تعویض مفصل زانو|حامد احمدی گل*۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*

تزریق-ژل-و-کورتون-در-زانو
تزریق ژل به زانو
مارس 3, 2019
تعویض مفصل
تعویض مفصل| حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*
مارس 10, 2019
تعویض مفصل  زانو

تعویض مفصل  زانو

تعویض مفصل زانو میتواند مشکل درد زانو و تغییر شکل آنرا حل کند در مواقعی که به علت آسیب های زانو این مفصل تخریب شده است، دردهای شدیدی در آن ایجاد می شود که ممکن است فرد را حتی از فعالیت های ساده ای نظیر بالا رفتن از پله ها و یا راه رفتن دور کند.

تعویض مفصل زانو

 

 

 

مفصل زانو یکی از پیچیدهترین مفاصل بدن است. این مفصل به دلایل آرتروز استخوان، استئوآتریت، آرتریت روماتوئید، آرتروزهای ناشی از ضایعه و استخوان بر روی استخوان در معاینات ساییده شده باشد وبیمار درد دارد جراح اقدام به تعویض مفصل زانو می کند.

سن مناسب تعویض مفصل زانو

به گفته جراح متخصص سن بیمار باید بالای ۶۰ سال باشد زیرا در سن  معمولا زانو انحراف پیدا کرده و به شکل پرانتزی یا ضربدری در آماده است که در اینصورت  با عمل جراحی توسط یک جراح زانو می توان این مفصل را به طور کلی با یک مفصل مصنوعی جایگزین کرد

 

 

 

 

علل تعویض مفصل زانو

 

 

علل تعویض مفصل زانو

 

 

 

یکی از مشکلاتی که افراد در سنین میانسالی اغلب از آن شکایت دارند درد زانوست که یکی از روش های درمان مشکلات زانو تعویض مفصل زانو است که بالطبع هر اقدامی مزایا و معایب خاص خود را دارد اما بیماران را امیدوار به کاهش این درد و  درمان آن  کرده است

دلایل تعویض مفصل زانو

از عمده دلایل تعویض مفصل زانو بیماری آرتروز  میباشد.که باید گفت بیماری آرتروز انواع مختلفی دارد ولی بیشترین نوع آرتروز از سه نوع زیر میباشد آرتروز استخوان- رماتیسم- آرتروز ناشی ازضایعه آرتروز استخوان که این نوع آرتروز با زیادشدن سن ودر اثر کار زیاد اتفاق می افتد.

 

 

 معایب و مزایای جراحی تعویض مفصل زانو

باید اشاره کرد که عمل تعویض مفصل می تواند درد را درمان کرده و تسکین دهد، اما هیچ گاه برای فرد مثل مفصلی که در جوانی داشته نمیشود البته در کل تصمیم گیری برای تعویض مفصل زانو کار ساده ای نیست و یکی  از مهم ترین اتفاق های زندگی یک فرد به شمار می آید.

در صورتی که شخصی تصمیم بگیرید  که این عمل را انجام دهد مجبور خواهد شد بخاطر درد پس از جراحی مفصل زانو، کم تحرکی و توانبخشی و فیزیوتراپی،  را در طی چند ماه  تحمل و برای آن وقت صرف کند و البته مشابه هر جراحی  بسیار مهم و ضروری است که فرد  فواید و مضرات در کنار هم مورد بررسی دقیق قرار دهد.

 

 

 

مزایای مهم عمل تعویض مفصل زانو

اولین و مهمترین مزایای این روش این است که تسکین و تخفیف درد بیمار است و همچنین نقص پای بیمار که به شکل پرانتزی و یا ضربدری بوده کاملا برطرف می‌شود.پس از آن دامنه حرکت مریض کاملا بدست می‌آید  اغلب این بیماران شکایت دارند که قادر به نشستن و راه رفتن نیستند وبعد از عمل تعویض مفصل زانو  این حرکات برایشان قابل انجام است.

 

 

 

 

تعویض مفصل  زانو 1

 

 

 

 

اینکه فرد دیگر برای انجام ساده ترین  کارهای روزانه خود دیگر به کمک کسی نیاز ندارد و همچنین  بهبود عملکرد مفصل است، اما  باید گفت که این نتایج کمتر قابل پیش بینی اند معمولا بعد از  جراحی جایگزینی مفصل، بسیاری از افراد قادرند راحت تر راه بروند.  شاید بعضی بیماران حتی  بتوانند دوچرخه سوار شوند. اما هیچ تضمینی در این ارتباط وجود ندارد.

 

 

 

تاثیر وزن در مراقبت های بعد تعویض مفصل زانو

کم تحرکی بیمار خود مشکلاتی نظیر اضافه وزن را برای بیمار به همراه دارد باید توجه داشت که  مفصلی که جراح  کار می‌گذارد تنها ۱۱۰ کیلو وزن را تحمل می‌کند به همین منظور  پزشکان همیشه از بیماران می‌خواهند که وزن خود را پایین نگه دارند تا مفصل پس نزند و یا درنرود

 

 

 

 

تعویض مفصل  زانو 21

 

 

 

 

نکته خیلی مهم در جریان جراحی  ایمپلنت زانو این است که  ، جراح سطح آسیب دیده و دردناک مفصل را خارج کرده و آن را با ایمپلنت های فلزی یا پلاستیکی جایگزین می کند که این کار فرد را از شر درد طاقت فرسا  و ناراحتی خلاص می کند، چون  که دیگر عامل درد یعنی غضروف و استخوان آسیب دیده ای وجود ندارد.

 

 

 

خطرات تعویض مفصل زانو

 

 

 

 

جراحی تعویض مفصل زانو

 

 

 

 

باید اشاره کرد که  این جراحی هم مشابه هر عملی دارای خطرات مشابهی است . از جمله این  خطرات عفونت یا لخته شدن خون در  افرادی با سابقه  به بیماری های قلبی، دیابت کنترل نشده یا سیستم ایمنی ضعیف، است که  آسیب پذیرترین گروه ها را تشکیل می دهندکه در این مواقع جراح برای پیشگیری از برخی خطرات از داروهای آنتی بیوتیک و رقیق کننده های خون کمک می گیرد

یکی دیگر از معایب  جراحی تعویض مفصل زانو  همین دررفتگی  و ، پس زدن و یا عفونت است و در این زمان پزشک باید مفصل عفونت کرده را درآورده و متخصص عفونی به بیمار آنتی بیوتیک مربوطه را تجویز کند تا عفونت رفع شود

مشکل دیگری که ممکن است پس از جراحی بیمار را تهدید کند ضعف و سفتی و چوب شدگی، به خصوص در زانو  است در کل  مفصل جدید آنگونه که انتظار می رود، عمل نمی کند این عوارض بیشتر در بیمارانی که فعالانه توانبخشی پس از عمل را دنبال نمی کننددیده شده است

یکی از مشکلاتی که شیوع کمتری دارد این است که بیمار با  شل شدن ایمپلنت یا جایگیری نامناسب آن  در گیر میشود البته باید اشاره کرد که ایمپلنت ها پس از حدوداً ۲۰ سال فرسوده خواهند شد. این بدان معناست که بیمار مجددا نیاز به انجام عمل تعویض مفصل پیدا می کند.

 

 

 

 

 

دست یابی نتیجه مطلوب در عمل تعویض مفصل زانو

 

 

 

 

تعویض مفصل  زانو 123

 

 

 

 

برای  دست یافتن به نتیجه مطلوب و تسریع فرایند بهبودی درهمه بیماران، بعد ا ز جراحی تعویض مفصل فیزیوتراپی درمانی ضرروری محسوب میشود این درمان که باید حتما  پیش از جراحی شروع شود می تواند شامل موارد زیر باشد:

**استفاده از عصا

**سوزن خشک

**ماساژ بافت نرم

**الکتروتراپی

**استفاده از محافظ کشی

**موبیلیزاسیون مفصل

**آب درمانی

**درمان با یخ یا گرما

**تمرینات پیشرفته برای بهبود انعطاف پذیری، قدرت (بخصوص در عضلات چهار سر ران) و تعادل

 

 

 

آموزش برای بهبود روند بیماری

۱-اصلاح بیومکانیکی

۲-توصیه به استفاده از داروهای ضد التهاب

۳-توصیه به کاهش وزن در موارد مقتضی

۴-بازگشت تدریجی به برنامه فعالیت ها

۵-انجام فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو

۶-توصیه به تعدیل فعالیت ها

 

 

 

 

مراقبت بعداز تعویض زانو

 

 

 

 

مراقبت های بعد از جراحی

 

 

اغلب بیماران پس از تعویض مفصل چند شب را باید در بیمارستان بمانند . که در زمان بستری داروهایی به بیمار  داده میشود. که همین امر ممکن است باعث شود بیمار تا مدتی حالت گیجی داشته باشد که به تدریج بهبود میابداگر در جراحی تعویض مفصل زانو  بیهوشی کامل صورت گرفته باشد بیمار به مدت چند ساعت نباید چیزی بخورد بعد از چند ساعت و با اجازه از پرستاربه او چند قاشق آب داده و اگر بیمار احساس ناراحتی نکرد کم کم به وی مایعات بیشتری دهید

در روزهای اول پس از جراحی چه اتفاقاتی می افتد

بیمار نباید در یکی دو روز اول بعد از عمل جراحی از احساس ضعف و حالت های متغیر خود تعجب کند ، زیرا به زودی یک روال معمول را شروع کرده و مفصل جدید باعث می شود که یک زندگی جدید با درد کمتر آغاز کند.( در روزهای اول بعد از عمل جراحی تعویض مفصل زانو همانند هر عمل جراحی دیگری احتمالا پزشک داروهای ضد درد را برای بهبود حال بیمار تجویز می کند)پس از آن باید توجه داشته باشید که احتمال اینکه به مدت ۶ هفته نیاز باشد تا بیمار با واکر به حرکت ادامه دهد ، وجود دارد. همچنین ممکن است این مدت بیشتر نیز شود.

 

 

 

تعویض مفصل زانو

آیا عمل جراحی تعویض مفصل زانو انتخاب درستی برای من است

تصمیمگیری برای جراحی تعویض مفصل فقط به عهده پزشک ارتوپد نیست. این یک تصمیم دسته جمعی است که در آن خود بیمار و خانواده وی نیز باید دخالت کنند.

 

 

 

در شرایط زیر ممکن است تعویض مفصل هیپ بتواند به بیمار کمک کند:

**درد شدید مفصل زانو بطوریکه فعالیت های روزمره مثل راه رفتن، بالا رفتن از پله و نشستن و بلند شدن از روی صندلی را هم محدود میکند.
**درد متوسط یا حتی شدید زانو حتی در موقع استراحت
**درد زانو همراه با تغییر شکل و انحراف در  زانو
**درد زانو همراه با خشکی در حرکت مفصل
**درد با استفاده از داروهای ضد التهابی کاهش نمیابد
**تحمل نکردن داروی مسکن و یا ایجاد عوارض با مصرف آنها
**عدم بهبودی با جراحی های دیگر

 

 

 

 

تعویض مفصل زانو

دوام مفصل مصنوعی زانو چند سال است

همان طور که جراحی تعویض مفصل زانو یک روش موفقیت آمیز است ، اما ممکن است این مفصل های مصنوعی در طول سال ها شل ، سست یا ضعیف شده و نیاز به تکرار جراحی باشد.اینکه دوام پروتز ها چه مدت است ،علاوه بر سن ، بستگی به استفاده صحیح بیمار از مفصل مصنوعی نیز دارد . اما به طور معمول عمر این مفاصل مصنوعی بین ۲۰ تا ۲۵ سال می باشد و پس از طی این مدت باید جراحی تکرار شود.

 

 

 

 

 اهمیت مراقبت از زخم جراحی در منزل

** زخم جراحی فرد بیمار بخیه شده و روی آن پانسمان قرار گرفته است. پانسمان باید هر چند وقت یک بار تعویض شود. فاصله زمانی بین تعویض پانسمانها را پزشک مشخص می کند. معمولا زخم  عمل جراحی تا چند روز ترشحات آبکی و زلالی دارد  که ممکنست پانسمان را خیس کرده و یا روی پانسمان لکه بیندازد.
**بعد از چند روز این ترشحات قطع میشود. تا وقتیکه پانسمان روی زخم خیس میشود و یا روی آن لکه میفتد نیاز است، که تعویض پانسمان ، در فواصل زمانی انجام شود و معمولا بعد از توقف ترشحات زخم،  دیگر نیازی به تعویض مرتب زخم نیست .
**با این حال بهتر ست تا موقعی که بخیه ها خارج میشوند روی زخم با پانسمان پوشیده باشد تا زخم با لباس تحریک نشود . اگر ترشحات زخم بیش از چند روز طول کشید یا بعد از چند روز ترشحات غلیظ یا زرد رنگ یا بودار شد باید به پزشک متخصص اطلاع داد. معمولا بخیهها بعد از دو هفته خارج میشوند .
***تا وقتیکه زخم کاملاً خشک نشده است و بهتر است تا وقتیکه بخیه ها خارج نشده اند، اجازه ندهید با آب تماس پیدا کند.
تعویض مفصل زانو

 نقش تغذیه در بهبود بعداز جراحی

کمی  بی اشتهایی تا چند هفته بعد از عمل طبیعی است. بهتر است بیمار از مواد غذایی حاوی آهن زیاد و میوه استفاده کند . آب زیاد بنوشد. مواد حاوی مقادیر زیادی :  ویتامین کا مثل کلم بروکلی ،  لوبیا سبز، سویا، اسفناج، کلم،  کاهو، عدس را مصرف نکند. الکل ننوشد و از قهوه کمتر استفاده کند.

آیا درد بعد از عمل وجود دارد

همانند بسیاری از روش های جدید جراحی ، برخی از بیماران پس از عمل درد را تجربه خواهند کرد و درد عضلانی بعد از عمل طبیعی است. حتی گاهی اوقات در هنگام خواب نیز درد می تواند رخ دهد.با این حال زمانی که بیمار هیچ فعالیتی انجام ندهد داشتن درد عضلانی غیر طبیعی می باشد و بیمار باید در صورت داشتن هر گونه درد نامتناسب با پزشک  متخصص  خود تماس بگیرد.

نقش فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو در طول شش هفته نخست پس از جراح بسیار  اهمیت دارد. فیزیوتراپی توانایی حرکتی زانو را افزایش می‌دهد و برای بیمار این امکان را فراهم می‌سازد تا هر چه سریع‌تر زانو  فعالیت های خود راداشته باشد  و در فعالیت‌های معمول شرکت کند. بیمارانی که تمرین‌های فیزیوتراپی و مراقبت های بعد از عمل تعویض مفصل زانو را با جدیت دنبال می‌کنند، معمولاً بسیار زودتر بهبود می‌یابند.هف از انجام فیزیوتراپی پس از عمل عبارت‌اند از:

•    کاهش درد و التهاب زانو
•    به حالت طبیعی برگرداندن دامنه حرکتی مفصل زانو
•    تقویت عضله‌های زانو
•    تقویت پایین تنه: عضله‌های لگن و ساق پا
•    به حالت طبیعی برگرداندن طول عضله‌ها
•    افزایش تعادل، چالاکی و گیرایی عضلانی
•    بهبود تکنیک و عملکرد در فعالیت‌هایی مانند راه رفتن، بالا رفتن از پلکان، خم شدن و سر پا نشستن
•    به حداقل رساندن احتمال آسیب دیدگی مجدد

 

 

 

 

چه انتظاراتی از عمل جراحی تعویض مفصل زانو داشته باشیم

ببه طور کلی افراد بعد از تعویض مفصل زانو دردشان بطور محسوسی كاهش پیدا كرده و بهتر میتوانند فعالیت های روزمره را انجام دهند. البته بعد ازاین عمل جراحی شما هیچوقت  یك زانوی کاملا سالمنخواهید داشت . بعد از جراحی میتوانید فعالیت هایی هایی مثل راه رفتن، شنا، دوچرخه سواری، رانندگی، بالا رفتن از پله یا سربالایی را انجام دهید.

فعالیت هایی مثل راه رفتن تند، بالا رفتن از تپه و كوه، اسكی، تنیس، بلند كردن اشیاء با وزن بیش از ۲۵ كیلوگرم برای مفصل مصنوعی زیاد مناسب نیستند و فعالیت هایی مانند دویدن، جهیدن و ورزش های ضربه ای برای مفصل مصنوعی بسیار خطرناك است.

 

دکتر حامد احمدی گل – متخصص فیزیوتراپی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 11 =