فیزیوتراپی | حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*

عمل جراحی پروتز زانو
عمل جراحی پروتز زانو|حامد احمدی گل *۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*
خرداد ۸, ۱۳۹۸
فیزیوتراپی درمنزل کرج|حامد احمدی گل*۰۹۱۲۸۳۳۲۸۲۱*
خرداد ۱۹, ۱۳۹۸

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی :فیزیوتراپی شیوه‌ای از درمان بیماری‌ها و اختلالات عصبی، ماهیچه ای یا اسکلتی با استفاده از تجهیزات مکانیکی، جریان‌های الکتریکی، مانورهای دستی، تمرینات ورزشی و عوامل فیزیکی دیگر است. در این روشها از ورزش، نور، پرتوهای فرابنفش و فروسرخ، گرما و جریان برق استفاده می‌شود. در واقع فیزیوتراپی حیطه‌ای از پزشکی است که هدف آن پیشگیری از بیماری‌ها، درمان، توانبخشی و بالا بردن سطح سلامت می‌باشد.

فیزیوتراپی

تعريف فيزيوتراپي

فیزیوتراپی یا بازپروری فیزیکی  شاخه ای از علم پزشکی است که هدف از آن استفاده از روش های فیزیکی غیر تهاجمی  و بدون آسیب به بافت مانند آنچه در عمل جراحی با شکافتن بافت انجام میشود برای بهتر کردن کارکرد سیستم حرکتی فرد و رساندن آن به وضعیت قبل از بیماری است. البته محدوده فعالیت فیزیوتراپی بیش از فقط سیستم حرکتی است.

۱-فیزیوتراپی درمان هایی فیزیکی را بر روی عضلات، استخوان ها و مفاصل انجام میدهد. مانند کمک به درمان کمردرد، دردهای مفاصل، آسیب های ورزشی و بهبود سریعتر و بهتر سیستم حرکتی بعد از اعمال جراحی که روی آن انجام میشود

۲-فیزیوتراپی درمان های فیزیکی را برای بهبود کارکرد سیستم تنفسی انجام میدهد مانند کمک به درمان آسم، برونشیت و آمفیزم

۳-فیزیوتراپی درمان فیزیکی را برای بهبود مشکلات سیستم عصبی انجام میدهد مانند کمک به درمان ضربات وارده به سر، سکته مغزی، آسیب های نخاع، پارکینسون، ام اس و یا بازپروری بیمار بعد از جراحی مغز

در مورد سیستم حرکتی انسان فیزیوتراپی میتواند کمک کند به :

فیزیوتراپی

۱-برگرداندن دامنه حرکتی و قدرت عضلات اندام و تعادل و هماهنگی بین عضلات و اندام ها به وضعیت قبل از بیماری یا بعد از درمان آسیب های سیستم حرکتی که بدنبال ضربه ایجاد شده و درمان های اولیه آن به توسط ارتوپد انجام میشود با انجام و آموزش حرکات نرمشی. به عبارت دیگر کمک به برگرداندن کارکرد سیستم حرکتی بعد از اینکه مشکلی در آن ایجاد شود

۲-آموزش بیمار در استفاده بهتر از وسایل محیط و طرز استفاده از عصا، واکر، ویلچر و اندام مصنوعی و طرز درست راه رفتن بعد از شروع بیماری

۳-کاهش درد و تورم بیمار با استفاده از گرما، سرما، ماساز، کشش، اولتراسوند، تحریک الکتریکی و دیگر ابزارها

انواع دستگاه فیزیوتراپی

دستگاههای فیزیوتراپی انواع مختلفی دارند که توسط سرما،‌ گرما،‌ تحریکات الکتریکی،‌ امواج فراصوت ، نور مادون قرمز، نور ماورای بنفش،‌ مغناطیس درمانی به درمان بیماران کمک می‌کنند. مجموعه تمرین‌ درمانی،‌ درمان های دستی و استفاده از دستگاهها با توجه به نیاز بیمار به کاهش درد،‌ التهاب و ورم کمک می‌کنند و یا به ترمیم بافت‌ها،‌ تقویت عضلات و هم چنین بازآموزی عصبی و عضلانی می پردازند. در تمرین درمانی با استفاده از وسایل ورزشی پزشکی مانند تجهیزات بدنسازی با استاندارد های پزشکی، تجهیزات هوازی مانند تردمیل و دوچرخه پزشکی به بیمار کمک میشود تا به زندگی عادی بازگردد و به ورزشکاران کمک میکند تا به ورزش حرفه ای خود بازگردند. در درمان دستی نیز، فیزیوتراپیست با بهره گیری از تکنیکهای دستی، به رفع مشکلاتی همچون محدودیت دامنه، اسپاسم عضلات، التهاب، ناهنجاریهای عضلانی – اسکلتی و غیره میپردازد.

درمان در فیزیوتراپی به طور کلی به سه گروه اصلی تقسیم می‌شود

فیزیوتراپی

۱-تمرین درمانی:

فیزیوتراپیست به وسیله تجویز، انجام و آموزش ورزشهای درمانی خاص، ماساژ و ورزش در آب اقدام به درمان بیمار یا افزایش سطح سلامت می‌کند.

۲-الکتروتراپی:

درمان به وسیله دستگاههای ویژه انجام می‌شود. این دستگاهها معمولاً امواج خاصی را (امواج مایکرو ویو؛ امواج کوتاه رادیویی؛ امواج مافوق صوت؛ امواج الکتریکی) تولید کرده و تغییر می دهند.

۳-مهارتهای درمان با دست

وظایف فیزیوتراپیست

۱-انجام برخی آزمایشات مانند آزمایش خون و رادیولوژی

۲-صحبت با بیماران در مورد دردها و مشکلات آنها به صورت دقیق

۳-توجه به تشخیص های پزشکان در مورد بیمار و همکاری با آنها

۴-تهیه یک برنامه درمان برای بیماران متناسب با وضعیت روحی و جسمی آنها

۵-استفاده از دستگاه های مختلف فیزیوتراپی در درمان بیماران

۶-انجام اعمال فیزیوتراپی مانند ماساژ، گرما دادن و … برای بیماران

۷-دادن آموزش های لازم به بیماران و خانواده های آنها در جهت رفع بیماری

۸-دادن مشاوره به بیماران در خصوص سبک زندگی، رژیم غذایی و یا انجام ورزش های خاص

۹-ارزیابی روند پیشرفت و بهبود بیمار

۱۰-تهیه گزارش درمان در انتهای جلسات فیزیوتراپی برای ارائه به پزشک بیمار

فیزیوتراپی

رایج ترین متد های درمانی در فیزیوتراپی

 

۱-الکتروتراپی یا همان استفاده از جریان های الکتریکی، مغناطیسی، لیزر، اولتراسوند و … است. هر کدام از موارد بالا خواص مخصوص خود را دارند. رایج ترین استفاده هایی که از جریان های الکتریکی میشود تحریک پوست یا تحریک عضله و عصب است و ممکن است برای کاهش درد استفاده شود یا برای تقویت و فعالسازی عضله !

۲- منوال تراپی شامل یکسری تکنیک های دستی است که با هدف کاهش درد یا ناتوانی اسکلتی عضلانی استفاده می شود.

۳- تمرین درمانی شامل یکسری تمرینات است که مخصوص هر فرد داده می شود و با کاهش التهاب( در صورت وجود)، حفظ دامنه ی حرکتی وبهبود قدرت و استقامت عضلانی به کاهش علائم یا بهبود عملکرد کمک می کند.

۴- هیدروتراپی بطور خلاصه دو خاصیت مهم آب در رابطه با این موضوع؛ کاهش وزن بدن در آب و از طرفی ایجاد مقاومت در برابر حرکت است. کاهش وزن بدن در آب باعث می شود که وزن روی مفاصل کم شود و فشار کمتری به آنها وارد شود که اهمیت این مسئله را در بیماری های تخریب مفصلی مثل آرتروز شاهد هستیم . از طرفی ایجاد مقاومت توسط آب باعث می شود که تمرینات کمی با مقاومت انجام شود.

فیریوتراپی

علل مراجعه به فیزیوتراپی چیست

۱-کاهش درد
۲-پیشگیری از آسیب های ورزشی یا کمک به ترمیم آنها

۳-بهبود توانایی های حرکتی فرد
۴-پیشگیری از ناتوانی یا برخی از جراحی ها
۵-توانبخشی بعد از سکته ی مغزی، تصادف، یا جراحی
۶-بهبود تعادل فرد برای جلوگیری از زمین خوردن بخصوص در سالمندان
۷-کنترل ادرار و مدفوع
۸-یاد گرفتن چگونگی استفاده ی صحیح از وسایل کمکی مثل عصا یا واکر

۹-یاد گرفتن چگونگی استفاده از عضو مصنوعی
۱۰-تجویز اسپلینت یا بریس

فیزیوتراپی در منزل

فیزیوتراپی

بیماران بسیاری برای درمان و انجام حرکات فیزیوتراپی امکان رفت‌ و آمد به مراکز توانبخشی را ندارند ، لذا این مراکز با اعزام فیزیوتراپیست های مجرب به منزل شخص آسیب‌ دیده به درمان وی می‌پردازند. تعداد جلسات ابتدایی درمان ،‌ بر اساس میزان آسیب‌ دیدگی فرد و برنامه درمانی متفاوت است. درمانگر با استفاده از درمان های دستی ، دستگاه‌های الکتریکی و تمرین درمانی در بالین بیمار ، به انجام درمان می پردازد و برخی از افراد پس از طی کردن دوره ابتدایی درمان با صلاح دید پزشک معالج  بعد از بهبودی نسبی،‌ درمان را در کلینیک ادامه می‌دهند. در بسیاری از مواقع پس از عمل جراحی، نظیر جراحی‌ های ستون فقرات،‌ شکستگی‌های اندام‌ها،‌ جراحی‌های تعویض مفاصل، امکان جابجایی بیمار به حداقل می‌رسد لذا فیزیوتراپیست حداقل برای جلسات اولیه درمان به منزل شخص ارجاع داده می‌شود.

حامد احمدی گل _ متخصص فیزیوتراپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − سه =