کاردرمانی زانو در منزل |حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*

کاردرمانی در منزل
کاردرمانی در منزل|حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*
ژوئن 17, 2019
فیزیوتراپی توسط خانم
فیزیوتراپی در منزل توسط خانم | حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*
ژوئن 19, 2019
فیزیوتراپی زانو در منزل

کار درمانی زانو در منزل

کاردرمانی زانو در منزل :همانطور که می دانیم تمرینات فیزیوتراپی زانو یکی از ارکان مهم حرکتی است. به طور معمول هرچقدر عضلات شخص ضعیفتر باشد احتمال آسیب دیدگی در فرد افزایش می یابد. در هرکدام از اختلالات نحوه فیزیوتراپی زانو مجموعه‎ای از عوارض وجود دارد. مثلا چنانچه ACL و PCL زانو آسیب ببیند، ثبات عوارض فیزیوتراپی زانو به هم می‌خورد و به اصطلاح  همان خالی کردن زانو اتفاق می‌افتد.

فیزیوتراپی زانو در منزل

 نحوه کاردرمانی زانو در منزل (فیزیوتراپی زانو)، بنابر عوارض پیش آمده، برای هر شخص متفاوت است. درمانها فازبه‎فاز با توجه به شرایط بیمار انجام می‌شود. برای کاهش درد از مجموعه‎ای از مدالیته‌های فیزیکی استفاده می‌کنیم،دستگاههای ‌الکتروتراپی و درمانهای دستی،برای کاهش تورم از کامپرشن‌ تراپی و الکتروتراپی و همچنین برای تقویت عضلات از برنامه‌های تمرین ‎درمانی و روش‌های تسهیل عصبی-عضلانی استفاده می‌شود. برای به دست آوردن دامنه حرکتی کامل کاردرمانی زانو در منزل نیز از دستگاه CPM استفاده می‌کنیم و همچنین برای به دست آوردن انعطافپذیری می شود.

آموزش کاردرمانی زانو در منزل(فیزیوتراپی زانو)

در درمان‎های خانگی استفاده از لوازم ساده خانگی مانند کمپرس یخ و گرما پیشنهاد می شود. چنانچه زانوی فرد آسیب دیده دارای التهاب و تورم مفصل باشد، می توان برای ایجاد بهبودی در فرد از کمپرس یخ بهره مند شد. استفاده از توپ های سبک و وزنه های ساده برای تمرین دادن عضلات مختلف زانو در درمان آسیب دیدگی بسیار حائز اهمیت است.

برای کاهش درد، بهبود دامنه حرکتی مفصل آسیب دیده و یا جراحی شده و همچنین بهبود عمل قدرت عضلات حمایت کننده مفصل، می توان از آموزش های فیزیوتراپیست های مجرب بهره مند شد و نوع انجام دادن صحیح حرکات را فراگرفت. یادگیری نحوه استفاده از لوازم ارتوپدی مورد نیاز مانند: زانوبند، عصا و یا کفی یکی از مهمترین جنبه های درمان کاردرمانی زانو در منزل است.

روشهای فیزیوتراپی زانو با دستگاه

فیزیوتراپی زانو در منزل

۱-Electrotherapy :

موجب کاهش درد،کاهش تورم وهمچنین افزایش قدرت عضلات می شود.

۲-Ultrasound :

موجب افزایش گردش خون و بهبودانعطاف پذیری بافت وکاهش التهاب می‎شود.

۳-Diathermy :

ایجاد گرمای عمقی در بدن بیمار،کاهش درد،افزایش گردش خون،بهبود تغذیه غضروف مفصلی می شود.

۴-Laser :

موجب کاهش التهاب و بهبود خونرسانی،کاهش درد و تسریع ترمیم خواهد شد. Magnet:با استفاده از میدان الکترومغناطیسی در اطراف بدن که کاملا ایمن است موجب ترمیم بافتهای بدن میشود.

۵-CPM :

بعداز جراحی های زانو که بیمار درد و تورم شدید دارد و قادر به حرکت زانو نیست با حرکت مداوم غیرفعال پا با CPM دامنه حرکتی بیمار حفظ وعوارض بی حرکتی کاهش می یابد. تمرین درمانی با توجه به شرایط بیمار از تمرینات سبک روی تخت اغاز می شود و به تمرینات پیشرفته مقاومتی و تعادلی پیشرفت داده می شود. درمان های دستی ماساژ ، موبیلیزیشن مفصلی و تکنیکهای رهاسازی بافت نرم در فیزیوتراپی زانو درد می باشد.

چگونگی تشخیص بهترین درمان زانو درد با کاردرمانی زانو در منزل

فیزیوتراپی زانو در منزل

درد زانو با توجه به علائم بیماری، سابقه بیمار، ام آ ای ، عکس برداری رادیولوژی توسط پزشک معالج تشخیص داده می شود.پزشک متخصص معالج یا فیزیوتراپیست وضعیت زانو را برای بررسی موارد زیر معاینه می کند:

۱-درد یا ناراحتی هنگام صاف کردن یا خم کردن زانو
۲-احساس درد در مفصل زانو
۳-ایجاد محدودیت در حرکت زانو
۴-ضعیف شدن عضلات اطراف زانو
۵-ناراحتی در زانو در هنگام وارد شدن فشار یا وزن بر روی زانو در هنگام ایستادن یا راه رفتن

علاوه بر این  فیزیوتراپیست وضعیت استفاده از زانوی آسیب دیده را در فعالیت های روزانه بیمار ارزیابی می کند و به همین منظور، فیزیوتراپیست ممکن است از آزمایش هایی همچون آزمایش لی لی کردن بر روی یک پا، آزمایش راه رفتن ۶ دقیقه ای و آزمایش بلند شدن و حرکت کردن استفاده کند.

فیزیوتراپی تعویض مفصل زانو در منزل

هفته اول: یخ درمانی

در این مدت بیمار باید نکاتی که قبلاً در بیمارستان در مورد تمیز نگه‌داشتن زخم‌ها و عوض کردن لباس‌های خود آموخته‌اید را رعایت کنید. احتمالاً ورم مختصری در محل زانوی شما وجود دارد که کاملاً طبیعی است، اما کاملاً مراقب علائمی از قبیل قرمزی، تب و سایر نشانه‌های عفونت باشید. یک کیسه حاوی یخ یا سبزیجات فریز شده را در یک حوله بپیچید و روی زانو بگذارید تا به تسکین درد زانوی شما کمک کند. متخصص درمان فیزیکی ممکن است که در این مدت برای ویزیت شما به منزلتان بیاید. سعی کنید در زمان بیداری، هر چند ساعت یک بار کمی قدم بزنید.

هفته دوم: کنترل درد با عمل‌های بسته

برای کاهش درد و ناراحتی در اولین روزهای بعد از مرخص شدن از بیمارستان، بهترین کار مصرف داروهای مسکن قبل از استفاده از سایر روش‌های درمانی می‌باشد. مصرف داروهای مسکن می‌تواند به اشکال زیر باشد:

۱-روش‌های مختلف تزریق استروئید به منظور کاهش درد زانو

۲-اوزون درمانی به منظور افزایش گردش خون در ناحیه زانو

۳-تزریق پلاسمای غنی از پروتئین (PRP) به منظور تأمین ویتامین‌ها و مواد معدنی برای ناحیه آسیب‌دیده
۴-رادیوفریکوئنسی جهت جلوگیری از انتقال سیگنال‌های درد به وسیله اعصاب

در طول هفته دوم بعد از عمل، به تدریج مقدار داروهای مسکن شما کمتر می‌شود و برنامه غذایی شما هم به سمت مصرف غذاهای جامد تغییر خواهد کرد. در این مدت تحرک بدنی شما هم به آرامی افزایش داده می‌شود.

فیزیوتراپی زانو در منزل

هفته سوم: شروع اولین ورزش‌های بعد از جراحی زانو

ورزش‌های زیر را به محض آنکه توانایی انجام آن را پیدا کردید، شروع کنید. این ورزش‌ها را می‌توانید به فاصله کوتاهی بعد از عمل زانوی خود از همان اتاق ریکاوری شروع کنید. البته ممکن است که در ابتدا کمی احساس ناراحتی داشته باشید، اما این ورزش‌ها موجب تسریع در بهبودی شما و کاهش دردهای زانو بعد از عمل خواهد شد.

سال اول: اقدامات مراقبتی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

برای اطلاع از زمان مراجعات بعدی خود در طول سال اول بعد از عمل زانو، با پزشک متخصص طب فیزیکی مشورت کنید. اما معمولاً مراجعات بعدی شما به پزشک برای ۳ هفته، ۶ هفته، ۳ ماه، ۶ ماه و یک سال بعد از عمل برنامه‌ریزی می‌شود و از آن به بعد معمولاً سالی یک بار به پزشک مراجعه می‌کنید. برای حفظ سلامتی زانوی جدید خود، توصیه‌های پزشک را به دقت رعایت کنید. بیش از ۹۰% از مفصل‌های زانوی تعویض شده توانسته‌اند که بعد از گذشت ۱۵ سال از زمان عمل، همچنان کارکرد خوبی داشته باشند.

کار درمانی درد زانو در منزل چگونه است

کاردرمانی  درد زانو برای درمان درد های زانو و یا به دست آوردن توانایی یا بهبود حرکت زانو در اثر عمل جراحی و یا آسیب دیدگی از موثرترین روش های درمان محسوب میشود
کار درمانی  یا توان بخشی می تواند درد عضلات و مفاصل تان  را تا حدودی  کاهش دهد .  متخصص فیزیوتراپ حرفه‌ای که از روش‌های متنوعی برای بازگرداندن قدرت عضلات شما بهره میگیرد و باعث می شود بدن تان  احساس راحتی و حرکت بهتری داشته باشد امکان دارد  فرد  در تجربه فعلی اش آخرین راه حل را حرکت دادن مفاصل زانو و یا حتی راه رفتن بدانید اما گاهی اوقات پزشک  متخصص برای با زگرداندن قوای جسمانی مفصلی ، عضلانی و ریکاوری برای فرد  کاردرمانی  زانو  را تجویز می کند .

مواردی که امکان دارد  برای کاردرمانی  درد زانو در و  بازگردانی توانایی زانو هایتان  به آن نیاز داشته باشید :

**کشش عضلات و تمرین
**سرما و گرما
**ماساژ و اولتراسوندتراپی
**تحریک عضله و عصب
**لیزر پرتوان
**مگنت
**شاک ویو
**طب سوزنی و درای نیدلینگ
زمانیکه برای فیزیوتراپی در منزل درد زانو هابتان به متخصص  مراجعه میکنید براساس دردی که دارید  متخصص  در ابتدا سعی میکند که درمانبدون جراحی  را پیش بگیرد  و اگر  هم شما  به عمل جراحی  نیاز داشته باشید باز هم  پزشک شما حداقل چندین جلسه فیزیوتراپی را بعد از آن برای ریکاوریبرای تان  تجویز  میکند

سوالی که اکثر بیماران مطرح میکنند اینست که چه مدت طول می کشد تا درد زانو ی شان بهبود یابد ؟

در پاسخ باید گفت که  پزشک نیاز فرد  را به تعداد جلسات درمانی مشخص می کند که امکان دارد ۶  هفته یا بیشتر و در هر هفته به میزان چندین بار باشد که کاملا وابسته به میزان آسیب  در زانو و این که آیا قبل از مراجعه به فیزیوتراپی عمل جراحی داشته اید یا خیر خواهد داشت . متخصص فیزیوتراپی و پزشک تان  می بایست با یکدیگر طی فرآیند درمان در تماس باشند و شرایط درمان شما را به تا زمان بهبود نهایی پیگیری کنند.

فواید فیزیوتراپی زانو

** فیزیوتراپی با تقویت عضلات پا ها ، از فشار وارد آمده به زانو  هایتان میکاهد و بدین ترتیب موجب کاهش درد آنها میشو د
**هم چنین فیزیوتراپی و کاردرمانی  میتواند بسیاری از زانو های آسیب دیده را درمان کند .
** یکی دیگر از فواید  که باید به آن اشاره کرد  درمان زانو درد با فیزیوتراپی و کاردرمانی  زانو این  است که عمر مفصل زانو های آسیب دیده افزایش مییابد و بیمار قادر خواهد بود  مدت بیشتری بدون نیاز به عمل جراحی یا احساس درد شدید ، راه برود .
** با کاردرمانی  از احتمال عود مجدد بیماری و درد زانو کاسته خواهد شد .
** فیزیوتراپی زانو مشکلات حرکتی را به طور کامل یا تا حد بسیار زیادی رفع خواهد کرد
** فیزیوتراپی در درمان بیماری های مادرزادی زانو نیز تاثیر به سزایی دارد .

فیزیوتراپی زانو بعد از عمل رباط صلیبی – A C L

حرکات ورزشی به منظور بهبو د انعطاف پذیری و استقامت  زانو ، ماساژ بافت نرم ، متحرک سازی مفصل، سوزن خشک، الکتروتراپی ، taping ، بستن بریس ، استفاده از عصا ، یخ درمانی یا گرمادرمانی ، توصیه‌های در مورد(  کنترل التهاب ، آب درمانی ، آموزش ، توصیه‌ های برای اصلاح فعالیت‌ ها ، اصلاح بیو مکانیکی و بازگشت تدریجی به برنامه ورزشی یا فعالیت از اقدامات فیزیوتراپی زانو A c l است .

**اولتراسوند

اولتراسوند روشی است که با گرمای عمقی که به ساختار ها ی بافت نرم بدن می د هد ، گردش خون در عضلات یا رباط ها را افزایش می د هد که به فرآ یند درمان پارگی  رباط  a c l  کمک میکند . روش اولتراسوند با ا فزایش دمای بافت باعث کاهش درد نیز میشود .

**مگنت تراپی

مگنت تراپی با بهبود گردش خون به دریافت اکسیژن و مواد غذایی مورد نیاز کمک می کند . در این روش ، انرژی مغناطیسی فعالیتهای متابولیکی را که باعث تخریب سلول و التهاب میشوند ، به حداقل میرساند . مگنت تراپی باعث بر طرف شدن درد ، کاهش ورم و بهبود عملکرد مفاصل میشود .

ورزش و حرکات اصلاحی

یکی از موثرترین روشها برای درمان پارگی رباط زانو ، ورزشهای فیزیوتراپی است که باعث بهبود یا پیش گیری از درد میشود تمرینات ورزشی خاصی برای بیمارانی که به کشیدگی یا پارگی رباط زانو دچار شده ا ند وجود دارد که باید تحت نظر متخصص فیزیوتراپ  انجام شود . تغییر حرکات ورزشی یا پیشرفت به سمت حرکات سنگینتر در صورتی می تواند انجام شود که علائم را تشدید نکند .

حرکات ورزشی مقدماتی عموما باید روزی سه بار  انجام شو ند . خم و راست کردن زانو ، انقباض بدون حرکت عضله چهار سر ، انقباض ثابت همسترینگ از جمله این حرکات ورزشی هستند .

در مراحل اولیه بعد از  عمل جراحی حتما باید از وسایل کمکی استاندارد برای حفظ امنیت بیمار هنگام جا به جایی استفاده کرد. دستگاه های روباتیک مانند C P M از خشکی و چسبندگی مفاصل در مراقبتهای بعد از جراحی کمک کننده خواهد بود . در واقع مهمترین بخش های درمانی بعد از جراحی ، استفاده از تجهیزات تحریکی مناسب برای کاهش درد و تورم و بهبود انقباض عضله در مراحل بعد از جراحی تحت نظر فیزیوتراپ و پزشک معالج  است .

هزینه فیزیوتراپی زانو در منزل

هزینه درمان هر بیمار  با توجه به نوع بیماری و میزان آسیب دیدگی زانو ها ی او متفاوت خواهد بود  اما جالب است بدانید که در بسیاری از موارد  ، هزینه فیزیوتراپی در منزل و در مراکز فیزیوتراپی ، تفاوت قابل توجهی با یکدیگر نمیکند در حقیقت هزینه ای که افراد برای هزینه رفت و امد  و شرکت در جلسات فیزیوتراپی پرداخت میکنند ، با هزینه حضور پزشک معالج  در منزل برابری می کند . با این تفاوت که انجام فیزیوتراپی در منزل دارای مزایای بیشتری است
هزینه فیزیوتراپی زانو در منزل توسط سه نهاد (  وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ، سازمان نظام پزشکی کل کشور و انجمن علمی و صنفی فیزیوتراپی ایران تعیین میشود  و کلیه پزشکان فیزیوتراپ با پایبندی به قانون تصویب شده ، براساس مسافت ، دستگا ه های مورد استفاده و … ) هزینه مراجعه حضوری برای درمان افراد را اعلام می نمایند .

فواید فیزیوتراپی زانو

به صورت کلی از مهمترین فواید فیزیوتراپی زانو می توان به موارد زیر اشاره کرد

  1. کاهش درد در مفصل
  2. کاهش التهاب  مفصلی و در نتیجه اگر مفصل دارای ورم است، با انجام فیزیوتراپی ورم مفصل کاهش می یابد.
  3. اگر عضلات اطراف مفصل ضعیف هستند، فیزیوراپی زانو به شما  کمک خواهد کرد تا عضلات اطراف مفصل قوی شوند و مفصل قدرت بیشتری داشته باشد و فرد مشکلات حرکتی کمتری داشته باشد.
  4. فیزیوتراپی زانو موجب تقویت تعادل شما خواهد شد. از آنجایی که مفصل زانو مفصل تحمل کننده وزن بدن می‌باشد، در تعادل هم بسیار مهم است و هر گونه درد و ناراحتی در این ناحیه می‌تواند روی تعادل کلی فرد و مدل راه رفتن او هم اثر بگذارد و فیزیوتراپی می‌تواند راه رفتن و تعادل را هم اصلاح کند.
  5. انجام فیزیوتراپی به عملکردشما برای انجام فعالیت‌های روزمره بسیار کمک کننده است  و فرد با راحتی بیشتری می‌تواند کارهای شخصی خود را انجام خواهد داد .

آیا  فیزیوتراپی زانو عوارض دارد 

فیزیوتراپی زانو هیچ گونه عوارض و منع مصرفی برای شما نخواهد داشت  فقط ممکن است در مواردی که ورم مفصل خیلی  شدید باشد، فیزیوتراپی شروع نشود. برای مثال اول با دارو ورم کمتر شود و سپس فیزیوتراپی برای شما  انجام شود که اگر پزشک توصیه به فیزیوتراپی کند، درمان شروع می‌شود.از دیگر موارد منع فیزیوتراپی زانو می‌تواند زمان‌های بعد از جراحی باشد که بسته به نظر پزشک ممکن است تا چند روز، فیزیوتراپی را شروع نکند.

 

طول بهبودی  درد بعد از کاردرمانی زانو

در پاسخ باید گفت که درمانگر یا پزشک شما  تعداد جلسات درمانی را مشخص می کند که ممکن است شش هفته یا بیشتر و در هر هفته به میزان چندین بار طول بکشد که کاملا وابسته به میزان آسیب زانو و اینکه آیا قبل از مراجعه به فیزیوتراپی عمل جراحی داشته اید یا خیر خواهد داشت.

حامد احمدی گل _ متخصص فیزیوتراپی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه − سه =