مضاعف به زانو‌ها می‌شود و بنابراین احتمال بروز زانودرد در افراد مبتلا به این مشکلات بیشتر است.

-ضعیف بودن عضلات و عدم داشتن انعطاف‌پذیری کافی: عضلات اطراف مفصل زانو، از زانو پشتیبانی و محافظت می‌کنند و ضعیف بودن این عضلات بدین معناست که مفصل زانو به خوبی پشتیبانی نمی‌شود. گرفتگی و انقباض تاندون‌ها نیز می‌تواند به درد زانو منجر شود.

 

علائمی که خبر از زانو درد می دهند

  • قرمزی و احساس داغی در ناحیه زانو
  • دشواری در راه رفتن به دلیل ناپایدار بودن زانو
  • لنگ زدن به دلیل تحمل درد و ناراحتی در زانو
  • ناتوانی در دراز کردن زانو
  • قفل شدن زانو (ناتوانی در خم کردن زانو)
  • تورم و خشکی در ناحیه زانو
  • تق تق یا صدا دادن زانو
  • حساسیت به لمس کردن زانو

 

راه های جلوگیری از زانو درد

داشتن وزن متعادل بدن برای جلوگیری از درد زانو بسیار مهم است : چاقی سبب بیماری آرتروز, بیماری مفصل می شود که برای جلوگیری از درد زانو لاغری بهترین ورزش است.

استفاده از کفش تخت:کفش پاشنه بلند باعث مشکلات پاشنه پا می شود  سعی کنید همیشه کفش تخت بپوشید تا از درد زانو جلوگیری شود.

انجام حرکات ورزشی منظم از بروز زانو درد جلوگیری می کند .ورزش به زانو قدرت میدهد و از درد جلوگیری می کند ؛ تمرینات زانو با کمک مربی ورزش انجام دهید تا در آینده اززانو درد پیشگیری شود.

خودداری از عدم تحرک مداوم پاها : اگر شما در محل کار برای مدت طولانی نشسته اید این بی تحرکی باعث میشود که عضلات خشک شوند و باعث ایجاد درد زانو می شود.

انواع درد زانو

درد زانو می تواند علل اولیه و ثانویه داشته باشد و در دو نوع درد حاد و درد مزمن ممکن است تجربه شود. علل  درد حاد زانو درد بیشتر به دلیل شکستگی های استخوانی، پارگی تاندون، لیگامان ها، صدمات منیسک، دررفتگی زانو، دررفتگی کاسه زانو باشد و علل درد مزمن زانو در اثر آرتریت شامل روماتویید، استئوآرتریت، آرتریت کریتسالی، بروزیت یا آماس کیسه مفصلی، عفونت، تاندونیت یا التهاب تاندون رخ دهد.

 

زانو درد چگونه درمان می‌شود؟

همانگونه که پیش از این اشاره شد، زانو درد به دلایل متعددی بروز می‌کند و انواع مختلفی دارد. همین امر سبب می‌شود که درمان زانو درد بنا به علت  متفاوت باشد و این امر را فقط پزشک متخصص می‌تواند تشخیص و تجویز کند. روی هم رفته درمان زانو درد با یکی از روش‌های کلی ذیل صورت می‌پذیرد:

ــ درمان فیزیوتراپی
ــ دارو
ــ عمل جراحی
ــ دارو‌های تزریقی

همچنین برای درمان درد زانو، روش‌های درمانی پیشرفته و با حداقل تهاجم وجود دارد که می‌تواند نتایج بسیار خوبی به دنبال داشته و به شما کمک کند که به فعالیت‌ها و زندگی عادی خود باز گردید.

 

 

حامد احمدی گل _ متخصص فیزیوتراپی 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =