فیزیوتراپی | حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*

عمل جراحی پروتز زانو
عمل جراحی پروتز زانو |حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*
خرداد ۸, ۱۳۹۸
فیزیوتراپی درمنزل کرج |حامد احمدی گل*۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*
خرداد ۱۹, ۱۳۹۸

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی :فیزیوتراپی شیوه‌ای از درمان بیماری‌ها و اختلالات عصبی، ماهیچه ای یا اسکلتی با استفاده از تجهیزات مکانیکی، جریان‌های الکتریکی، مانورهای دستی، تمرینات ورزشی و عوامل فیزیکی دیگر است. در این روش ها از ورزش، نور، پرتوهای فرابنفش  گرما و جریان برق استفاده می‌شود. در واقع فیزیوتراپی حیطه‌ای از پزشکی است که هدف آن پیشگیری از بیماری‌ها، درمان، توانبخشی و بالا بردن سطح سلامت می‌باشد.

فیزیوتراپی

تعريف فيزيوتراپي

فیزیوتراپی یا بازپروری فیزیکی  شاخه ای از علم پزشکی است که هدف از آن استفاده از روش های فیزیکی غیر تهاجمی  و بدون آسیب به بافت مانند آنچه در عمل جراحی با شکافتن بافت انجام می شود برای بهتر کردن کارکرد سیستم حرکتی فرد و رساندن آن به وضعیت قبل از بیماری فرد  است. البته محدوده فعالیت فیزیوتراپی بیش از فقط سیستم های حرکتی است.

۱-فیزیوتراپی درمان هایی فیزیکی را بر روی عضلات، استخوان ها و مفاصل انجام میدهد. مانند کمک به درمان دردکمر، دردهای مفاصل، آسیبهای ورزشی و بهبود سریع تر و بهتر سیستم حرکتی بعد از اعمال جراحی که روی آن انجام میشود

۲-فیزیوتراپی درمان های فیزیکی را برای بهبود کارکرد سیستم تنفسی انجام میدهد مانند کمک به درمان آسم، برونشیت و آمفیزم

۳-فیزیوتراپی درمان فیزیکی را برای بهبود مشکلات سیستم عصبی انجام میدهد مانند کمک به درمان ضربات وارده به سر، سکته مغزی، آسیب های نخاع، پارکینسون، ام اس و یا بازپروری بیمار بعد از جراحی مغز

در مورد سیستم حرکتی انسان فیزیوتراپی میتواند کمک کند به :

فیزیوتراپی

۱-برگرداندن دامنه حرکتی و قدرت عضلات اندام و تعادل و هماهنگی بین عضلات و اندام ها به وضعیت قبل از بیماری یا بعد از درمان آسیب های سیستم حرکتی که بدنبال ضربه ایجاد شده و درمانهای اولیه آن به توسط ارتوپد انجام میشود با انجام و آموزش حرکات نرم شی. به عبارت دیگر : کمک ببرگرداندن کارکرد سیستم حرکتی بعد از اینکه مشکلی در آن ایجاد شود

۲-آموزش بیمار در استفاده بهتر از وسایل محیط و طرز استفاده از عصا، واکر، ویلچر و اندام مصنوعی و طرز درست راه رفتن بعد از شروع بیماری

۳-کاهش درد و تورم بیمار با استفاده از گرما، سرما، ماساز، کشش، اولتراسوند، تحریک الکتریکی و دیگر ابزارها

انواع دستگاه فیزیوتراپی

دستگاههای فیزیوتراپی انواع مختلفی دارند که توسط سرما،‌ گرما،‌ تحریکات الکتریکی،‌ امواج فراصوت ، نور مادون قرمز، نور ماورای بنفش،‌ مغناطیس درمانی به درمان بیماران کمک می‌کنند. مجموعه تمرین‌ درمانی،‌ درمان های دستی و استفاده از دستگاهها با توجه به نیاز بیمار به کاهش درد،‌ التهاب و ورم کمک می‌کنند و یا به ترمیم بافت‌ها،‌ تقویت عضلات و هم چنین بازآموزی عصبی و عضلانی می پردازند. در تمرین درمانی با استفاده از وسایل ورزشی پزشکی مانند تجهیزات بدنسازی با استاندارد های پزشکی، تجهیزات هوازی مانند تردمیل و دوچرخه پزشکی به بیمار کمک میشود تا به زندگی عادی بازگردد و به ورزشکاران کمک میکند تا به ورزش حرفه ای خود بازگردند. در درمان دستی نیز، فیزیوتراپیست با بهره گیری از تکنیکهای دستی، به رفع مشکلاتی همچون محدودیت دامنه، اسپاسم عضلات، التهاب، ناهنجاریهای عضلانی – اسکلتی و غیره میپردازد.

درمان در فیزیوتراپی بطور کلی به سه گروه اصلی تقسیم می‌شود

فیزیوتراپی

۱-تمرین درمانی:

فیزیوتراپیست به وسیله تجویز، انجام و آموزش ورزشهای درمانی خاص، ماساژ و ورزش در آب اقدام به درمان بیمار یا افزایش سطح سلامت می‌کند.

۲-الکتروتراپی:

درمان به وسیله دستگاههای ویژه انجام می‌شود. این دستگاهها معمولاً امواج خاصی را (امواج مایکرو ویو؛ امواج کوتاه رادیویی؛ امواج مافوق صوت؛ امواج الکتریکی) تولید کرده و تغییر می دهند.

۳-مهارتهای درمان با دست

وظایف فیزیوتراپیست

۱-انجام برخی آزمایشات مانند آزمایش خون و رادیولوژی

۲-صحبت با بیماران در مورد دردها و مشکلات آنها به صورت دقیق

۳-توجه به تشخیص های پزشکان در مورد بیمار و همکاری با آنها

۴-تهیه یک برنامه درمان برای بیماران متناسب با وضعیت روحی و جسمی آنها

۵-استفاده از دستگاه های مختلف فیزیوتراپی در درمان بیماران

۶-انجام اعمال فیزیوتراپی مانند ماساژ، گرما دادن و … برای بیماران

۷-دادن آموزش های لازم به بیماران و خانواده های آنها در جهت رفع بیماری

۸-دادن مشاوره به بیماران در خصوص سبک زندگی، رژیم غذایی و یا انجام ورزش های خاص

۹-ارزیابی روند پیشرفت و بهبود بیمار

۱۰-تهیه گزارش درمان در انتهای جلسات فیزیوتراپی برای ارائه به پزشک بیمار

فیزیوتراپی

رایج ترین متد های درمانی در فیزیوتراپی

 

۱-الکتروتراپی یا همان استفاده از جریان های الکتریکی، مغناطیسی، لیزر، اولتراسوند و … است. هر کدام از موارد بالا خواص مخصوص خود را دارند. رایج ترین استفاده هایی که از جریان های الکتریکی میشود تحریک پوست یا تحریک عضله و عصب است و ممکن است برای کاهش درد استفاده شود یا برای تقویت و فعالسازی عضله !

۲- منوال تراپی شامل یکسری تکنیک های دستی است که با هدف کاهش درد یا ناتوانی اسکلتی عضلانی استفاده می شود.

۳- تمرین درمانی شامل یکسری تمرینات است که مخصوص هر فرد داده می شود و با کاهش التهاب( در صورت وجود)، حفظ دامنه ی حرکتی وبهبود قدرت و استقامت عضلانی به کاهش علائم یا بهبود عملکرد کمک می کند.

۴- هیدروتراپی بطور خلاصه دو خاصیت مهم آب در رابطه با این موضوع؛ کاهش وزن بدن در آب و از طرفی ایجاد مقاومت در برابر حرکت است. کاهش وزن بدن در آب باعث می شود که وزن روی مفاصل کم شود و فشار کمتری به آنها وارد شود که اهمیت این مسئله را در بیماری های تخریب مفصلی مثل آرتروز شاهد هستیم . از طرفی ایجاد مقاومت توسط آب باعث می شود که تمرینات کمی با مقاومت انجام شود.

فیریوتراپی

علل مراجعه به فیزیوتراپی چیست

۱-کاهش درد
۲-پیشگیری از آسیب های ورزشی یا کمک به ترمیم آنها

۳-بهبود توانایی های حرکتی فرد
۴-پیشگیری از ناتوانی یا برخی از جراحی ها
۵-توانبخشی بعد از سکته ی مغزی، تصادف، یا جراحی
۶-بهبود تعادل فرد برای جلوگیری از زمین خوردن بخصوص در سالمندان
۷-کنترل ادرار و مدفوع
۸-یاد گرفتن چگونگی استفاده ی صحیح از وسایل کمکی مثل عصا یا واکر

۹-یاد گرفتن چگونگی استفاده از عضو مصنوعی
۱۰-تجویز اسپلینت یا بریس

فیزیوتراپی در منزل

فیزیوتراپی

بیماران بسیاری برای درمان و انجام حرکات فیزیوتراپی امکان رفت‌ و آمد به مراکز توانبخشی را ندارند ، لذا این مراکز با اعزام فیزیوتراپیست های مجرب به منزل شخص آسیب‌ دیده به درمان وی می‌پردازند. تعداد جلسات ابتدایی درمان ،‌ بر اساس میزان آسیب‌ دیدگی فرد و برنامه درمانی متفاوت است. درمانگر با استفاده از درمان های دستی ، دستگاه‌های الکتریکی و تمرین درمانی در بالین بیمار ، به انجام درمان می پردازد و برخی از افراد پس از طی کردن دوره ابتدایی درمان با صلاح دید پزشک معالج  بعد از بهبودی نسبی،‌ درمان را در کلینیک ادامه می‌دهند. در بسیاری از مواقع پس از عمل جراحی، نظیر جراحی‌ های ستون فقرات،‌ شکستگی‌های اندام‌ها،‌ جراحی‌های تعویض مفاصل، امکان جابجایی بیمار به حداقل می‌رسد لذا فیزیوتراپیست حداقل برای جلسات اولیه درمان به منزل شخص ارجاع داده می‌شود.

دستگاه فیزیوتراپی

احتمالا همه ما در اطراف خود افرادی را میشناسیم که به مشکلات عضلانی و عصبی مبتلا هستند و متاسفانه امروزه این بیماریها و مشکلات جسمی در تمام سنین پیر و جوان دیده میشود؛ بهترین روش درمانی برای این مشکلات فیزیوتراپی است که امروز قصد داریم درباره نوع جدید آن صحبت کنیم.دستگاه های فیزیوتراپی خانگی مدرنترین وسیله برای این تکنیک درمانی است که امروزه طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است این دستگاه تعداد دفعات مراجعه به مراکز فیزیوتراپی را کاهش داده است و مزایای بیشماری دارد.

دستگاه فیزیوتراپی خانگی چگونه کار می کند؟

این دستگاه با ارسال انرژی الکتریکی با طول موجهای مختلف به اعصاب، تاثیر خود را می گذارد؛ تعداد پالس، فرکانس و شدت این دستگاه ها  قابل تنظیم هستند. انرژی الکتریکی از طریق : الکترودهایی که بر روی پوست قرار میگیرد منتقل میشود .این دستگاه یک روش کاملا بی خطر برای کاهش درد است تاثیر این دستگاه به اندازه ی است که یا درد کاملا برطرف شده و یا از شدت آن کاسته میشود.
فیزیوتراپی

مزایا دستگاه فیزیوتراپی خانگی

این دستگاه در کاهش درد یا بهبود مشکلات و بیماری زیر تاثیر بسزایی دارد :
**مشکلات دیسک کمر
**تسکین دردهای ناشی از سرطان
**دردهای مزمن به علت قطع عضو
**سردردهای میگرنی
**دردهای عضلانی به علت استفاده بیش از حد آنها
**بهبود آسیب های ورزشی
**بیماری های التهابی مانند آرتریت روماتوئید
**افزایش گردش خون
**کاهش استفاده از داروهای ضد درد
**بهبود عملکرد بدن
**کمردرد ناشی از دژنراسیون ستون فقرات

نحوه استفاده از دستگاه فیزیوتراپی خانگی

استفاده از این دستگاه بسیار آسان است. ابتدا باید الکترودهای مربعی یا دایره ای شکل را با دقت به پوست نواحی که دچار درد شده یا اطراف آن بچسبانید این الکترودها دارای یک لایه محافظتی ژله ای هستند،  که از تحریک یا آسیب زدن به پوست جلوگیری میکند.
یک جریان الکتریکی خفیف بین الکترودها برقرار میشود و به تدریج آن را افزایش بدهید تا حس درد و گزگز خفیفی ایجاد شود البته ذکر این نکته ضرروی و لازم است که درد باید کنترل شود تافرد  احساس راحتی داشته باشید.به مدت ۳ تا  ۵ جلسه در هفته از این دستگاه  ها استفاده کنید تا درد به مرور کاهش یابد. مدت زمان استفاده از دستگاه های  فیزیوتراپی به مشکل و میزان درد فرد  بستگی دارد اما به طور کلی نباید برای دوره های بسیار طولانی، به صورت ۲۴ ساعته یا هنگام خواب شبانه از آن استفاده کرد.
فیریوتراپی

چند نکته کاربردی

**اگر از لوسیون یا کرمی بر روی پوست خود استفاده کرده اید آنرا به خوبی بشویید.
**هیچگاه الکترود را بر رو یا اطراف پوستی که ملتهب و زخم است قرار ندهید؛ در صورت هر گونه ناراحتی، حساسیت یا سوختگی پوست به پزشک  متخصص مراجعه کنید.
**بهتر است محلی که الکترود بر روی آن قرار میگیرد را به خوبی شیو کنید.
**از این دستگاه در حمام  استفاده نکنید.
**الکترودها را در نزدیک چشم  ها یا گلو ی خود  قرار ندهید.
**برای جلوگیری از تحریک پوست، برای هردفعه  استفاده الکترود ها را در جاهای مختلف قرار دهید و همیشه در یکجا نصب  ن کنید.
**خانم هایی که در دوره سه ماهه اول بارداری هستند یا افرادی که از ضربان سازهای الکتریکی قلبی استفاده می کنند؛
**پیش از استفاده از این دستگاه با پزشک خود مشورت کنند.

حامد احمدی گل _ متخصص فیزیوتراپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =