حرکات آب درمانی برای زانو |دکتر حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*

تمرینات زانو درد| دکتر حامد احمدی گل*۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*
اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۸
علت درد پشت زانو
علت درد پشت زانو | دکتر حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*
اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۸

حرکات آب درمانی برای زانو

حرکات آب درمانی برای زانو :  زانو درد  یکی از شایع‌ترین درد‌های مفصلی به حساب می آید اکثر افراد مبتلا به آرتروز زانو،در آرزوی ورزش‌های بی‌دردسری هستند که بدون فشار بر زانو بتوانند عضلات خود را تقویت کنند و از درد زانو  خود کم کنند.برای درمان زانودرد راه‌های فراوانی وجود دارد از جمله استراحت، کاهش وزن، استفاده از زانوبند طبی، دارو درمانی، فیزیوتراپی و..اما یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش و درمان زانو درد انجام فعالیت‌های ورزشی می‌باشد

حرکات آب درمانی یرای زانو

آب درمانی برای چه نوع زانو دردهایی به کار برده می‌شود

آب درمانی برای درمان برخی بیماری‌های زانو مثل آرتروز زانو و بیماری‌های مرتبط با روماتیسم مفصلی زانو مورد استفاده قرار می‌گیرد. آب درمانی بدون توجه به اینکه چند مفصل در معرض آب قرار می‌گیرد، برای همه بدن مفید است.یکی دیگر از کاربرد آب درمانی پس از انجام عمل جراحی تعویض زانو یا در هنگام ابتلا به درد زانو است.

از جمله تمرینات آب درمانی برای زانو  شنا است

شنا کردن برای زانو‌ها بسیار مفید است. البته از انجام شنا کرال پشت بپرهیزید. همچنین می‌توان در قسمت کم عمق آب در عرض استخر حدود ۱۵ دقیقه پیاده روی انجام دهید. با توجه به اینکه وزن انسان در آب سبک‌تر می‌شود، پیاده روی در استخر عضلات اطراف زانو را، بدون اینکه فشاری بر مفصل زانوی مبتلا به آرتروز وارد کند تقویت می‌کند. ورزش‌های داخل آب به علت غوطه ور شدن در آب فشار وارده بر مفاصل را کم می‌کند و برای بهبود زانو درد به خصوص در مراحل اولیه بسیار مفید است.

حرکات آب درمانی برای زانو

حرکات آب درمانی برای زانو برای کاهش درد

 

بسیاری از حرکاتش ورزشی برای حرکات زانو در آب آسان‌تر انجام می شود، زیرا فشار وزن بر روی مفصل زانو کم می‌شود. بهترین تمرینات ورزشی در آب برای درمان مشکلات زانو عبارتند از:

۱-راه رفتن در آب
۲-کشش عضلات
۳-پایداری و تثبیت مرکزی بدن
۴-راه رفتن روی تردمیل در آب

ورزش آب درمانی زانو

در ابتدا باید اشاره کرد که  کلیه این حرکات  باید زیر نظر متخصص فیزیوتراپی تجویز گردند و انجام سرخود تمرینات، می تواند باعث آسیب بافتی و افزایش دردبیشتر و گاها صدمات جدی را  می تواند برای بیمار همراه داشته باشد

حرکات آب درمانی برای زانو

۱-قدم برداشتن به جلو

آب درمانی عمود بایستید. زانو و لگن یکطرف را خم کنید. ساق را صاف کنید و مچ پا را به پشت خم کنید و روی پاشنه پا فرود آیید. به طرف جلو روی انگشتان پا بلند شوید. با پای دیگر این حرکت را تکرار کنید و به جلو گام بردارید.

حرکات آب درمانی برای زانو

۲-قدم برداشتن به عقب

ورزش درمانی عمود بایستید، لگن و زانوی یکطرف را خم کنید. ساق را در پشت بدن قرار دهید. مچ پا را به جلو خم کرده و روی انگشتان فرود آیید و به آرامی به سمت پاشنه بچرخید. با پای دیگر تکرار کنید.

حرکات آی درمانی برای زانو

 

۳-قدم برداشتن به پهلو

آب درمانیعمود بایستید. در حالیکه پاها صاف هستند. یک پا را دور کنید و سپس آن را روی کف استخر قرار دهید. پای مخالف را به سمت وسط بیاورید تا دوباره در حالت ایستاده قرار گیرید. در جهت مخالف تکرار کنید.

حرکات  آب درمانی برای زانو

ورزش های کششی

کشش غیر فعال عضله جلوی ران

آب درمانی زانوجسم شناور را اطراف پای مورد نظر قرار دهید. رو به دیوار استخر بایستید در حالیکه جلوی ران‌ها و لگن با دیوار در تماس باشند، تنه را صاف نگه‌دارید و تا حد امکان زانو را بیشتر خم کنید و پاشنه را به طرف باسن فشار دهید.

حرکات آب درمانی برای زانو

کشش عضلات پشت ران

آب درمانی پاشنه پای مورد نظر را روی زمین قرار دهید. در حالیکه مچ پا به پشت خم شده است. از ناحیه لگن به طرف جلو خم شوید، سر و تنه را به طرف جلو روی پاها نگه‌دارید و عضلات پشت پای مورد نظر را تحت کشش قرار دهید. نگه‌دارید و سپس شل کنید.

حرکات آب درمانی برای زانو

کشش عضلات پشت ساق پا

ورزش درمانیرو به دیوار استخر بایستید. در حالیکه آرنج صاف و پاها کنار یکدیگر است، با پای دیگر یک قدم به جلو بردارید. همزمان آرنج‌ها را خم و تنه را به طرف جلو حرکت دهید. پاشنه پای عقب را روی زمین نگه‌دارید. مفاصل ران را به طرف جلو و پاشنه عقب را به پایین فشار دهید.

حرکات آی دزمانی برای زانو

کشش خم زانو در وضعیت نشسته

آب درمانی بنشینید در حالیکه زانوها روی یک پارالل است و خودتان را روی بار عقبی نگه‌دارید.ساق پای دیگر را روی ساق پای مورد نظر قرار دهید و با پای مورد نظر به عقب فشار دهید تا کشش احساس شود. نگه‌دارید و سپس شل کنید.

حرکات آب درمانی برای زانو

ورزش های تقویتی در آب درمانی زانو

پا دوچرخه یک پایی

آب درمانیدیوار استخر را نگه‌دارید و روی یک پا بایستید. پای مورد نظر را خم و صاف کنید. عمل دوچرخه زدن را انجام دهید. جهت را بر عکس کنید و تکرار کنید.

حرکات آب درمانی برای زانو

به عقب کشیدن عضلات پشت پا

در حالیکه پشت به دیوار استخر هستید. دیوار استخر را نگه‌دارید و لگن پای مورد نظر را تا ۹۰ درجه خم کنید. در حالیکه خمبودن لگن را حفظ می‌کنید، زانو را صاف و خم کنید.

حرکات آب درمانی برای زانو

 

دور و نزدیک کردن پا

با فاصله‌ای به اندازه طول اندام فوقانی کنار دیوار استخر ایستاده و لبه دیوار را بگیرید. به آرامی پای راست را صاف و از کنار بدن بالا بیاورید. به وضعیت اولیه عنی خط وسط بدن بازگردید.

حرکات آب درمانی برای زانو

خم کردن مفصل لگن

در حالیکه پاها کنار یکدیگر است و یک پهلو به طرف دیوار استخر قرار دارد، به دست نزدیک به دیوار تکیه دهید. به آرامی پای مخالف را صاف کرده و در جلوی بدن بالا بیاورید. خم کردن فقط از ناحیه ران باشد. زانوی پای حمایت‌کننده باید خم باشد.

حرکات آب درمانی برای زانو

به عقب کشیدن پشت پا

بایستید در حالیکه پشت به دیوار استخر هستید.دیوار استخر را نگه‌دارید و لگن پای مورد نظر را تا ۹۰ درجه خم کنید.در حالیکه حالت خم شدن لگن را حفظ می‌کنید،زانو را صاف و خم کنید.

حرکات آب درمانی زانو

خم و باز کردن مقاومتی زانو

آب درمانی روی مچ پای مورد نظر،مقاومتی قرار دهید.بایستید در حالیکه زانوی مورد نظر روی پارالل است.خودتان را روی بار عقبی نگه‌دارید.زانوی مورد نظر را خم و صاف کنید.

حرکات آب درمانی برای زانو

 

باز کردن مفصل لگن

آب درمانی بایستید در حالیکه پاها کنار یکدیگر است و یک پهلو به طرف دیوار استخر قرار دارد، با دست نزدیک دیوار را بگیرید. با سفت کردن باسن به آرامی پای مخالف را صاف و به طرف عقب فشار دهید. تنه را صاف نگه‌دارید و سر به طرف جلو باشد. زانوی پای حمایت کننده باید کمی خم باشد. حال به وضعیت اولیه باز گردید.

حرکان آب درمانی برای زانو

ورزش‌های مضر برای زانو

هر ورزشی که زانو‌ها خم شوند باعث آسیب به زانو می‌شود. اگر این خم کردن به همراه بلند کردن وزنه باشد که آسیب بسیار جدی‌تر می‌شود. به طور کلی فعالیت‌های ورزشی که در آن‌ها خم می‌شوید یا می‌پرید و یا در حال دویدن به‌طور ناگهانی تغییر مسیر می‌دهید، فشار بسیار زیادی را به زانو‌ها وارد می‌کنند. ورزش‌هایی از قبیل: تنیس، بدمینتون، بسکتبال و فوتبال از این دسته هستند.

 

دکتر حامد احمدی گل _ متخصص فیزیوتراپی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − چهار =