فیزیوتراپی در منزل |حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*

فیزیوتراپی درمنزل کرج |حامد احمدی گل*۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*
خرداد ۱۹, ۱۳۹۸
فیریوتراپی سکته مغزی
فیزیوتراپی سکته مغزی | حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*
خرداد ۲۱, ۱۳۹۸

فیزیوتراپی در منزل

فیزیوتراپی در منزل شیوه‌ای از درمان بیماری‌ها و اختلالات عصبی-ماهیچه‌ای-اسکلتی با استفاده از تجهیزات مکانیکی، جریان‌های الکتریکی، مانورهای دستی، تمرینات ورزشی و عوامل فیزیکی دیگر است.در این روشها از ورزش،  پرتوهای فرابنفش ، گرما و جریان برق استفاده می‌شود. فیزیوتراپی حیطه‌ای از پزشکی است که هدف آن پیشگیری از بیماری‌ها، درمان، توانبخشی و بالا بردن سطح سلامت می‌باشد.اعمال مذکور منحصرا توسط فیزیوتراپیست های فارغ التحصیل از دانشکده های توان بخشی انجام می شود که اموزشهای علمی را طی کرده و درمانهای بالینی را بخوبی فراگرفته اند.

فیزیوتراپی دز منزل

دیدگاه منحصربه فرد فیزیوتراپیست از بیمار و شناخت ویژه اش از عملکرد و ساختار طبیعی بدن در کنار معاینه و ارزیابی دقیق به وی این توانایی را میدهد تا بیماران را در جهت رسیدن به اهدافی مانند پیشگیری از بیماریها,تطابق افراد با محیط کار,افزایش کیفیت زندگی افراد,کاهش نیاز به برخی جراحیها و درمانهای دارویی طولانی مدت که عوارضی نیز درپی دارند,سوق دهند.تمامی روش های درمانی _فیزیوتراپی دارای شواهد و پایه علمی و تحقیقاتی بوده و با درمان هایی مثل _کایروپراکتیک,طب سنتی و ماساژدرمانی کاملا متفاوت میباشد.

مهمترین حیطه‌های فعالیت فیزیوتراپی در پزشکی شامل درمان موارد زیر است:

فیزیوتراپی در منزل

۱-بیماریهای دستگاه حرکتی (ارتوپدی).

۲-بیماریهای دستگاه قلبی و تنفسی.

۳-بیماریهای دستگاه اعصاب محیطی و مرکزی.

۴-بیماریهای پوستی و سوختگی ها.

۵-درد و کنترل درد.

۶-بیماریهای شغلی.

 علت فیزیوتراپی در منزل

مراجعه به فضای تمیز و اختصاصی در کلینیک_ فیزیوتراپی ضرروی است اما برای همه اقشار راحت و یا حتی امکان پذیر نیست .حتی اگر شما برای مراجعه به کلینیک هم مشکلی نداشته باشید و شرایط طاقت فرسای ترافیک را تحمل کنید باز هم روزهایی را پیش رو خواهید داشت که امکان مراجعه حضوری در کلینیک امکان پذیر نیست.شاید از درد زیادی رنج می برید که بتوانید رانندگی کنید و یا از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید و یا شاید هم شخصی برای مراقبت از فرزند نوزاد شما در خانه نیست!مشکلات و سختی های زندگی و مشغله کاری می تواند در بعضی از روزها شما را بسیار درگیر کند.مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی برای شما سخت خواهد شد بنابراین ما خدمات فیزیوتراپی در منزل را برای راحتی و آرامش خیال شما به صورت حرفه ای ارائه می دهیم.

فیزیوتراپی در متزل

انواع خدمات فیزیوتواپی در منزل

انواع خدمات فیزیوتراپی در خانه جهت درمان دیسک کمر و گردن ، آسیب‌های مفصلی، پوکی استخوان ، صدمات نورولوژی، مانند ام اس ، پارکینسون ، گیلن باره ، فلج بلز صورت ، فلج مغزی و نخاعی و… از جمله خدمات کلینیک فیزیوتراپی دایان به ‌شمار می‌روند.همچنین معالجه آسیب‌های اعصاب مرکزی و محیطی، فیزیوتراپی سکته مغزی ، آسیب های ورزشی، بیماری‌های روماتیسمی ، عضلانی، توان‌بخشی قلبی و تنفسی ، فیزیوتراپی زنان باردار ، کار درمانی و ماساژ در منزل از دیگر خدمات کلینیک فیزیوتراپی دایان می‌باشد.

فیزیوتراپی در منزل توسط خانم

خدمت دیگری که بسیاری از بیماران خانم به آن نیاز دارند درمان توسط فیزیوتراپ خانم است بسیاری از بیماران با فیزیوتراپ اقا مشکل دارند، این امر توسط اکثر کلینیک ها انجام میشود. شما هنگام تعیین وقت میتوانید درخواست فیزیوتراپ خانم داشته باشید.درخواست فیزیوتراپ خانم دلایل زیادی میتواند داشته باشد بعضی بیماران با همجنس خود راحت تر هستند و ارتباط بهتری دارند.

فیزیوتراپی در داخل منزل  میتواند بررسی کند که چه چیزی در اصل، در به وجود آمدن مشکل بیمار تاثیر دارد 

ممکن است نیاز باشد که روشی که در آشپزخانه کار می کنید را تغییر دهید یا محل کارتان در خانه به درستی تنظیم نشده باشد.شاید آن صندلی مورد علاقه تان یا تلویزیون خانه یتان در گوشه ی نامناسبی قرار داشته باشد.وقتی فیزیوتراپیست وارد خانه بیمار می شود، می تواند محیط پیرامون شما را ارزیابی کند و عواملی که موقعیت های نامناسبی را برایتان ایجاد می کنند را مشخص کند.پیشنهادهای آسانی که فیزیوتراپیست می تواند سریعا برای حل این مشکلات به شما بدهد، می تواند تغییراتی را در زندگی تان به وجود آورد که به روند بهبودی شما کمک کند.

فیزیوتراپی در منزل

اولین ملاقات فیزیوتراپی در منزل چگونه خواهد بود

اولین ملاقات فیزیوتراپ مشکل شما را ارزیابی خواهد کرد.این ارزیابی شامل سوابق پزشکی شما و یک معاینه فیزیکی خواهد بود.پس از اینکه فیزیوتراپ درک کاملی از مشکل شما پیدا کرد یک برنامه یا طرح برای درمان شما در نظر میگیرد.اولین جلسه حدود ۴۵ دقیقه طول میکشد.

درمان در فیزیوتراپی در منزل  به طور کلی به سه گروه اصلی تقسیم می‌شود:

۱- تمرین درمانی :

فیزیوتراپیست به وسیله تجویز؛ انجام و آموزش ورزشهای درمانی خاص؛ ماساژ؛ ورزش در آب (آب‌درمانی)؛ اقدام به درمان بیمار یا افزایش سطح سلامت می‌کند.

۲- الکتروتراپی :

درمان به وسیله دستگاه های ویژه انجام میشود این دستگاهها معمولاً امواج خاصی را (امواج مایکرو ویو؛ امواج کوتاه رایویی؛؛ امواج الکتریکی) که همگی توسط دستگاه به شکل خاصی تولیدشده و تغییر می‌یابند .

۳- مهارتهای درمان با دست

اهمیت فیزیوتراپی در داخل منزل

اگر برای اجرای تمرینات خود نیاز به کمک دارید، اینکه پس از بازگشت به منزل به عزیزانتان توضیح دهید که چه کاری برایتان انجام دهند، برایتان مشکل خواهد بود.هنگامی که فیزیوتراپیست شما به خانه یتان می آید، می توانید به راحتی آن افراد اصلی که می توانند در خانه به شما کمک کنند را همراه کنید و مطمئن باشید که آنها توسط متخصص آموزش می بینند

اهمیت انتخاب محل مناسب در منزل برای فیزیوتراپی

فیزیوتراپی در منزل

محیطی که خدمات فیزیوتراپی در منزل انجام خواهد شد مهم است ،برای فیزیوتراپی در منزل سعی کنید بهترین محل از خانه را انتخاب کنید. این محل باید کاملا روشن و دارای دمای مناسب باشد .متخصص فیزیوتراپ ممکن است با خود وسیله هایی را به خانه  شما بیاورد بنابراین اطمینان داشته باشید که فضای کافی برای جا بجا شدن و تمرینات فیزیوتراپی وجود دا رد

اهمیت آرامش و سکوت در زمان فیزیوتراپی  منزل

در طی  دوره درمان وجود آرامش و سکوت بسیار مهم است. زمان فیزیوتراپی حتمی  باید طوری تنظیم شود که وقفه ای بوجود نییاید. اگر حیوان خانگی  در خانه دارید در اتاق دیگری بگذارید. ورود سر زده افراد خانئاده و یا بودن کودکان در محل فیزیوتراپی برای هر دو  یعنی هم بیمار و هم  متخصص فیزیوتراپی میتواند نگران کننده باشد.تلفن و موبایل خود را خامو ش کنید تامتخصص  فیزیوتراپی کاملا برای کار خود تمرکز داشته باشد.

نکاتی که باید درهمه تمرینات  فیریوتراپی در داخل منزل رعایت شود شامل:

۱-هر تمرین را حداقل ۵ مرتبه تکرارکنید و به مرور زمان تعداد آن را افزایش دهید.

۲-به یاد داشته باشید که کیفیت انجام تمرینات از تعداد آنها مهم تر است پس برای انجام تمرینات توجه شما باید برروی ناحیه ای ازبدن که حرکت برروی آن انجام می شود باشد.

۳-مهمترین کار انجام حرکات به صورت آرام وآهسته است.

 

فیزیوتراپی برای زنان باردار چگونه است

  بر خلاف باور عموم فیزیوتراپی در زنان باردار  بسیار مفید است.بارداری به عنوان یک روند طبیعی  بخشی از زندگی زنان محسوب میشود  که  این روند حدود ۴۰ هفته طول کشیده و که  به سه قسمت سه ماهه تقسیم می‌شود.  باید توجه داشت که بارداری با تغییرات قابل توجه جسمی و روحی برای خانم ها همیشه همراه بوده  که همین مسئله  در صورت رعایت نکردن توصیه پزشک  ممکن است منجر به بروز صدماتی جبران ناپذیر شوند که گاهی آثارش میتواند مادر را حتی تا سال ها پس از زایمان  دچار مشکلاتی زودرس کند  که معمولا در دوران پیری گریبان‌گیر زنان میشود.
نکته قابل   توجه نحوه  زایمان مادران است که معمولا به علت عدم آگاهی آنان از روش های مختلف تسهیل زایمان، با درد و مشکلات بعدی همراه است خانم های باردار غالبا به خاطر تغییرات بارداری  معمولا دچار درد در ستون فقرات می شوند و نیاز به فیزیوتراپی تخصصی پیدا میکنند. با استفاده از این روش درمانی احتمال زایمان سزارین در آن ها کاهش پیدا خواهد کرد به همین منظور تسهیل حال زنان میتوانند از خدمات فیزیوتراپی در منزل تهران استفاده کنند.

عوارض شایع در دوره بارداری چیست

 از جمله عوارض شایعی  که در سیکل بارداری و پس از زایمان رخ میدهد و باید به آن توجه کرد   کمردرد  است که عمدتا  به دلیل نحوه قرار گیری جنین در رحم مادر می باشد.
از دیگر عوارض  که می توان به آن اشاره کرد عبارتند از :
دردهایی در ناحیه ستون فقرات، ایجاد اختلال و درد در مفصل های لگن، ایجاد ضعفهایی در قسمت های عضلانی شکم، از بین رفتن قدرت تمامی مفاصل بدن و به وجود آمدن واریس در اندام های تحتانی که به دلیل کم تحرکی می باشد، اشاره کرد. تمامی این عوارض با انجامو فیزیوتراپی در منزل و یا در مراکز  معتبر پزشکی قابل درمان و پیشگیری می باشد.

فواید فیزیوتراپی در منزل برای  زنان باردار

فیزیوتراپی برای رفع مشکلات دوران بارداری اهمیت زیادی دارد. فیزیوتراپی به خاطر ارائه تمرینات ورزشی خاص ، زنان باردار را برای تحمل دوران بارداری آماده می کند. از جمله فوایدی که فیزیوتراپی در زنان باردار دارد به شرح ذیل می باشد :
** کاهش استرس مادر
** سهولت در زایمان و کاهش نیاز به انجام جراحی
** کاهش یافتن زمان زایمان
** کنترل افزایش وزن مادر
**بالا رفتن استقامت قلبی و عروقی
** کاهش ناراحتی های این دوره از جمله : خستگی ، تهوع ، ورم اندام ، گرفتگی ، درد پاها و کمر
 معمولا افراد می توانند بعد از تایید حاملگی  به کلینیک های معتبر  فیزیوتراپی رفته و یا به صورت آنلاین درخواست متخصص حرفه ای با تجربه برای کاردرمانی و فیزیوتراپی در منزل را داد زمان ایده آل برای ارجاع خانم های  باردار هفته ۱۲ تا ۱۴ بارداری می باشد. در صورت مراجعه به موقع  برای  درخواست می توانید از عواقب بعدی پیشگیری نمایید.
تمرین در حین بارداری و پس از زایمان ، برای به حداقل رساندن اختلالات و کمک به مادر جهت حفظ عملکرد مطلوب طراحی می شود. انجام تمرینات بارداری در آب به شدت توصیه می شود. چون برای مادر بسیار ایمن است ، و دمای بدن او بیش از حد بالا نمی رود. تمرینات فیزیوتراپی در خانم های  باردار مزایای زیادی به همراه دارد.

رابطه بارداری و ورزش  چیست

برخلاف باور عموم  دوران بارداری زمان خوابیدن و عدم فعالیت نیست.خانمها  در این دوره میتوانند به فعالیت های خود ادامه دهند و با انجام تمرین به سلامت خود طی دوره بارداری و بعد از آن کمک کنند. در این دوران یکسری تغییرات در بدن مادر در زمان بارداری رخ می دهد که میتوان با انجام تمرینات ساده مانع از بروزآن شد ویا آنها را درمان کرد .
از جمله عوارضی که حین بارداری در زنان به وجود می آید  می توان به مشکلات عضلانی اسکلتی و عروقی است که علت آن میتواند هم به دلیل تغییرات هورمونی و هم تغییر در راستای بدنی به دنبال رشد جنین باشد.
این تغییرات به طور کلی شامل :
کمر درد، ورم اندام ها ،درگیری اعصاب به دنبال آن ، شلی در مفاصل و کاهش تعادل است

مضرات فیزیوتراپی درزمان بارداری  چیست

**اکثر خانم های باردار و خانواده هایشان نگران اشعه هایی هستند که در   دوره درمان  استفاده می شود. به همین خاطر از رفتن به فیزیوتراپی در دوران بارداری خودداری می کنند. برخلاف تصور عموم  ، فیزیوتراپی در زنان باردار عوارض به همراه ندارد.

**چه عارضه هایی بعد از زایمان با فیزیوتراپی قابل درمان  است

عارضه هایی هستند که بعد از زایمان گریبان زنان  را می گیرد و از جمله  مهمترین آن  که می توان به آن  افتادگی رحم اشاره کرد. اگر این عارضه خفیف باشد به راحتی توسط متخصص حرفه ای فیزیوتراپی قابل درمان است اما اگر شدید باشد، شخص باید جراحی شود و سپس برای تقویت عضلات از فیزیوتراپی  و کاردرمانی استفاده کند.
**بانوانی که دچار اختلالاتی در ناحیه عضلات کف لگن خود می شوند باید به درمانگر مراجعه نمایند تا با روش هایی به مانند تحریک الکتریکی، بیوفیدبک و ورزش های مخصوص به بهبود وضعیت آن ها پرداخته شود.
**چسبندگی رحم از جمله دیگر عوارض می باشد که تقریبا در بین زنان شایع است. این مشکل  باید جدی گرفته شود زیرا که در صورت بی توجهی منجر به نازایی و یا سقط های مکرر خواهد شد. معالجه گر برای مداوا از مدالیته های درمانی مانند الکتروتراپی استفاده می کند تا وضعیت بیمار بهبود یابد.
از دیگر مشکلاتی که با فیزیوتراپی میشود درمان کرد عبارتند از :
**بعضی مادران دچار بی اختیاری در کنترل ادرار و یا مدفوع خود می شوند که در این شرایط فیزیوتراپیست از روشی مانند بیوفیدبک جهت مداوا استفاده می کند.
**از دیگر مزایای فیزیوتراپی زنان باردار  در منزل  این است که این  کار سبب بهبود و همچنین کاهش کمر درد های شدید در دوران قاعدگی می شود و عوارضی مانند سرطان رحم، سینه و تخمدان را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد.
**مادران به دلیل وضعیتی که بعد از دوره بارداری و یا پس از آن برای آن ها ایجاد می شود، بهترین کار استفاده از خدمات در خانه، فیزیوتراپی در منزل و کاردرمانی در منزل می باشد.

 

 

حامد احمدی گل _ متخصص فیزیوتراپی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 2 =