فیزیوتراپی | حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*

عمل جراحی پروتز زانو
عمل جراحی پروتز زانو |حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*
می 29, 2019
فیزیوتراپی درمنزل کرج |حامد احمدی گل*۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*
ژوئن 9, 2019
فیزیوتراپی

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی :فیزیوتراپی شیوه‌ای از درمان بیماری‌ها و اختلالات عصبی، ماهیچه ای یا اسکلتی با استفاده از تجهیزات مکانیکی، جریان‌های الکتریکی، مانورهای دستی، تمرینات ورزشی و عوامل فیزیکی دیگر است. در این روش ها از ورزش، نور، پرتوهای فرابنفش  گرما و جریان برق استفاده می‌شود. در واقع فیزیوتراپی حیطه‌ای از پزشکی است که هدف آن پیشگیری از بیماری‌ها، درمان، توانبخشی و بالا بردن سطح سلامت می‌باشد.

فیزیوتراپی

تعريف فيزيوتراپي

فیزیوتراپی یا بازپروری فیزیکی  شاخه ای از علم پزشکی است که هدف از آن استفاده از روش های فیزیکی غیر تهاجمی  و بدون آسیب به بافت مانند آنچه در عمل جراحی با شکافتن بافت انجام می شود برای بهتر کردن کارکرد سیستم حرکتی فرد و رساندن آن به وضعیت قبل از بیماری فرد  است. البته محدوده فعالیت فیزیوتراپی بیش از فقط سیستم های حرکتی است.

۱-فیزیوتراپی درمان هایی فیزیکی را بر روی عضلات، استخوان ها و مفاصل انجام میدهد. مانند کمک به درمان دردکمر، دردهای مفاصل، آسیبهای ورزشی و بهبود سریع تر و بهتر سیستم حرکتی بعد از اعمال جراحی که روی آن انجام میشود

۲-فیزیوتراپی درمان های فیزیکی را برای بهبود کارکرد سیستم تنفسی انجام میدهد مانند کمک به درمان آسم، برونشیت و آمفیزم

۳-فیزیوتراپی درمان فیزیکی را برای بهبود مشکلات سیستم عصبی انجام میدهد مانند کمک به درمان ضربات وارده به سر، سکته مغزی، آسیب های نخاع، پارکینسون، ام اس و یا بازپروری بیمار بعد از جراحی مغز

در مورد سیستم حرکتی انسان فیزیوتراپی میتواند کمک کند به :

فیزیوتراپی

۱-برگرداندن دامنه حرکتی و قدرت عضلات اندام و تعادل و هماهنگی بین عضلات و اندام ها به وضعیت قبل از بیماری یا بعد از درمان آسیب های سیستم حرکتی که بدنبال ضربه ایجاد شده و درمانهای اولیه آن به توسط ارتوپد انجام میشود با انجام و آموزش حرکات نرم شی. به عبارت دیگر : کمک ببرگرداندن کارکرد سیستم حرکتی بعد از اینکه مشکلی در آن ایجاد شود

۲-آموزش بیمار در استفاده بهتر از وسایل محیط و طرز استفاده از عصا، واکر، ویلچر و اندام مصنوعی و طرز درست راه رفتن بعد از شروع بیماری

۳-کاهش درد و تورم بیمار با استفاده از گرما، سرما، ماساز، کشش، اولتراسوند، تحریک الکتریکی و دیگر ابزارها

انواع دستگاه فیزیوتراپی

دستگاههای فیزیوتراپی انواع مختلفی دارند که توسط سرما،‌ گرما،‌ تحریکات الکتریکی،‌ امواج فراصوت ، نور مادون قرمز، نور ماورای بنفش،‌ مغناطیس درمانی به درمان بیماران کمک می‌کنند. مجموعه تمرین‌ درمانی،‌ درمان های دستی و استفاده از دستگاهها با توجه به نیاز بیمار به کاهش درد،‌ التهاب و ورم کمک می‌کنند و یا به ترمیم بافت‌ها،‌ تقویت عضلات و هم چنین بازآموزی عصبی و عضلانی می پردازند. در تمرین درمانی با استفاده از وسایل ورزشی پزشکی مانند تجهیزات بدنسازی با استاندارد های پزشکی، تجهیزات هوازی مانند تردمیل و دوچرخه پزشکی به بیمار کمک میشود تا به زندگی عادی بازگردد و به ورزشکاران کمک میکند تا به ورزش حرفه ای خود بازگردند. در درمان دستی نیز، فیزیوتراپیست با بهره گیری از تکنیکهای دستی، به رفع مشکلاتی همچون محدودیت دامنه، اسپاسم عضلات، التهاب، ناهنجاریهای عضلانی – اسکلتی و غیره میپردازد.

درمان در فیزیوتراپی بطور کلی به سه گروه اصلی تقسیم می‌شود

فیزیوتراپی

۱-تمرین درمانی:

فیزیوتراپیست به وسیله تجویز، انجام و آموزش ورزشهای درمانی خاص، ماساژ و ورزش در آب اقدام به درمان بیمار یا افزایش سطح سلامت می‌کند.

۲-الکتروتراپی:

درمان به وسیله دستگاههای ویژه انجام می‌شود. این دستگاهها معمولاً امواج خاصی را (امواج مایکرو ویو؛ امواج کوتاه رادیویی؛ امواج مافوق صوت؛ امواج الکتریکی) تولید کرده و تغییر می دهند.

۳-مهارتهای درمان با دست

وظایف فیزیوتراپیست

۱-انجام برخی آزمایشات مانند آزمایش خون و رادیولوژی

۲-صحبت با بیماران در مورد دردها و مشکلات آنها به صورت دقیق

۳-توجه به تشخیص های پزشکان در مورد بیمار و همکاری با آنها

۴-تهیه یک برنامه درمان برای بیماران متناسب با وضعیت روحی و جسمی آنها

۵-استفاده از دستگاه های مختلف فیزیوتراپی در درمان بیماران

۶-انجام اعمال فیزیوتراپی مانند ماساژ، گرما دادن و … برای بیماران

۷-دادن آموزش های لازم به بیماران و خانواده های آنها در جهت رفع بیماری

۸-دادن مشاوره به بیماران در خصوص سبک زندگی، رژیم غذایی و یا انجام ورزش های خاص

۹-ارزیابی روند پیشرفت و بهبود بیمار

۱۰-تهیه گزارش درمان در انتهای جلسات فیزیوتراپی برای ارائه به پزشک بیمار

فیزیوتراپی

رایج ترین متد های درمانی در فیزیوتراپی

 

۱-الکتروتراپی یا همان استفاده از جریان های الکتریکی، مغناطیسی، لیزر، اولتراسوند و … است. هر کدام از موارد بالا خواص مخصوص خود را دارند. رایج ترین استفاده هایی که از جریان های الکتریکی میشود تحریک پوست یا تحریک عضله و عصب است و ممکن است برای کاهش درد استفاده شود یا برای تقویت و فعالسازی عضله !

۲- منوال تراپی شامل یکسری تکنیک های دستی است که با هدف کاهش درد یا ناتوانی اسکلتی عضلانی استفاده می شود.

۳- تمرین درمانی شامل یکسری تمرینات است که مخصوص هر فرد داده می شود و با کاهش التهاب( در صورت وجود)، حفظ دامنه ی حرکتی وبهبود قدرت و استقامت عضلانی به کاهش علائم یا بهبود عملکرد کمک می کند.

۴- هیدروتراپی بطور خلاصه دو خاصیت مهم آب در رابطه با این موضوع؛ کاهش وزن بدن در آب و از طرفی ایجاد مقاومت در برابر حرکت است. کاهش وزن بدن در آب باعث می شود که وزن روی مفاصل کم شود و فشار کمتری به آنها وارد شود که اهمیت این مسئله را در بیماری های تخریب مفصلی مثل آرتروز شاهد هستیم . از طرفی ایجاد مقاومت توسط آب باعث می شود که تمرینات کمی با مقاومت انجام شود.

فیریوتراپی

علل مراجعه به فیزیوتراپی چیست

۱-کاهش درد
۲-پیشگیری از آسیب های ورزشی یا کمک به ترمیم آنها

۳-بهبود توانایی های حرکتی فرد
۴-پیشگیری از ناتوانی یا برخی از جراحی ها
۵-توانبخشی بعد از سکته ی مغزی، تصادف، یا جراحی
۶-بهبود تعادل فرد برای جلوگیری از زمین خوردن بخصوص در سالمندان
۷-کنترل ادرار و مدفوع
۸-یاد گرفتن چگونگی استفاده ی صحیح از وسایل کمکی مثل عصا یا واکر

۹-یاد گرفتن چگونگی استفاده از عضو مصنوعی
۱۰-تجویز اسپلینت یا بریس

فیزیوتراپی در منزل

فیزیوتراپی

بیماران بسیاری برای درمان و انجام حرکات فیزیوتراپی امکان رفت‌ و آمد به مراکز توانبخشی را ندارند ، لذا این مراکز با اعزام فیزیوتراپیست های مجرب به منزل شخص آسیب‌ دیده به درمان وی می‌پردازند. تعداد جلسات ابتدایی درمان ،‌ بر اساس میزان آسیب‌ دیدگی فرد و برنامه درمانی متفاوت است. درمانگر با استفاده از درمان های دستی ، دستگاه‌های الکتریکی و تمرین درمانی در بالین بیمار ، به انجام درمان می پردازد و برخی از افراد پس از طی کردن دوره ابتدایی درمان با صلاح دید پزشک معالج  بعد از بهبودی نسبی،‌ درمان را در کلینیک ادامه می‌دهند. در بسیاری از مواقع پس از عمل جراحی، نظیر جراحی‌ های ستون فقرات،‌ شکستگی‌های اندام‌ها،‌ جراحی‌های تعویض مفاصل، امکان جابجایی بیمار به حداقل می‌رسد لذا فیزیوتراپیست حداقل برای جلسات اولیه درمان به منزل شخص ارجاع داده می‌شود.

دستگاه فیزیوتراپی

احتمالا همه ما در اطراف خود افرادی را میشناسیم که به مشکلات عضلانی و عصبی مبتلا هستند و متاسفانه امروزه این بیماریها و مشکلات جسمی در تمام سنین پیر و جوان دیده میشود؛ بهترین روش درمانی برای این مشکلات فیزیوتراپی است که امروز قصد داریم درباره نوع جدید آن صحبت کنیم.دستگاه های فیزیوتراپی خانگی مدرنترین وسیله برای این تکنیک درمانی است که امروزه طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است این دستگاه تعداد دفعات مراجعه به مراکز فیزیوتراپی را کاهش داده است و مزایای بیشماری دارد.

دستگاه فیزیوتراپی خانگی چگونه کار می کند؟

این دستگاه با ارسال انرژی الکتریکی با طول موجهای مختلف به اعصاب، تاثیر خود را می گذارد؛ تعداد پالس، فرکانس و شدت این دستگاه ها  قابل تنظیم هستند. انرژی الکتریکی از طریق : الکترودهایی که بر روی پوست قرار میگیرد منتقل میشود .این دستگاه یک روش کاملا بی خطر برای کاهش درد است تاثیر این دستگاه به اندازه ی است که یا درد کاملا برطرف شده و یا از شدت آن کاسته میشود.
فیزیوتراپی

مزایا دستگاه فیزیوتراپی خانگی

این دستگاه در کاهش درد یا بهبود مشکلات و بیماری زیر تاثیر بسزایی دارد :
**مشکلات دیسک کمر
**تسکین دردهای ناشی از سرطان
**دردهای مزمن به علت قطع عضو
**سردردهای میگرنی
**دردهای عضلانی به علت استفاده بیش از حد آنها
**بهبود آسیب های ورزشی
**بیماری های التهابی مانند آرتریت روماتوئید
**افزایش گردش خون
**کاهش استفاده از داروهای ضد درد
**بهبود عملکرد بدن
**کمردرد ناشی از دژنراسیون ستون فقرات

نحوه استفاده از دستگاه فیزیوتراپی خانگی

استفاده از این دستگاه بسیار آسان است. ابتدا باید الکترودهای مربعی یا دایره ای شکل را با دقت به پوست نواحی که دچار درد شده یا اطراف آن بچسبانید این الکترودها دارای یک لایه محافظتی ژله ای هستند،  که از تحریک یا آسیب زدن به پوست جلوگیری میکند.
یک جریان الکتریکی خفیف بین الکترودها برقرار میشود و به تدریج آن را افزایش بدهید تا حس درد و گزگز خفیفی ایجاد شود البته ذکر این نکته ضرروی و لازم است که درد باید کنترل شود تافرد  احساس راحتی داشته باشید.به مدت ۳ تا  ۵ جلسه در هفته از این دستگاه  ها استفاده کنید تا درد به مرور کاهش یابد. مدت زمان استفاده از دستگاه های  فیزیوتراپی به مشکل و میزان درد فرد  بستگی دارد اما به طور کلی نباید برای دوره های بسیار طولانی، به صورت ۲۴ ساعته یا هنگام خواب شبانه از آن استفاده کرد.
فیریوتراپی

چند نکته کاربردی

**اگر از لوسیون یا کرمی بر روی پوست خود استفاده کرده اید آنرا به خوبی بشویید.
**هیچگاه الکترود را بر رو یا اطراف پوستی که ملتهب و زخم است قرار ندهید؛ در صورت هر گونه ناراحتی، حساسیت یا سوختگی پوست به پزشک  متخصص مراجعه کنید.
**بهتر است محلی که الکترود بر روی آن قرار میگیرد را به خوبی شیو کنید.
**از این دستگاه در حمام  استفاده نکنید.
**الکترودها را در نزدیک چشم  ها یا گلو ی خود  قرار ندهید.
**برای جلوگیری از تحریک پوست، برای هردفعه  استفاده الکترود ها را در جاهای مختلف قرار دهید و همیشه در یکجا نصب  ن کنید.
**خانم هایی که در دوره سه ماهه اول بارداری هستند یا افرادی که از ضربان سازهای الکتریکی قلبی استفاده می کنند؛
**پیش از استفاده از این دستگاه با پزشک خود مشورت کنند.

فواید فیزیوتراپی

 • بهبود توان حرکتی در افراد دچار مشکلات حرکتی و بیماران مبتلا به سکته مغزی و ام اس
 • کاهش درد های مفصلی و عضلانی با درمان‌ هایی مانند لیزر تراپی و …
 • پیشگیری از انجام جراحی‌ های غیر ضروری
 • پیشگیری از آسیب‌های ورزشی و کاهش دوره بهبودی
 • بهبود شرایط جسمی در بیمارانی که دچار محدودیت حرکتی شده اند.
 • درمان مشکلات مادرزادی کودکان
 • کاهش عوارض ناشی از سالمندی
 • پیشگیری از بروز بیماری های مفصلی مانند آرتروز

کدام بیماری ها توسط فیزیوتراپی قابل درمان می باشند؟

 

 • بیماری ها و اختلالات اسکلتی عضلانی
 • بیماری هایی که در ارتباط با سیستم قلبی عروقی و تنفسی می باشند
 • بیماری های مرتبط با کار و شغل
 • بیماری هایی که در ارتباط با درگیری های اعصاب محیطی و مرکزی می باشند
 • آسیب های ورزشی
 • بیماری های پوستی و سوختگی ها
 • کنترل درد

 

 

 

 

چه افرادی به فیزیوتراپی نیاز دارند؟ 

-اختلالات نورولوژیکی از قبیل سکته مغزی، ام اس، پارکینسون، آسیب دیدگی طناب نخاعی، نقص سیستم شنوایی، آسیب دیدگی تروماتیک مغز

 

-اختلالات عصبی -عضلانی- اسکلتی از قبیل درد کمر، آرتروز، آسیب دیدگی در هنگام ورزش، پارگی عضله روتاتور کاف، اختلالات مفصل  و اختلالات مرتبط با کشیدگی بدن

 

-اختلالات مرتبط با بیماری‌های قلبی، بیماری مزمن انسداد ریوی، فیبروز کیسه ای، توانبخشی پس از سکته قلبی

 

-بهبود مشکلات تنفسی از قبیل آسم، فیبروز کیسه ای، بیماری مزمن انسداد ریوی

-اختلالات کودکان از قبیل تاخیر در رشد، فلج مغزی، دیستروفی عضلانی

 

-بهبود سلامت زنان و مشکلات عضلات کف لگن از قبیل بی اختیاری ادراری و لنف ادما

 

-آسیب دیدگی ناشی از ورزش

 

 

فیزیوتراپی در چه مواردی کمک کننده است

 • افزایش قدرت و تحرک بدن
 • افزایش انعطاف پذیری و آزادی حرکت بدن
 • تنفس راحت تر
 • کاهش درد
 • کمک به استقامت بیشتر
 • جلوگیری از مصدومیت های بدنی

 

فیزیوتراپی در چه مواردی کمک کننده است

-افزایش  تحرکات بدنی

-افزایش انعطاف پذیری و آزادی حرکت بدن

-احساس تنفس راحت تر

-کاهش درد در ناحیه آسیب دیده

-جلوگیری از مصدومیت های بدنی بیشتر

آیا این درمان‌ها دردناک هستند؟

فیزیوتراپی نباید موجب بروز درد شود و کاملا روش  ایمنی  است. اما از آنجایی که در حین انجام تمرینات فیزیوتراپی، بیمار قسمت‌هایی از بدن خود را حرکت می‌دهد که آسیب ‌دیده‌اند، یا درد مزمن دارند، انجام تمرینات برای بیمار چالش‌برانگیز است. برای مثال،  ممکن است بیمار پس از انجام حرکات کششی یا پس از ماساژ بافت‌های عمقی در عضلات و بافت‌های نرم بدن خود احساس درد کند. اما این موضوع بی‌دلیل نیست زیرا گاهی اوقات لازم است برای آنکه بیماری  قویتر شود باید انجام تمرینات سخت را تحمل کند. این تمرینات به شخص فشار وارد می‌کند اما این فشار بیش‌ازحد نیست. شرایط هر بیمار منحصربه‌فرد است و به گونه متفاوتی به درمان‌ها پاسخ می‌دهد.

کدام بیماری ها توسط فیزیوتراپی قابل درمان می باشند؟

 

 • بیماری ها و اختلالات اسکلتی عضلانی
 • بیماری هایی که در ارتباط با سیستم قلبی عروقی و تنفسی می باشند
 • بیماری های مرتبط با کار و شغل
 • بیماری هایی که  با درگیری های اعصاب محیطی و مرکزی مرتبط هستند.
 • صدمات و آسیب های ورزشی
 • بیماری های پوستی و سوختگی ها
 • برای کاهش وکنترل درد در ناحیه آسیب دیده

 

آیا فیزیوتراپی روشی موثر است؟

در اکثر موارد فیزیوتراپی روشی موثر در درمان بیماری ها است . پژوهش‌ها نشان می‌دهند که فیزیوتراپی بطور قابل ملاحظه‌ای باعث بهبود توانبخشی و بازیابی بعد از تکمیل دوره فیزیوتراپی  می شود  همچنین در پیشگیری از آسیب ها نیز سودمند است. فیزیوتراپی اغلب یک بخش جدایی ناپذیر  از برنامه‌ی درمانی بیمار تشکیل می‌دهد و می‌تواند وسیله‌ای برای آرامش و نشانه‌ای از پیشرفت وی باشد. این امر می‌تواند باعث افزایش اعتماد بنفس و بهتر شدن نرخ بهبودی گردد.
در کلینیک فیزیوتراپی درمان هایی شامل تمرینات و نرمش های کششی به بیمار داده می شود تا درد را در منطقه مورد نظر تا جای ممکن کاهش دهند. از این گذشته در کنار تمرینات و نرمش های کششی در کلینیک فیزیوتراپی از تکنیک های ماساژ هم استفاده می کند تا از میزان درد بیمار کاسته شود و خطر افزایش آسیب های وارد آمده را به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند.

فیزیوتراپی در چه مواقعی ضروری است؟

اگر ناحیه ای از بدن شما با ناراحتی یا درد مزمن مواجه است که بر کارهای روزانه شما تاثیر منفی دارد، بهتر است به یک متخصص فیزیوتراپی مراجعه نمایید. همچنین در برخی عمل های جراحی خاص نظیر عمل باسن و یا در برخی شرایط خاص مانند سکته یا حمله قلبی، می توان از فیزیوتراپی برای تسریع روند بهبودی خود استفاده نمود.

حامد احمدی گل _ متخصص فیزیوتراپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 6 =